| grevious28 a întrebat:

Cam acum 3 luni am iesit dintr-o relatie ce a durat in jur de 3 ani (am 18 ani). Am trecut peste tot ce a insemnat acea relatie si o alta fata mi-a intrat in cap. Ea in acelasi liceu cu mine (ea a 10-a, a 11-a), s-a transferat la inceputul anului, si pana acum am avut doar contact vizual... Dilema mea este ca am vorbit cu colega ei de camera (ele stau la internatul liceului) si am intrebat-o cum e ea (fata pe care o plac). Ei bine, raspunsul ei m-a dus intr-un impas, fiind urmatorul: "Pai, e foarte sarcastica, de multe ori nu îți dai seama daca vorbește serios sau nu. Nu ii plac relațiile, nu vrea sa se îndrăgostească pentru ca ii este groaza sa fie "dependenta" de cineva". Va dati seama ca pe moment am fost putin dezamagit de raspuns si nu sunt sigur ca vreau sa renunt. Mentionez ca pana acum nu am vorbit deloc cu ea, nu am avut ocazia si faptul ca pana acum nu "mi-a atras atentia" (a nu se intelege prin atentie ca a recurs la un anume gest fata de mine). In alta ordine de idei, vreau sa o cunosc mai bine. Avand in vedere acel citat de mai sus, nu vreau sa ma implic intr-o, hai sa ii spunem "relatie" si dupa sa ma lase cu ochii in soare. Daca sunteti amabili, v-as ruga sa imi dati cateva sfaturi, mai ales ca pana acum nu am vorbit deloc cu ea si nu stiu ce avem in comun pentru a incepe o discutie. Ca o nota pentru cei ce poate imi vor raspunde aici, va rog sa nu imi lasati un comentariu pueril prin care imi spuneti: "Du-te la ea si spune-i imi place de tine, hai la suc!". Ce pot sa zic... voi aprecia fiecare raspuns, iar cel mai plauzibil il voi premia cu o funda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Cred ca ti-ai raspuns singur. Este clar ca este o fata dificila si imprevizibila. Daca vei reusi sa ai o relatie cu ea, nu stii niciodata ce se va intampla, azi va fi intr-un fel, maine in altul, uneori te va trata in bataie de joc, poate sa te si "lase cu ochii in soare" dupa cateva saptamani daca va constata ca nu est ce isi doreste. Gandeste-te bine daca vrei asa ceva. Unora le place o astfel de provocare, dar eu nu ma numar printre ei. As vrea o fata cu care sa ma simt bine si pe care sa contez. In locul tau, eu as trece mai departe.