| AndreeaDeea221998 a întrebat:

Salutare! Dragi colegi, voi cum procedați când oamenii întra și ies din viata voastră? Cum suportați plecările? Ce faceți ca să treceți peste? Cum procedați când va doare sufletul și va doriți ca durerea sa dispară? (nu ma refer la persoane decedate, ci la persoanele ce pleacă de buna voie. Sau persoanele care pleacă fiindcă considera ca va face vouă un "bine"). Aștept răspunsurile voastre.

33 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant izolat de fel si cand ma vad cu cineva o fac rar. Singur imi fac viata mai buna asa m-a invatat dumnezeu

| AndreeaDeea221998 explică (pentru mgtow):

Și eu sunt cam la fel. Din diverse motive. Dar totuși, ca am permis sau nu, m-am atașat de cineva. Știi ce mi se pare ciudat? Aproximativ un toate răspunsurile primite am văzut același tipar "eu nu sufăr după nimeni". Oare toate persoanele sunt atât de "tari" și de indiferente încât sa nu simtă nimic pentru nimeni? Dacă este asa, înseamnă că eu am o problema grava rău.

| Violleta2022 a răspuns:

Dureroase sunt placarile definitive pe lumea cealalta, care te afecteaza masiv, mai ales cand este cineva din familie.
Restul, sunt doar despartiri neinsemnate, fiindca odata ce relatia nu mai functioneaza, iti faci un pustiu de bine si-l elimini, asadar te linistesti psihic, ca nu mai ai pe acela in viata ta si nu vei mai fii stresata si chinuita intr-o relatie traumatizanta.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Violleta2022):

Nu este vorba de o relație traumatizanta. Chiar deloc. Pe moment nu ai cum sa te liniștești psihic când știi a totul a fost bine iar cealaltă persoana renunță la tine pentru "binele tău" în loc sa lase timpul sa decidă happy. Îți mulțumesc pentru răspuns!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Nici o persoana de pe fata pamantului nu renunta la tine pentru binele tau!
Este o minciuna pe care o folosesc in general barbatii (si cateodata femeile), cand au deja pe altcineva si nu stiu cum sa-ti spuna, ca vor sa se desparta de tine.
Frecventa scuza: " esti prea buna pentru mine"
sau " iti fac numai rau, mai bine ne despartim" samd.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Violleta2022):

În cazul meu nu este vorba de un bărbat deoarece am o alta orientare. Explicația am primit-o și am înțeles motivul. Am înțeles și faptul ca mi se vrea binele dar pot să decid singura ce inseamna "binele" pentru mine.

| Drimmero a răspuns:

Daca nu e ce trebuie si nu e nimic wow intre noi mai bine ca pleaca, ii fac loc altei persoane. Nu sunt un om dramatic sau suferind din dragoste, deci gandind la rece ma amuza scenariile astea, si daca pleaca nu se termina lumea la ea, Soarele nu se invarte in jurul unei singure persoane.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Drimmero):

Da, asa-i gândirea și sentimentele difera de la persoana la persoana. Este bine ca ești asa, chiar ma bucur pentru tine. Mulțumesc pentru răspuns!

| Drimmero a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Capul sus, ce a fost se duce, ce vine poate va ramane!

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Drimmero):

Mulțumesc pentru incurajare! Ești drăguț. Când un drum se termina, începe altul. La un moment dat o sa am și eu "noroc" tongue

| Emma30555 a răspuns:

Când pleacă o persoana vine alta în locul ei mai devreme sau mai tarziu. Trebuie doar sa ai răbdare și sa lași timpul sa le rezolve. Trebuie sa te preocupe sa găsești ceva nou, asta ne face fericiți, sa fim ocupați sa avem experiente noi care sa ne inspire, și bineînțeles putem întâlni oameni noi

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Emma30555):

Îți mulțumesc pentru răspuns! O sa las timpul sa treacă. Știu ca o sa apară o alta persoana, dar fiecare persoana este speciala în felul ei (cel puțin asa vad eu persoanele ce ai trecut / trec) prin viata mea. Cam greut sa găsesc ceva nou în perioada asta laughing și la fel și activitățile big grin.

| Emma30555 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

E adevărat dar din experienta mea îți spun că am întâlnit mereu oameni grozavi chiar dacă am suferit când o prietena a plecat, ca s-a mutat în alta tara sau ca s-a răcit pur și simplu relația. Dar cred ca fiecare persoana are un rol în viata noastră, când își încheie misiunea ei pleacă, sau rămân cu noi pentru totdeauna. Poate și tu ai plecat din viata cuiva. Dar fiecare cu experienta lui. Poate acea persoana după care suferi se va întoarce, nu se știe niciodată. În plus activități noi poate însemna orice, doar sa ți placa dar și asta vine de la sine de multe ori.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Emma30555):

Este adevărat Emma. Nu prea înțeleg persoanele care pleacă și vor sa se întoarcă. Din partea mea, nimic nu mai este la fel dacă se folosesc "du-te - vino-uri". Nu ma joc cu nimeni și nici nu permit cuiva sa se joace cu mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma doare sub codita de hamster de cine vine si cine pleaca din viata mea.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru anonim_4396):

Asta este doar de fațadă. Pe toți ne doare la un moment dat. Mulțumesc pentru răspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las timpul să treacă, ce mă ajută pe mine e sa nu incep sa urasc persoanele alea, ci sa le accept, sa le iubesc ca și cum nu ar fi plecat niciodată... Și încă sunt cu mine, asta mă ajuts sa nu am vreo piatra pe inima. De uitat nu ai cum să uiți.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. Timpul asta. Niciodată nu este de partea mea. Eu nu urăsc. Nu urăsc pe nimeni. Dar piatra pe inima exista în momentul în care cineva decide sa plece. Și ai dreptate, nu ai cum sa uiți, nici nu vreau sa uit. Fiecare persoana ce a trecut prin viata mea, cel mai probabil a făcut-o cu un scop. Îți mulțumesc pentru răspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine nu mă doare cine știe ce, dar ceilalți trec cam greu peste și după ani de zile tot se pretind "prietenii" mei. Oricum, în cel mai rău caz mă jenează. Singurătatea e ceva cu care m-am obișnuit destul de bine încât sunt gata să o simt din nou de câte ori va fi să fie.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru anonim_4396):

Nu te gândești ca la un moment dat o sa apară o persoană la care sa ții cu adevărat (adică foarte mult) și ca s-ar putea sa plece? Nu îmi este frica de singurătate. Am fost singura și acum sunt în continuare singură. Numai că s-a întâmplat să țin foarte mult la cineva iar acel cineva a hotărât ca este mai bine asa. Știu ce spui cu persoanele de genul. Și în cazul meu se întâmplă foarte foarte des ca unele persoane după ce pleacă (rupem legătura), la un timp, poate mai mult poate mai puțin, vor sa se întoarcă. Câteodată din bun simt mai răspund. Dar nu sunt jucărie să se practice "du-te - vino" cu mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Deja am pățit. Nu mă mai miră nimic.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru anonim_4396):

Îmi pare rău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei!

Daca ai pierdut oameni sa fii convnisa ca nu ai pierdut nimic, pentru ca intr-adevar nu ai pierdut nimc. Daca ai "pierdut" oameni din simplu fapt ca esti sincera, ca esti tu, sa te bucuri de faptul ca nu ai pierdut nimic.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate! Îți mulțumesc pentru răspuns!

| Dintrebare a răspuns:

O singura chestie trebuie sa intelegi si sa iti asumi in situatia asta: oamenii si alegerile lor trebuie respectate fara a simti nevoia sa ii judeci sau sa interpretezi sau sa iei personal. E util sa exersezi sa ramai detasata emotional de tot ceea ce nu tine de tine si de alegerile tale. Alegerile celorlalti nu au legatura cu tine. Fiecare om face ce considera, in functie de motivele proprii care oricum nu conteaza. Si nimeni nu e responsabil sa dea nimanui o explicatie daca nu doreste asta. Nu cauta sa gasesti o explicatie pentru plecarea oamenilor din viata ta, pentru ca ea nu exista. Oricum daca ceri o explicatie, de cele mai multe ori o sa auzi o minciuna. Cand oamenii pleaca din viata ta sau fac lucruri care nu iti convin, repeta-ti singura ca este alegerea lor si ca tu respecti alegerile oamenilor si ca nu tine de tin de tine nici motivele lor, nici alegerile lor. Asta este singurul mod matur de a intelege situatia asta si e singurul mod util de a pune problema. Nu o sa iti iasa din prima, poate o sa fie nevoie sa treci prin cateva experiente pana o sa iti iasa, dar incearca sa exersezi rationamentul asta.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Dintrebare):

Bineînțeles că respect decizia. Nu am tras și nici nu o sa trag vreodată de cineva sa rămână în viata mea dacă nu își dorește sa o facă. Am discutat pe tema respectiva dar mai mult de atât nu am ce sa fac. Nu ii judec decizia. M-a durut și ma doare în continuare dar cum am spus și mai sus, este alegerea ei, nu încerc sa o opresc, nu fac absolut nimic. Nu o consider o persoană rea, dimpotrivă. Am vrut doar sa știu și părerile voastre și câteva sfaturi să îmi iau gândul de acolo. Îți mulțumesc mult pentru răspuns!

| Saiko10 a răspuns:

Pai nu te atasezi de persoanele noi, vorbesi cu acea persoana asteptandute ca la un momentdat te va lasa, si stai cu ideea asta pana iti dovedeste ca ramane langa tine si este de incredere.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Saiko10):

Tocmai. La un moment dat lași garda jos gândindu-te că "nu a plecat, poate nu pleacă". Nu ai niciodată certitudinea ca o persoana rămâne pentru totdeauna lângă tine. Iar cine îți spune chestia asta "te minte frumos". Asta este happy mergem mai departe!

| Saiko10 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Pai normal ca nu esti sigur niciodata de nimic, daca este sa o luam pe sanse este posibil sa mor in timp ce scriu mesajul asta sau tu sa mori in timp ce citesti mesajul asta. dar este vorba de sanse, daca nu a plecat pentru o perioada mai mare de timp si arata ca doreste sa stea cu tine inseamna ca sunt sanse mari sa nu plece. si daca pleaca, asta este ai pierdut o persoana care nu te voia, deci nu e mare pierdere.

| Lusiaa a răspuns:

Fiecare om vine in viata ta cu un motiv si iese din alt motiv.Asta e legea universului.

| diaag112 a răspuns:

Persoanele care pleacă, înseamnă ca trebuie sa plece, dacă o persoana pleacă din viața ta gândește te ca asa trebuie sa fie și ca totul se întâmpla cu un motiv, și ca meriți mult mai mult de atât, nu te mai atașa de oricine, întâi vezi ce are de gând și după atașează te, bafta!?

| AndreeaDeea221998 explică (pentru diaag112):

Ehh eu știu ca ai dreptate, fiindcă la fel consider și eu. Dar e ușor în teorie și greu în practică. Nu ma atașez de oricine și nu sunt genul care se atașează repede. M-am atașat de ea fiindcă a fost și este în continuare o persoana minunată. Faptul ca a decis sa plece, în ochii mei cel puțin nu o face rea și cu absolut nimic mai jos. Pur și simplu a fost decizia ei și atât. Îți mulțumesc pentru sfat!

| diaag112 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Cu mare drag!