| combina a întrebat:

După o partidă de sex protejată cu o prostituată fiind ras in zona pubiana am tras o sperietura că aș fi putut lua hiv de la ea! Au apărut simptome iar după un an si 3-4 luni de la contact am hotarat sa fac testul hiv,prima dată cu un test facut acasă luat din franța care a fost negativ apoi un test la un laborator si rezultatul a fost 0, 23? E negativ sa inteleg, dar tot am simptome si ma gândesc numai la asta! Câteva păreri vă rog

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Simptomele virusului HIV incubat(aproximativ 6 luni dupa actul sexual in care individul s-a infectat) nu difera de cele ale unei raceli in mod normal.Ai facut bine in a repeta testarea, mai ales ca a fost facuta o testare de anticorpi in laborator.Valorile sub 0.9 indica faptul ca testul a iesit negativ.Deci stai fara griji in aceasta privinta.Pentru linistea ta, mergi si fa-ti un set complet de analize(ma refer sange si eventual urina) si vezi rezultatul acestora in primul rand. Poate simptomele pe care spui ca le ai, se datoreaza altei probleme.Sau poate esti complet sanatos si este doar teama de a avea o problema.Insa un set de analize e bine sa il faci, chiar daca nu suspectezi nimic.Multa sanatate!

| combina explică (pentru Floridori):

Mulțumesc!

| Floridori a răspuns (pentru combina):

Cu mare drag! Numai bine!

10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Trebuie să mergi la un cabinet medical și să îți faci toate testele pentru BTS. Altfel riști să dai în ipohondrie, mai exact sindromul bolnavului închipuit.
Orice test făcut acasă, dacă ridică semne de întrebare, trebuie mers la un medic specialist. Nu poți sta acasă și să ai gânduri negre.
Oricum, în cazul în care ai HIV, situația se complică, iar dacă cunoști prostituata trebuie să mergi la poliție și să o reclami.
Trebuie să te gândești câți bărbați, femei ar fi infectați de la acea prostituată, dacă într-adevăr ai contactat HIV.
Sănătate!

| Freya1 a răspuns:

Starea ta de rau poate fi cauzată si de frica, de panica.
Ai facut protejat si poate prostituată aia nu avea hiv, dar pentru orce eventualitate ca sa iti scoti această temere din minte mergi la un medic si fa-ti analize mai amănunțite, Poate ai vreo alta boala sau ai devenit ipohondru.
Dar oricum, alta data sa iti fie învățătura de minte sa nu mai umbli pe la toate nespalatele.

| Emilian65 a răspuns:

Cand ai facut sex cu ea nu te-ai gandit ca poti sa te infectezi cu hiv?

| combina explică (pentru Emilian65):

Când ai răspuns la întrebarea asta, te-ai gândit să te bagi aiurea in seama? Nu poti raspunde, nu iti poti da cu parerea treci peste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o faci protejat nu iei HIV doar in cazul in care s-a rupt prezervativul, cum nu s-a rupt se exclude orice posibilitate. singura boala care se transmite chiar și protejat este HPV, se transmite și de pe prosoape și herpesul genital.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dormeai tu acum linistit daca nu te duceai la curve? Ia zi, cum crezi ca doarme un virgin noaptea? E linistit, n-are SIDA, Sifilis, tu esti vaide curu tau, stii ca daca ai HIV mori da? Ce te-a mancat in cuc ma sa te duci la curve? Acu suporti consecintele, prostule, esti un prost

| combina explică (pentru anonim_4396):

Ca de obicei românul e român!? numai virginii se duc la curve? Cuc probabil ai tu dar mai bine nu-mi pun mintea cu tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru combina):

Ba prostule o sa mori de SIDA, ce ai cautat ma la curve?
Ce romanul e roman, e laudabil sa te duci sa arzi alea, toaletele alea publice pline de boli mortale, e misto, e un obicei bun si sanatos din occident.
Eu te jignesc pentru ca pe bune imi pasa de viata ta, chiar daca nu pare, nu te mai duce la curve, vrei sa mori? Lasa-le in mortii lor de zdrente nespalate, vrei sa iti distrugi toata viata pentru 2 minute de placere?
Acum poate ca ai scapat, la ce folos ca ai scapat daca te vei duce iar? Crezi ca daca o faci protejat e 100% sigur? Nu.