| sckymosul11 a întrebat:

Salutare,
iubita mea astazi vine in tara si ma gandeam sa o intampin cu niste flori. Se daruiesc flori in luna Decembrie? E ceva ok? sau sa ii i-au altceva? Ce flori pot sa cumpar si unde gasesc acum? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dintotdeauna oferirea florilor a reprezentat un gest prin care se incearca sa se transmita semnificatia sentimentului de iubire sau un gest al prieteniei. Oferirea unui fir de floare sau a unui buchet cu un anumit numar de flori (impar) se poate face in orice moment si in orice ocazie. Florile pot avea o semnificatie aparte si pot fi oferite fie in semn de respect, fie din dragoste, iubire, admiratie. Floarea cel mai des oferita este trandafirul care poate fi; trandafirul rosu care are semnificatia de a transmite sentimentul de dragoste si pasiune arzatoare - "te iubesc", "te ador", "te doresc"; sau trandafirul alb – "sunt fericit", "sunt norocos", sunt bucuros". Florariile se gasesc la tot pasul sau in incinta unor mall-uri, supermarket-uri. Succes!

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Floare de maciuca. 1 bucata.

| Bishopp a răspuns:

Salut! Bineinteles trandafiri. Trandafiri rosii minim 3 bucati. Daca doresti poti sa ii cumperi si o cutie de bomboane rafaelo sau milka cutie in forma de inimioara. Sigur o sa o impresionezi. Nu e nicio problema, trandafirii merg in orice luna/zi. Gasesti la orice florarie.