| Superman237737373 a întrebat:

Salutare, iubitei mele nu i-a mai venit ciclul luna acesta pe 20 ca de obicei, problema este ca luna trecuta s-a întâmplat sa facem sex fără prezervativ si am cam scăpat... Dar a doua zi a luat pastila aceea si in luna respectiva i-a venit ciclul, iar luna acesta am făcut numai si numai protejat, de ce nu i-a venit? Oare din cauza pastilei? Dacă nu o sa-i vina in câteva zile trebuie sa facem un test si asta e. Măcar spuneți-mi va rog dacă ati pățit si e de la pastila

Răspuns Câştigător
| squishh a răspuns:

Da, pastila si mai ales stresul poate sa faca ciclul sa vina mai tarziu. Si eu am fost in exact aceeasi situatie inainte si am luat pilula de a doua zi. Dar totusi, trebuie sa iti dai seama ca nici un fel de contraceptiv nu e 100%.

Sa va calmati amandoi, cumparati teste, de diferite branduri ca sa fiti siguri(eu intotdeauna asa fac pentru ca nu stii nici odata cu testele de acasa). Iar daca ciclul intarzie mai multe zile, merita totusi un test de sarcina de la ginecolog( sau spital, depinde cum vi se ofera). Intotdeauna o sa fie mai bun un test de sange in caz ca intarzie ciclul mult timp, decat unul cumparat din magazin.

Iar nu il crede pe desteptul asta care zice ca pastila e "bomba hormonala periculoasa", e un miracol si are o sansa de in jur de 80% si ceva sa fie efectiva. Deci stati linistiti in primul si primul rand, si faceti totusi niste planuri mentale in caz ca se ajunge la intarzierea ciclului mai mult timp, sau... in cel mai rau caz, la sarcina, ganditi-va care o sa va fie planul si ce o sa va faceti in acel caz, doar ca sa fiti pregatiti. Totusi in ziua de azi sunt optiuni chiar si pentru avort, asta fiind doar o chestie de bani.

*Vorbiti cu un ginecolog!* Puteti sa sunati un ginecolog si sa intrebati aceste chestii direct, nu doar pe TPU sau de pe internet!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu o duci la ginecolog? Ai incredere in raspunsuri date pe TPU? Noi nu suntem medici, poate intîrzîierea ciclului este de la pastila de a doua zi o bombă hormonală periculoasa la care apeleaza tot mai multe femei de frica sarcinii. Ea ce varsta are?

| Superman237737373 explică (pentru anonim_4396):

Ce ginecolog. Abia 3 zile au trecut de când nu i-a venit mai stam pana mâine dacă nu vom face câteva teste si sa vedem ce va urma

| MoonwalkPhenomenon a răspuns:

Da, e din cauza pastilei. Daca i-a venit luna trecuta, eu zic ca si-a facut efectul pastila. Cred ca e doar o intarziere. Dar sa aveti si voi mai multa grija.