| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! M-am indragostit nebuneste de o fata. Aceasta fiind studenta la medicina are timpul extrem de limitat. Problema este ca am apucat sa iesim de cateva ori si nu am apucat sa ii spun sentimentele mele. A trecut mai mult de o luna de la ultima intalnire si aceasta tot refuza iesirile in oras pe motiv ca trebuie sa invete si chiar imi demonstreaza. Eu o cred pe cuvant, dar nu inteleg de ce nu isi gaseste chiar si 20 minute oricand. Vazand ca trece timpul i-am recunoscut sentimentele prin mesaje desi as fi vrut sa i le spun fata in fata. Raspunsul ei nu m-a lamurit.
Ce sa fac? Sa o mai astept sau sa incerc sa ma indepartez usor usor? Stiu ca pe primul loc este studiul pentru ea, dar daca eu nu sunt nici pe locul 2 sau 3 sau 4. Este singura persoana la care stau 24/7 cu gandul la ea si nici sa adorm nu pot.
Un sfat, va rog?

8 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Chiar daca e foarte ocupata, daca ar fi vrut, si-ar fi facut timp sa va vedeti....cat de putin. Nu cred ca te place. Las-o in pace, indeparteaza-te.

| Nyarlathotep a răspuns:

Daca cauta orice motiv sa te refuze, clar nu simte nimic pentru tine. Cam bati pasul pe loc cu fata asta. Indragostindu-te aiurea de cineva nu inseamna nimic, nu inseamna ca cealalta persoana este datoare sa simta la fel (si in cazul de fata se para ca nu prea o intereseaza de tine). Cand totul incepe cu interes doar din partea unuia si dezinteres total din partea celuilalt, orice efort vei face nu va imbunatati situatia.

2 recomandari: dezobisnuieste-te sa te indragostesti aiurea inainte sa stii daca exista compatibilitate intre tine si cealalta persoana si nu bate pasul pe loc incercand sa dregi situatia. Cand exista dezinteres de la inceput, asa va ramane. Nu conteaza ca o astepti, ca o sustii. Dezinteresul e dezinteres. Cand e dezinteres, fa alegerea desteapta si cauta pe altcineva.

Nici un efort din partea ta nu va crea compatibilitate intre voi. Compatibilitatea ori exista de la inceput ori nu exista deloc. Aceeasi persoana va lasa balta studiul daca gaseste pe cineva de care se va simti atrasa, iar tu nu esti acea persoana. Aici nu este vorba de studiu.

Fetele gasesc orice scuza cand sunt dezinteresate, si gasesc orice metoda cand au interesul. Studiul nu are nici o legatura. Este o greseala enorma sa stai cu gandul la o singura persoana. Nu vei gasi decat dezamagire la tot pasul daca gandesti asa. Sper ca te-am luminat.

| raMLesS a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Mi se pare extrem de amuzant si trist ca oamenii astia cum vad o persoana de care sunt atrasi si schimba 2-3 vorbe cu ea, se indragostesc de ea, si nu doar atat, dar sufera cand cealalta persoana e distanta si nu simte la fel, cauta tot felul de motive stupide si gesturi marunte ca sa-si confirme ca persoana cealalta e interesata de eilaughing
Cum ma sa suferi după cineva cu care nici macar nu esti împreună?
Tipul asta s-a bagat singur in fz pentru ca nu si-a stabilit intentiile de la inceput.

| Marius2001Pop a răspuns (pentru raMLesS):

Facts

| Nyarlathotep a răspuns (pentru raMLesS):

Oamenii astia fac greseala sa acorde calitati imaginare persoanelor de care sunt atrase. Din cauza hormonilor si a nevoii lor de a iubi ceva si de a fi iubiti de ceva, asigneaza trasaturi imaginare anumitor persoane, se "indragostesc" prosteste de o imagine falsa a acelor persoane, imagine care tot ei o creeaza in capul lor si nu realizeaza ca de fapt acele persoane le ofera toate indiciile cum ca nu sunt interesate. Trebuie doar o minte limpede si oricine poate observa aceste semne de dezinteres de la o posta.

Si pana la urma acea persoana are tot dreptul sa fie dezinteresata. E ca si cum eu stau bine mersi acasa, joc un joc in legea mea si ma trezesc dintr-o data ca o tipa random suna la usa si-mi spune ca ea s-a indragostit de mine si ca acum ar trebui sa las totul, sa ma imbrac sa o scot la restaurant, sa-i platesc masa, apoi sa-i intalnesc parintii si sa stau sluj in fata lui taica-su fiind ciuruit de tot felul de intrebari, apoi sa deschid portofelul si sa cheltui o suma grosolana de bani intr-un inel si s-o si cer in casatorie, bineinteles platind si pentru o nunta. Asta de ce? Ca a decis ea de capul ei ca eu sunt sufletul ei pereche, eu fiind bine mersi in legea mea, nestiind nici macar de existenta acelei persoane.

| Nyarlathotep a răspuns:

De asemenea ar trebui sa stii ca multor fete le place sa spuna nu, sa refuze. Le place sa li se dea oportunitatea de a spune nu. Cand unei fete ii dai oportunitatea de a spune nu, ii creste stima de sine. O faci sa se simta importanta si cautata fara a fi nevoita sa aiba de a face cu tine. De asta multe fete au mii si mii de followeri pe retele de socializare: pentru ca multi followeri o bombardeaza cu solicitari, ba de relatie, intalnire in oras etc, iar ele au oportunitatea de a spune nu pe banda rulanta si de a le creste orgoliul la un nivel astronomic.

Cand tratezi o fata ca pe o celebritate, te va trata ca pe un simplu fan. In cel mai fericit caz vei obtine un autograf si cam atat, in cel mai nefericit caz te va trata ca pe negrul de sub unghie care-i incomodeaza existenta si ii terfeleste imaginea. Intelegi ce spun?

| BoboBobo6717 a răspuns:

Dacă te plăcea, își făcea timp și pentru tine

| Mihaela2023 a răspuns:

Dacă sunteti abia la inceput e normal sa nu simta nimic pentru tine. Ăsta nu e un motiv pentru desparțire. Totuşi incearca sa nu o mai cauți aşa de des sa vezi ce face daca nu iți scrie inseamna ca nu ii pasă de tine.
Dacă tu crezi ca poti sa iti faci altă prietenă, fă-ți si nu mai pierde timpul aiurea.