| alexivanov a întrebat:

Salutare, ma numesc Alex si am 19 ani. Am o relatie de 2 ani si 4 luni cu o fata mai mica cu un an ca mine, care se pare ca incet incet se raceste si chestia asta chiar ma deranjeaza. Tin enorm de mult la ea si nu prea vreau sa dau cu piciorul sentimentelor mele pentru ea. In timpl relatiiei au fost foarte multe faze in care ea gresea dar niciodata nu vroia sa recunoasca chestia asta si tot timpul facea in asa fel incat sa dea vina pe mine sau sa zica ca si eu m-am comportat mai urat cu ea la inceput ( la inceputul relatiei aproximativ 2 3 luni am luat'o in ras pentru ca nu credeam ca o sa ajung sa o iubesc ).Imi spune foarte des ca sunt prea gelos si chestii de genul asta, ceea ce nu cred ca e adevarat. De exemplu. Ea este in clasa a 11 a, si pe la scoala in anturajul ei s-a imprietenit cu un baiat despre care mi-a zis ca este de treaba ( nah, nu am zis nimic, e normal sa aiba prieteni baieti), ceea ce m-a deranjat este ca de fiecare data cand ieseam in oras timp de o saptamana cam asa imi povestea cate ceva de scoala si in acele povestioare micute nu stiu cum se face de tot timpul a aparut si acest baiat (nu am zis nimic nici atunci, am zis poate mi se pare, poate sunt eu batut in cap), dupa asta am aflat, nu de la ea, ca intr-o zi dupa scoala la rugat pe acest baiat sa vorbeasca cu fratele lui sa o duca si pe ea acasa( atunci mi s-a parut putin ciudat si am intervenit cu o mica discutie, relatic 5 10 minute), dupa care aflu ca intr-o zi a plecat la o ora de la scoala si s-a dus la o cafea cu 1 prietena si cu baiatul respectiv( in acel moment mau sunat niste prieteni si mi-au zis ca pareau destul de apropiati ei doi), eee atunci am intervenit si eu am vorbit si cu ea, si cu baiatul si amandoi au spus ca nu am nici o treaba unul cu altul doar ca sunt amici ( chiar m-am suparat atunci), in fine, am incercat sa ii explic ca nu e nici o problema daca are prieteni baieti, doamne fereste din contra, dar prieteniile astea dupa mine ar cam trebui sa aiba o limita, ea bineinteles mi-a raspuns ca sunt gelos, ca sunt prea posesiv si altele, intr-un final spunadumi ca poate am dreptate. Am lasat-o asa si a doua zi dupa aceasta discutie pe care am avut-o ea a iesit in oras cu o prietena si nu stiu cum de sau nimerit pe aceeasi terasa cu baiatul asta si a stat la masa cu el. Cam asta este povestioara care imi provoaca gandul de a inceta relatia cu ea, astept un fel de ajutor din partea voastra, un sfat, orice, rog seriozitate, nu batai de joc.

6 răspunsuri:
| RyanGeorge a răspuns:

Mda, eu zic sa nu te grabesti ...pentru ca nu sti inca daca este ceva sau nu intre ei doi, nici tu nu ai vazut cu ochii tai daca cei 2 sunt asa de apropiati cum spun prietenii, multe relatii se destrama din cauza unor acuzatii sau sfaturi din partea prietenilor si unii din ei regreta asta, ce sa faci u?, nu prea ai ce sa faci decat sa fi mai intelegator si mai putin gelos, ca ti la ea oricine tine la cineva dupa o perioada si cu totii suferim cand se ajunge la un moment ca acesta (despartire) dar sa nu ajungem la asta momentan, incearca sa numai fi asa gelos pentru ca unii sunt gelosi si nu prea vad ei decat cand ii spune cineva, asta este viata si asa sunt majoritatea relatiilor unii trec cu brio peste iar altii se duc fiecare pe ce carare doresc.

| aurora50scumpika a răspuns:

Sincer,nu te lasa luat de prost,ma scuzi pentru expresi, dar e clar ca intre el exista ceva mai mult decat o prietenie, sau cel putin il place.
Atunci cand ti cu adevarat la persoana iubita, nu ii vorbesti de alti sau nu te intalnesti cu altii.
Ai dreptate o prietenie cu un baiat trebuie sa aiba o limita.
Daca crezi ca nu te merita, las-o balta cu siguranta ai sa-ti gasesti o persoana care sa merite iubirea ta.Succes!

| NnDWtf a răspuns:

Mai, cat ti-o fi tie de greu, trebuie sa te porti si tu mai rece cu ea, mai distant. Ca sa realizeze ca o deranjaza chestia asta.
Daca nu iti spune nimic cand te comporti mai indiferent cu ea, inseamna ca nu prea mai tine la tine, si ar trebui sa faci ceva cu relatia ta, astfel incat sa nu se duca pe ****. Cumpara-i ceva drept cadou, du-o unde v-ati intalnit prima data, sau du-o intr-un loc frumos si vorbiti acolo, ii faci complimente, ii spui cat de norocos esti ca o ai in viata ta, etc.

Prietena mea are 18 ani (ca si mine) si era foarte lipicioasa la inceput si din cauza asta ma enervam foarte repede, i-am zis ca daca nu o sa fie si ea mai distanta putin, ne despartim, pentru ca ma sufoca, de 6 luni nu ne-am mai certat deloc.
Poate asta e si problema ta.
Vorbeste cu ea si intreab-o pur si simplu daca s-a intamplat ceva, daca are sa iti spuna ceva.

| Pearl01 a răspuns:

Buna Alex! Dupa cate ai spus, se pare ca relatia dintre voi se cam "raceste", daca nu s-a "racit" deja. Ai povestit de ea si ce anume se intampla cu baiatul ala, insa de voi, asa ca si cuplu cum ti se pare? E tot cum era sau e mai "rece", distanta? Daca ai observat un comportament ciudat, inseamna ca nu degeaba iese cu baiatul ala si cauta pretexte sau paravane: prietena ei. Eu nu zic, ca sa nu ai prieteni de sex opus, insa este bine sa te asiguri ca e doar un amic...desi ti-au negat amandoi ca nu e nimic intre ei, totusi se intalnesc, ceea ce pare ciudat. Chiar atat de prieteni sa fie oare? Parerea mea, i-a problema in brate si intreab-o pe prietena ta ce e cu acest baiat si despre sentimentele ei fata de tine. Nu are rost sa mai continuati relatia daca unul dintre voi si-a pierdut interesul sau mai rau sentimentele si sa stati doar din obisnuinta. Vorbeste deschis si direct cu ea si nu te lasa pana nu aflii care e treaba. Daca cu adevarat a tinut si inca mai tine la tine, va renunta sa se intalneasca cu respectivul( daca ii era prieten mai de mult, mai ziceam ca nu-i nimic decat o prietenie, insa amicitia asta subita da de gandit).

| alexivanov explică (pentru Pearl01):

Da, mersi mult de sfat, am incercat, adica am vorbit cu ea si zice ca nu mai pe mine ma iubeste si nu vrea sa aiba treaba cu alt baiat, dar asa cum ai zis si tu amicitia asta da de gandit si mie se pare ciudata tare...i-am cerut sa renunte sa se intalneascu cu respectivul in ziua in care a plecat de la scoala si in ziua urmatoare sub pretex ca era prietena ei sa intalnit cu el...

| PainMax1985 a răspuns:

Eu zic ca esti tanar iesi la agatat, fa-ti si tu o prietena fata, daca ea are dreptul sa-si faca un prienten baiat tu de ce nu ai avea? Citeste si postare asta despre semnele care spun ca relatia nu mai merge http://multimedia-lateral-dezvoltatu.blogspot.ro/......l-cel.html