| EmyD2001 a întrebat:

O întrebare despre contracept m, ovule cu administrare locală.
Stiu ca efectul substanței active este anulat chiar si de urme de săpun, însă întrebarea mea este, ce alte lucruri pot anula efectul substanței active?
Spre exemplu "squirt" ul, afectează cu ceva eficacitatea substanței active?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Efectul de a ucide/sa omoare spermatozoizii care ajung in vagin de catre substanta activa si cu acest efect, existenta in ovulele spermicide comercializate : Pharmatex si Contracept M, este anulata NUMAI/DOAR (specificare expresa) de catre substantele care exista in compozitia SAPUNULUI si a diverselor produse de igienizare care apar sub forma de geluri, creme, solutii, etc.
Din acest motiv este indicat si recomandat ca igienizarea sa se faca prin spalarea numai cu apa calduta, fara a fi folosit nimic altceva a zonei vulvo-vaginale. Ovulele spermicide nu vor oferi nicio garantie de eficienta daca femeia a folosit sapunul chiar si cu mai multe ore inainte de a incepe actul sexual. Sanatate!