| Olariu_Adelin_1996 a întrebat:

Saptamana trecută sâmbătă am întreținut relații sexuale cu iubita mea, iar după la aprox 30 minute a început să sângereze. Acuma e momentul in care azi ar fi trebuit sa vina menstruația, dar uite că nu a mai venit, la fel a pățit și o cunoștință de a mea, ar trebui să mă îngrijorez sau sa mai aștept? Ținând cont că în celălalt caz menstruația a apărut la o săptămână întârziere. Prima data când a fost virgina nu a curs deloc sânge. Sunt șanse mari să fiu tătic?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in relatarea ta exista foarte putine informatii in privinta structurii ciclului menstrual si in schimb exista prea multe semne de intrebare, in astfel de situatii nu se poate formula un raspuns obiectiv deoarece ar fi mult prea hazardat, iar emiterea de pareri sau a unor presupuneri subiective, practic este inutila, fiindca ciclul menstrual este neregulat. Inexistenta sangerarii in timpul actului sexual de dezvirginare se datoreaza faptului ca cel mai probabil pielita/membrana himenala a iubitei tale a fost foarte putin/slab vascularizata asa cum au in jur de 47% dintre fete.
Din punct de vedere medical este descris in mod profesional in revista Descopera.ro (din care este extras fragmentul urmator), in ce masura se produce sangerarea in momentul dezviirginarii :
""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia si starea de fapt a himenului a provocat mai ales in trecut chiar dar mai provoaca si in zilele noastre numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale a reiesit ca :
-- Doar 42% dintre femei se nasc cu un himen suficient de bine vascularizat incat sa poata sângera în momentul deflorării.
-- La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu, uneori la destul de mult timp după primul contact sexual, iar uneori himenul se rupe in momentul nasterii primului copil,
-- In schimb în cazul unui procent de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu foarte multa uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample de deschidere/desfacere a picioarelor, cand fetele fac balet, un spagat, la gimnastica, la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte."
Iubita ta este una dintre fetele care pot fi acuzate pe nedrept de comiterea unei fapte inexistente si asta pur si simplu dintr-un simplu motiv : fiindca multora le lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca mai intai fiecare sa citeasca si sa se informeze corect si doar pe urma si doar daca au argmente clare, certe si corecte sa lansezi acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Multa sanatate! http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt sanse sa fii tatic.