| Cristiipaul a întrebat:

Salutare.
stie cineva de ce apare ejacularea prcoce si cum se poate trata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ejacularea precoce este considerata ca fiind o disfunctie sexuala care se datoreaza starilor intense de excitatie (a surescitarii), a starilor de abstinenta prelungita, dar mai ales din cauza neinceperii vietii sexuale deci a lipsei de experienta sexuala a persoanei respective. Se considera ca dupa inceperea vietii sexuale si a intretinerii de contacte sexuale numeroase si mai ales constante cu una si aceeasi persoana in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare se stabilizeaza devenind una normala. In prezent nu exista pe piata/comert niciun medicament pentru tratarea acestei afectiuni care conform studiilor/cercetatorilor se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati, astfel ca in acest moment singurele tratamente se reduc la consiliere psihologica si folosirea unor antidepresive. Insa in mod garantat o iubita unica reprezinta tratamentul adecvat. Multa sanatate!