| Satoko a întrebat:

Salutare TPU :3 am varsta de 20 de ani si prietena mea are 18 ani dar este inca virgina. ieri seara ne jucam putin si din asta sa ajuns putin ma ideparte pana la a ne dezbraca amandoi si a fost apraope de acord insa la un moment dat a zis ca nu. ca nu suntem de mult impreuna si vrea sa mai asteptam ok asa ca ne-am jucat decat putin asa putin masturbat si la un moment dat am penetrat sa zic asa 1 cm si neam jucat asa cam pentru 1 minut maxim 1 cm nu a curs sange nu a fost dezvirginata. nu mi-am dat drumu. dupa care ea a zis ca daca nu e bine daca ramane gravida. si am citit pe internet cum ca asa poate fi periculso si ca barbatii au anumite scapari care pot contine spermatozoizi si chiar daca este doar acel cm ar putea ramane gravida. nu stiu daca am avut vreo scapare pentru ca na nu se simt dar nu mi-am dat drumul. ea vrea sa ia pastila pentru a 2a zi. as dori ca cineva care se pricepe in domeniu sa imi explice si mie daca exista riscul ca ea sa fi ramas gravida sau nu.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Cand exista sex vaginal, chiar si 1 cm, sunt sanse de sarcina DOAR daca fata era in perioada fertila!

Pune-o sa-si calculeze perioada fertila inainte sa luati pastila de a doua zi, care are atatea efecte secundare de-i bine sa nu regretati ca a luat-o vreodata, poate nici nu-i necesar!

Aici aveti un calulator de fertilitate:
http://www.copilul.ro/calculatoare/calculator-perioada-fertila.html

| Satoko explică (pentru Violleta2022):

Cu acest test a iesit ca ultima ei zi de fertilitatea a fost 14 ianuarie si asta s-a intamplat pe 22 seara deci nu este risc nu?

| Emilian65 a răspuns:

In urma actului sexual pe care l-ati avut, nu mai este virgina. Nu a curs sange pentru ca are himen elastic si acesta nu se rupe la primul act sexual. Daca era in perioada fertila este posibil sa fi ramas gravida.

| cristimihailov a răspuns:

Stai linistit. E in regula. Nu vei fii tata si nici ea fecioara maria

| vocea a răspuns:

De fiecare data cand penisul ajunge in contact direct cu zona vaginala, exista sansa unei sarcini. Ea poate sa nu fie la fel de mare ca in cazul unui act sexual cu penetrare in care a avut loc ejacularea, dar posibilitatea tot exista. Transmiterea bolilor sexuale este si ea posibila prin orice astfel de contact piele pe piele.
Pre-ejacularea este lichidul care se scurge in afara penisului inainte sa aiba loc ejacularea propriu-zisa. Cei mai multi barbati nu o pot controla si nu o simt.

Acest tip de lichid contine spermatozoizi si poate duce la o sarcina. Este o parte din motivul pentru care retragerea inainte de ejaculare ca metoda anticonceptionala nu este la fel de eficienta ca alte metode.
Numarul ejacularilor nu afecteaza posibilitatea instalarii sarcinii. Fiecare ejaculare contine aproximativ 300 de milioane de spermatozoizi si numai unul dintre ei este necesar pentru a fecunda un ovul.

| Ungureanu_Petru_2000 a răspuns:

O sa ai un bebe, obisnuieste-te cu ideea

| maria425643 a răspuns:

Ati folosit prezervativ?
sa faca un test de sarcina
sau
sa astepte sa ii vina menstra

| XcozuD a răspuns:

Nu poate sa fii ramas gravida, spun asta din propria experienta eu cu prietena mea obisnuim la inceputului actului sexual sa o penetrez 2-5min dupa care pun prezervativul si pana acum nu a ramas gravida.