| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, TPU! Am o mică problemă, iar aceasta ar fi că plac doi băieți și ar trebui să aleg unul. Amândoi sunt diferiți, ceea ce are unul, nu are celălalt.

X este departe de mine, pe când Y e relativ aproape. Primul este de aceeași vârstă cu mine, pe când al doilea este cu un an mai mic. Pe X îl cunosc de un an și jumătate, iar pe Y de câteva luni, deși nu prea am vorbit. Mintea îmi spune una, iar inima alta. De X nu mă mai simt atrasă, este ceva ce parcă nu mai e, parcă l-am iubit și totul a dispărut, m-am plictisit, a intervenit monotonia aceea pentru mine, însă el nu-și dă seama de asta. În schimb, celălalt vine cu ceva nou pentru mine, dar nu garantez că nu se va plictisi sau că nu va deveni rece față de mine.

Primul are părți bune, este aproape la fel ca mine, gândim la fel, avem aceleași vise, păreri, însă are unele gesturi proaste. Al doilea este diferit, te atrage, este foarte politicos, înţelegător, iubitor, vorbește frumos. Fizic, mă atrage al doilea mai mult, însă diferența de un an e o mică problemă. Nu vreau să plece. deși nu am încredere că-mi va fi întotdeauna alături cum mi-a fost primul.

Pe primul parcă nu l-aș părăsi, știu că ar face totul pentru mine, dar nu parcă nu mai merge, în fiecare zi ne certăm din cauza a cine știe ce, iar mie mi s-a luat. Dacă i-aș spune să luăm o pauză, nu ar accepta. Am încercat să răcesc relația dintre noi, însă parcă inima nu mă lasă.

Ce aș putea face? Vă rog, o mică părere.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar cum omul e o fiinta emotionala va alege partea mai dramatica, adica mai grea, placerea e mai mare cand lupti din greu sa ai ceva, se elibereaza endrofine, daca il vei alegepe cel de aproape vei avea frustrari, ca creierul tau vrea sa te vada ca i produci drame

| Violleta2022 a răspuns:

Daca placi 2 baieti in acelasi timp, inseamna ca nu iubesti nici unul!
Cauta un al 3-lea in acest caz, dar lasa-l pe el sa faca primul pas si avans!

| Plato a răspuns:

Daca il iubeai pe unul, nu te mai gandeai la celălalt. E evident ca nu-l iubesti pe niciunul, asa ca vezi-ti mai bine de treaba.
A intervenit monotonia? laughing dupa cat? 1 luna?

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Plato):

N-am văzut să spună că il iubeşte pe vreunul. E evident că nu s-a ajuns la iubire, neavând o relaţie adevărată. Iubirea vine in timp, doar atracţia e dinainte. Problema e că ea nu place pe niciunul suficient. Astfel încât o a treia variantă poate fi mai de bun-augur.

| Plato a răspuns (pentru Necunoscut112):

Nu poti incepe o relatie cu o persoana pe care n-o iubesti, e ridicol.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Plato):

Nu ai cum sa iubeşti un om una-două. Tu chiar nu înţelegi asta? Nu există să iubeşti pe cineva şi să nu ai o relaţie cu persoana respectivă. E doar atracţie, maximă indragosteala. Tu nu ai iubit niciodată, altfel nu imi explic cum poţi spune de fiecare data aceleaşi absurdităţi.

| Elena9328 a răspuns:

Fetițo,nu iubești pe nimeni. E doar abureală de moment. Mai bine lasa-i in pace și concentrează te pe carieră, pe școală etc.

| NUpotiSaintelegi a răspuns:

Intrebarea asta ma baga si mai rau in depresie sa-mi bag organul genital