| Anoniq a întrebat:

Salutare TPU, am o prietena cu care mă înțeleg foarte bine și vorbim foarte mult când ne întâlnim si a dat cateva semne cum ca ar vrea sa formăm o relație, problema este că nu imi scrie niciodată prima, eu ii scriu la cateva zile si tot timpul îmi râspunde dar nu vreau sa o stresez sa ii scriu eu in fiecare zi primul, nu am mai avut relații serioase până acum, credeți că e ok ca băiatul sa ii scrie tot timpul primul, zi de zi?

14 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu mi se pare ceva bun in faptul ca ea nu iti scrie. Inseamna ca nu e interesata de tine si iti raspunde din politete. Mi-e greu sa cred ca te place foarte mult si nu poate sa iti scrie un sms.

| Anoniq explică (pentru Aasdfghj):

Mda, si mie mi se pare ciudat, atunci când mă întâlnesc cu ea se comportă diferit, nu stiu ce sa mai cred...

| ania a răspuns:

Daca ai varsta si maturitatea ca in viitorul apropiat sa te gandesti la casatorie e bine sa cauti sa ai o relatie altfel mai bine las/o in pace/

| Anoniq explică (pentru ania):

Te simți bine? Ai rămas cu 20 de ani în urmă

| alexalx1234 a răspuns (pentru ania):

Deci dacă nu se căsătorește cu o fată asta înseamnă că nu are voie să mai vorbească cu ea?

| Anoniq explică (pentru alexalx1234):

Cred că a încurcat TPU cu un site de matrimoniale

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca-i ok sa-i scrii tu primul. De fapt asta si astapta de la tine, odata ce da semne ca te place, dar nu-i inca increzatoare pe ce vrei tu.
Fii clar cu ea si intreab-o daca vrea sa fie prietena ta, ca sa aiba certitudinea ca este placuta si sunteti impreuna.

| alexalx1234 a răspuns:

Nu e deloc ok. Dacă era măcar puțin interesată de tine, îți scria și ea prima. Totuși încearcă să o întrebi de ce ea nu îți scrie prima.

| AndreeaWTS a răspuns:

Sunt persoane care nu suportă mesajele text. Inclusiv eu.
Am avut câteva tentative de prietenii care s-au sfârșit rapid, pentru că insista să mă streseze cu mesaje.
Vrei să vorbești cu mine, sună-mă. Sau hai să ne întâlnim.
Înțeleg să-mi dai un mesaj dacă vrei să-mi transmiți ceva.
Dar nu să te conversezi cu mine prin mesaje text.
Pentru că nu înțeleg, care e rostul?
Deci, vezi să nu fie ceva de genul ăsta.

| Anoniq explică (pentru AndreeaWTS):

Nu e genul ala din nefericire...

| Nouvel a răspuns:

Normal este ca baiatul sa curteze fata. Deci da, el sa srie primul. Ea te accepta sau te respinge.

| Anoniq explică (pentru Nouvel):

El să scrie primul in fiecare zi? Nu devine stresant pentru ea?

| Nouvel a răspuns (pentru Anoniq):

Daca devine stresant, iti spune sau arata ca te refuza. Daca nu, te accepta.

| AlexandruSC a răspuns:

Depinde si de semnele pe care ți le oferă, unele pot fi doar din politețe, ce semne îți dă?