| Tester1992 a întrebat:

am o problema care v-a lasa pe toata lumea pe ganduri!

Sunt un baiat de 19 ani si am inceput facultatea, am fost o persoana foarte timida cu fetele deoarece sunt un rocker si nu prea cunosteam fete care asculta rock si nu suportam colegele sau fetele pitipoance deoarece se comportau urat cu mine. De cand a inceput facultatea am dat de o fata de care m-am indragostit la prima vedere. Am aflat ca este si ea asculta rock si mi-a explodat creierul imediat. Fiind mai timid am avut probleme de comunicare cu ea pe la inceput dar acum am ajuns sa fim amici sa zic buni. Eu nu ma prea pricep in dragoste asa ca i-am marturisit cam repede deoarece o prietena a fetei aceea a intrebat-o daca ea ma place si ea a spus ca da. Eu spun sincer si imi este rusine (m-am imbatat eu si ea cand am fost la prieteni de ai ei dintr un camin si un coleg de al meu de camera a incercat sa scoata cate ceva de la ea sa afle ce simte pentru mine si a cam dat de inteles ca da). I-am marturisit si m-a refuzat... din motivul ca nu vrea sa ma faca sa sufar. Am trecut peste asta si am spus in cap ca pot incerca din nou probabil ea nu ma cunostea destul de bine. M-am imprietenit cu colegele ei de camera si prietenele ei cele mai bune si s-au cam intamplat multe probleme din cauza aceasta. Ea este o fata cuminte isteata dar naiva deoarece o prietena de a ei o foloseste din cate vad si pe ea dar si pe mine m-a folosit. I-am cerut un sfat prietenesc si am rugat-o pe fata aceea din toata inima sa aiba grija de ea ca din cate am vazut si ea era o fata de treaba. Naiv fiind am crezut toate minciunile ei dar si-a batut joc de mine si de ea. Ne-a folosit pe ambii dar ea tot este prietena cu ea. Colegele ei de camera ma stiu mai bine si stiu si ele ce simt pentru ea, dar ea este o persoana ca m imatura din cate am vazut si nu este hotarata in ceea ce vrea. Astazi place pe cineva maine pe altcineva se pare si ea nu vrea sa ma faca pe mine sa sufar din acest motiv. Ea ma considera momentan ca pe un amic bun care ii vrea numai binele si tine foarte mult la ea. Am ajutat-o de cate ori s-a putut si am fost cu ea la concerte rock impreuna, dar "prietena" ei m-a facut acum 2 saptamani sa ma simt groaznic pentru ca m-a mintit in fata. FATA ASTA TE FOLOSESTE DC NU VREI SA ITI DAI SEAMA, A IESIT CU TINE IN ORAS PENTRU CA ERAI ULTIMA PERSOANA DISPONIBILA. Sincer nu m-am simtit folosit de ea pana acum si nu da nici un semn ca m-ar folosi dar ea ii tot schimba comportamentul in rau si nu pot suporta gandul ca o schimba intr-o persoana rea. Are o prietena mai buna dar nici ea nu o poate face sa inteleaga ca ii face numai rau aceea fata. O foloseste si pe ea si orice secret care ii spune se aude in tot caminul. Eu incerc sa am grija de ea pentru ca tin foarte mult la ea si nu vreau sa o vad trista si vreau un sfat din partea siteului cum as putea sa o fac sa
"Fall in love with me" ca momentan ea ma considera ca un amic, iar eu nu vreau sa folosesc cuvantul "Cuceresc" deoarece ma face sa ma gandesc la ea ca un obiect.
Cer sfaturi si stiind ca se aproprie mos Nicolae i-am facut rost de o pereche de cercei Bufnita pe care ii dorea foarte mult si acum sper sa nu imterpreteze gresit pentru ca imi este frica sa nu se simta ofensata ca eu vreau sa fiu impreuna cu ea la bine si la rau daca se poate iar ea nu este destul de matura incat sa isi dea seama si ea de acest lucru.

10 răspunsuri:
| Nobodyy a răspuns:

Cat de dragut.
1.Pai despre cadou nu se va simti ofensata adica pana la urma si prieteni isi fac cadouri deci este un gest foarte dragut.
2.Despre prietena aia a ei incearca sa ii deschizi fetei pe care o placi ochii sa ii arati cine este cu adevarat si sa o excluda din viata ei.Sau le poti ruga pe celelalte colege sa vorbeasca cu ea.
3.Eu zic sa nu o presezi, fiti prieteni o perioada pana va avea incredere in tine sia pai ii arati ca o iubesti mai mult decat pe o prietena (dar sa nu ii dai in niciun caz de inteles ca ti la ea ca la o sora)
4.Incearca sa prinzi mai mult tupeu iar cand fata aceea iti reproseaza ceva sa te faca sa te simti prost ignor-o pur si simplu, si oricum ea cred ca face asta pentru ca te place.
Succes :*

| LadyNaty a răspuns:

In primul rand.M-am regasit in fata pe care tu o placi.Asa sunt si eu. Exact la fel.In al doilea rand,nu pot sa cred! Chiar in halul asta esti? Sa lasi o panarama sa isi bata joc de tine? Vede ca esti baiat si ii permiti.Da' vorbeste frate cu ea,isi permite multe...Bun, in legatura cu fata pe care o placi, poate te vede doar ca pe un prieten.Scuzele care ti le-a spus ea, le spun si eu unora pe care nu ii pot vedea decat ca pe niste prieteni, pe care nu ii vreau ca iubiti.Si poate, totusi, o sa vina de la sine.Hai mai, esti destul de mare.E greu sa uiti o persoana, dar poate ea nu vrea mai mult.Pana la urma o sa cedeze, dar ai grija.Ar fi mai frumos sa fiti doar prieteni,daca o sa fiti impreuna,apoi peste nu stiu cat timp va despartiti, nu va mai vorbiti, certuri etc.Chiar vrei asta? Gandeste-te.Totul are un sfarsit.

| SnakeEys a răspuns:

Mai bine trimite-i o felicitare in care sa-ii spui tot ce ai pe inima dar nu stiu sigur daca e cea mai buna alegere daca tu crezi ca ea te place ar trebui sa incerci si nu prea are sens sa o schimbi adica sa o faci sa se maturizeze fiecare are defectele lui. sper ca te-am ajutat si sper sa mearga bine cu ea desii daca nu merge bine nu uita ca nu e singura fata de pe planeta si exista o fata pentru fiecare. multa bafta

| Tester1992 explică:

Multumesc mult, eu o sprijin in orice si am grija de ea momentan ca un amic, sa stii ca mi-ai luat o piatra de pe suflet in legatura cu acel cadou. Am sa incerc sa ii arat, dar ea este cam naiva deoarece si prietena ei mai buna de aici i-a explicat ca este un exemplu rau pentru ea dar am sa ii demonstrez ca are dreptate pana la urma.

| Nobodyy a răspuns (pentru Tester1992):

Heei,ma bucur ca te-am ajutat >big grin

| Tester1992 explică:

Am uitat sa precizez ca avem foarte multe lucruri in comun si a reusit sa ma schimbe in bine. Adica am inceput sa ascult rock Romanesc si sa fiu mai sociabil cu toata lumea si multe alte chestii.
Ma simteam ciudat ca ascultam muzica in timp ce dormeam si chestii care imi placeau numai mie sa ii placa si ei.

| rox13yy a răspuns (pentru Tester1992):

Imi place genul tau, esti romantic si timid...candva eram si eu asa,adica toata ziua stateam cu castile in urechi si ascultam rock,aveam prieteni multi dar nu ieseam cu ei,preferam sa fiu singura,dar cu timpul m-am schimbat.
deci sa revenim la intrebarea ta,eu ti-as propune sa o cuceresti cu incetul,sa ii fii mereu aproape si sa ii arati mereu ca o iubesti.Iar in legatura cu cadoul,pe langa cercei i-ai un trandafir rosu, iar daca iti permite bugetul i-ai un tricou sau o bluza, nu stiu ceva care crezi ca i-ar placea.Cu prietena ei ar trebui sa fii atent, odata ce ai patit asa, si ar trebui sa ii spui si ei in fata sa va lase in pace

| Tester1992 explică (pentru rox13yy):

Acei cerceii ii doreste de foarte mult timp,mi-a spus o asta iubita colegului meu de camera, ei doi mi-au prezentat-o pe fata si mi-a zis ca se tot holba la pandantivul ei in forma de bufnita si ii tot povestea de cercei. Ea este o fire mai tacuta ca si mine,in legatura cu fata aceea nu am fost singurul care i-a zis ca nu este un exemplu bun,dar nu stiu de ce nu vrea sa inteleaga. Imi este frica sa nu o transforme si pe ea intr-o materialista cum este fata aceea, eu consider dragostea unica adica nu m-as putea gandi sa ma gandesc la altcineva daca as fi impreuna cu persoana iubita, dar vad ca prietena ei incearca sa ii bage incap probabil altceva, ca este mandra ea ca a stat cu 3 odata si i-a fraierit pe toti 3. Sincer acele persoane nu merita sa aiba parte de cineva care sa tina la ele daca ele isi bat joc. Eu nu prea stiu sigur cum as putea sa ii arat ca o iubesc. se poate cate un sfat in plus? adica eu i-am marturisit de la inceput ca imi place de ea dar acum orice miscare care o fac sa ma aproprii de ea probabil ca o face sa se gandeasca la motivul pentru care ma refuza si sa o faca sa se simta rau.(ca ii place de cineva astazi si de altcineva maine)

| Tester1992 explică:

Nu vreau sa o schimb sa fie mai matura sau altceva, dar prietena ei o face intr-o persoana insuportabila, nu sunt eu singurul cu aceasta parere despre prietena ei dar ea nu vrea sa inteleaga ca este o influenta negativa asupra ei acea fata.

| geor a răspuns:

Iesi mai mult cu ia si las-o sa te cunoasca