| Grasone777 a întrebat:

Am o problema daca pot să-i spun așa...
Sunt împreună cu o fata de ceva timp, suntem virgini amandoi si vrem sa facem sex. Problema este la mine in timpul preludiul se ridica imediat iar cand imi pun prezervativul se lasa... Care ar fi problema?
Multumesc pentru răspunsuri si ajutor! O zi buna!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Destul de multi barbati se afla in situatia ta, carora se produce pe fond psihic, mintal acest proces de pierderea erectiei in momentul in care incearca sa monteze prezervativul pe penis. Partenerele tale de sex vor fi nevoite sa apeleze la folosirea altor metode de protectie contraceptiva : ovule spermicide, pastile AC, inel hormonal intravaginal NuvaRing, implant hormonal subdermic, etc, etc. Multa sanatate!

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Vă încurajez să faceți sex nimai după căsătorie, păcatul curviei nu aduce fericire pe termen lung în viața nimănui, vă blochează și avretizarea conștiinței că ceea ce aveți în plan nu e bine, sexul cu aporobarea conștiinței e mult mai plăcut.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ania):

Bigotism! Gandire de ev mediu.

| ania a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Există vreo dovadă că o convingere, numai pentru că e mai nouă, e mai bună?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ania):

Convingerile trebuie sa fie pe baze stiintifice nu pe bigotismul de a crede si a nu cerceta cum spun reprezentantii bisericii ortodoxe.
Societatatea a evoluat de-a lungul istoriei pe baza cercetarilor, adica a tot ce a fost nou.
Si in alta ordine de idei: ce are convingerea cu realitatea?! Cate convingeri nu sunt gresite. Eu nu sustin convingerile, eu sustin realitatea bazata pe cercetare si fapte reale, nu pe cele povestite de nu stiu care se crede profet.

| ania a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Unde spun reprezentanții bisericii ortodoxe =crede și nu cerceta?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ania):

Tu ai auzit de inducerea psihica?

| mihai69 a răspuns:

Emoțiile. Faceți peting până scapi de stres.

| Sofer a răspuns:

O faceți fără prezervativ prima oara.

| Catalin77945 a răspuns (pentru Sofer):

Poate ramane gravida dupa

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Catalin77945):

Daca o face in perioada nefertila nu ramane. Metoda calendarului.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cunosti metoda calendarului?

| Grasone777 explică (pentru CodrutElian1990):

Salut. Nu, nu cunosc

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Grasone777):

In mare. Trebuie sa cunosti cat dureaza ciclul menstrual, adica de la prima zi cand incepe menstruatia si pana in rima zi a menstruatiei urmatoare. Sa zicem ca 28 de zile. Prima zi a menstruatiei este 24 septembrie. Prima zi a menstruatiei urmatoare va fi pe data de pe 18 octombrie. Vii inapoi cu 19 zile si afli prima zi fertila (cand poate sa ramana gravida), care este 30 septembrie. Din 18 octombrie vii cu 12 zile inapoi si afli ca 6 octombrie este ultima zi fertila. De ce am zis asa si nu am pornit de la menstruatia prima? Deoarece ciclul poate sa fie variabil cu 1-3 zile si atunci la 19 adaugi acele zile, iar din 12 scazi acele zile. Ca sa incerci daca mege fara prezervativ, incearca de la ziua 20 de la prima zi de ciclu. Dar pana ce capeti cunostinte, daca merge fara prezervativ, incearca si cu prezervativ si apoi doar cu protectie.
Inca o varianta: roag-o pe partenera ta sa-ti puna prezervativul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fiindca esti junior nu putem coresponda in privat.

| Catalin77945 a răspuns:

Se intampla sa patesti d-astea nu e ceva iesit din comun, ai putea sa-ti pui prezervativul de cand e mica si sa se scoale pe timp ce faceti voi chestii pe acolo, si practic e izi win

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Incearca sa ramai relaxat in timpul preludiului si calm. Ai erectie, dar o pierzi cand incerci sa pui prezervativul. Si eu am patit asta, nu esti singurul. Incearca sa cauti u psiholog cu competente pe sexologie si mergeti amandoi la ea. Asta se rezolva. Nu e un capat de lume.
Cred ca ai ce se numeste anxietate de performanta. Din cauza emotiilor, a dorintei de a face sa fie totul la superlativ, penisul, c and e superexcitat cade din erectie. Psihologul te poate ajuta sa treci pe asta.

| InsaneZor00 a răspuns:

Nu esti singurul cu problema asta. Eu te sfatuiesc sa te duci hotarat pe ea si fara emotii. Si sfatul meu e sa o dezvirginezi fara prezervativ.

| VladAntonio a răspuns:

Ai pus problema într-un fel extrem de inteligent, făcând referire la prezervativ.
Am văzut câteva răspunsuri unde ți se spune ca ar fi mai bine prima data sa faci fără! NU nici sa nu te gândești sa le iei in considerare, deoarece tu fiind începător nu poți să-ți dai seama cât de mult poate sa îți schimbe viața o picătura! Și da nu cred ca prima ta experiența sexuală sa îți rămână cu o asemenea amintire! Iar in ce privește celălat lucru eu cred ca sa întâmpla din cauza emoțiilor, încearcă sa fii sigur pe tine gândește-te ca este un "protocol" cu totul normal și totul va fi bine!