| Mariokasan a întrebat:

Salutare TPU.
Am o problemă grava in legătură cu relația noastră de un an. Cei ce doresc sa-mi spuna să renunț la ea, nu scrieți fiindcă ma faceți sa ma simt mai rău.
Ea s-a despartit de mine din cauza ca mereu am creat certuri aiurea, din cauza nervilor am jignit-o si nu m-am tinut de promisiuni.
In relația noastră a mai fost o despărțire. Eu m-am despărțit de ea dar dupa o luna m-am intors înapoi la ea. Prima saptamana a fost greu sa o aduc inapoi. Ea isi dorea dar ii era teama sa nu fie ca înainte.
Ea s-a despartit de mine pe 13 aprilie. Pe 12 aprilie mi-a zis că vrea o pauza iar eu n-am mai rezistat si pe 13 aprilie am insistat cu cersirea de o ultimă șansă si multe altele si dupa asta a zis ca vrea despărțire.
Vreau sa imi repar toate greselile si sa-i pot arăta asta. O vreau cu adevărat in viata mea.
Va rog eu din suflet spuneti-mi cum sa o aduc înapoi în viața mea. De pe 13 aprilie nu i-am mai scris nimic. Ea mi-a mai dat mesaj. Mi-a spus felicitări pentru melodia pe care am scos-o cu trupa pe YouTube si a mai zis ca toata piesa a așteptat vocea mea si ca-i pare rău ca nu a auzit-o. Dupa aceea dupa doua zile mi-a scris iar, ca sa sterg pozele cu ea si data de pe Instagram. Dar eu nu am mai deschis vreo conversație cu ea pana acum. Doar ea ce mi-a mai scris.
Va rog spuneți-mi cum o aduc in viata mea iar.
O iubesc prea mult

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideea este ca V_ATI despartit deja, deci nu am ce sa-ti spun sa nu o faci cand deja s-a intamplat!
O relatie care nu a functionat inainte, nu va functiona niciodata, fiindca oamenii nu se schimna niciodata, doar pretind, se prefac, dar cand le vine bine, scot aceeasi rautate din ei.
Fii realist si accepta-ti situatia, ca oricum ea nu mai este parte din viata ta!
Din pacate, nu poti forta pe nimeni sa te iubeasca si sa te accepte, mai ales cand ai un temperament coleric, vulcanic, care acum jigneste si urla si apoi regreta si inceaca sa impace.
Asta nu-i dragoste, este manipulare si posesiune.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru ce v-a certat. Dă un exemplu concret.
În ce a constat relația voastră, ce făceați efectiv împreună, concret?
Ce înseamnă că o iubești? Adică dorești să fie a ta, propietatea ta. sau dorești să îmăparți, să trăiești viața cu ea? Concret, cum?

| Catrice a răspuns:

Fata aia face bine ca vrea sa se desparta, iar tu fa o vizita la psiholog.

| ywar a răspuns:

Cine iubeste pe cineva NU se cearta, NU urla, NU e nervos, NU loveste etc. Daca te iarta - inseamna ca te iubeste. Daca nu, invata din asta si nu repeta greselile.
Nu poti influenta deciziile cuiva, dar le poti influenta decisiv pe ale tale facand ce trebuie si gandind cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la psihoterapie, nu o zic cu răutate, te poate ajuta să îți rezolvi aceste probleme cu tine, dacă nu vei mai putea să o recâștigi, măcar pentru persoana ta și relațiile următoare. Ea vrea să vadă că te-ai schimbat și psihoterapia este un pas bun. Bineînțeles, dacă faci asta doar ca să îi demonstrezi ceva își va da seama că de fapt nu te implici.
Mergi acolo gândindu-te că îți vei îmbunătăți viața, că vei scăpa de anumite traume care te împovărează.

| Anonim80000000000000000es23 a răspuns:

Câți ani ai tu și câți ani are iubita ta.

| Mariokasan explică:

O iubesc prea mult?****
Fara "?"