| claudiu02 a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o frica micuța, azi am facut sex cu iubita mea, este in a 4 a zi de menstruație si ii mai curge foarte putin sânge, si azi am facut putin neprotejat, ma refer la început, vreo 2 minute, dupa am pus prezervativul si am terminat tot in prezervativ, dupa inainte de al 2 le-a număr, am urinat, m-am spălat bine si dupa am dat al 2 le-a număr, a facut sex oral prima data si dupa am băgat putin fără prezervativ, dupa am pus iar prezervativul si am terminat in el, vreau sa stiu daca exista vreo șansa in acest caz sa rămână însărcinată, ea zice ca nu ca este in perioada menstruației, dar voiam o părere de la voi. Rog seriozitate, mulțumesc mult ❤️

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu are cum sa ramana, sau sunt sanse extrem de mici. Oricum din ce descrii nici nu pare ca ar fi ajuns cumva sperma in vagin deci chiar 0 sanse.

| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitate de sarcina : 1-2%
Probabilitate de a se putea forma o sarcina in conditiile precizate : sub 1%
POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA DE A SE FORMA SARCINA IN PRIMELE 7-8 ZILE ALE CICLULUI
Daca sperma in mod sigur NU ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine practic IMPOSIBILA indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual. Daca actul sexual este intretinut in perioada zilelor de sangerare menstruala, in astfel de cazuri exista si situatii in care poate sa apara posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin, chiar si daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau intruna din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale. Dar/insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte dereglat, sau foarte scurt. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce in a 7-a zi a ciclului de 21 de zile, in a 8-a zi a ciclului de 22 de zile, a 9-a zi a ciclului de 23 de zile. Si ca atare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa de prin a 3-a sau a 4-a zi fiindca spermatozoizii ajunsi in vagin in acest moment, supravietuiesc incat sa fecundeze ovulul care apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poate sa ramana gravida pentru ca nu este in perioada fertila.

| Andreeush a răspuns:

Nu sunt șanse să rămână însărcinată.
Poți sta liniștit.

| 90210 a răspuns:

Nu

| bogdananel3 a răspuns:

Eeee nimic nu se intampla