| qq30xx a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu o explicatie mai clara pentru 'metoda retragerii', pentru a o folosi in cuplu?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Metoda retragerii este usor de explicat: cand iti vine sa ejaculezi, scoti penisul din vagin si ejaculezi in alta parte.
Este putin riscanta, deoarece poti sa nu o scoti la timp si o parte din sperma sa tasneasca in vagin sau pe timpul scoaterii. Asta mai ales la inceputul vietii sexuale, cand ejacularea vine repede, iar tu nu stii sa apreciezi care este momentul potrivit scoaterii. De asemenea este posibil ca o mica parte din lichidul spermal sa iasa din penis inainte de ejacularea adevarata.
De aceea recomand tinerilor folosirea prezervativului in perioada fertila, daca partenera are ciclul menstrual regulat si tot timpul, daca nu este regulat.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aștepți până în ultimul moment și o retragi, și ejaculezi înafară.

| SG1995 a răspuns:

Răspunsul e simplu, dacă nu ai destul control și experiență metoda retrageri nu e pentru tine.

| Catalin77945 a răspuns:

Trebuie sa fii mobil, pentru ca daca nu o scoti la timp e grav.Si iti trebuie si ceva experienta ca asa sa zicem tu poate nu simti ca iti dai drumul, si simti dupa cateva secunde 40-50 dupa ca iti dai, si poate ti-ai dat drumul deja in ea cu lichidul pre ejaculator nu cu sperma in sine, deci tot nu e ok, asa ca mai bine folosesti prezervativ sau o pui pe tipa sa ia anti conceptionale