| TheGladiator a întrebat:

Din pura curiozitate, cat de comune sunt relatiile romano-maghiare(romani cu unguroaice, maghiari cu romance) si in general care dintre ele predomina ca numar?
Scuze de intrebare dar am citit un articol despre asta recent si sunt chiar curios, mai ales ca in Romania sunt atatea certuri pe tema maghiari vs romani.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe teritoriul Transilvaniei sau mai precis al Ardealului, probabil ca exista cateva zeci de mii, daca nu chiar sute de mii de astfel de relatii sau familii mixte in care una dintre parti este un etnic roman/romanca iar celalata parte are etnia maghiar/unguroaica. Dintr-o familie mixta exact ca cea precizata provin si eu, astfel ca cel putin din acest punct de vedere raspunsul meu este cat se poate de obiectiv. Pentru cei care nu cunosc adevaratele realitatile din aceasta parte a tarii. le este destul de gteu sa inteleaga ca au conceptii preconcepute uneori complet gresite, eronate si mai ales false. Si ca fapt divers : parintii mei au trait toata viata in armonie si fericire deplina pana la adanci batraneti in ciuda resentimentelor si/sau a prejudecatilor existente si in prezent in cazul unora indiferent de nationalitatea lor. big grin

| TheGladiator explică (pentru corbulalbrosu):

Si daca te-as intreba care dintre cele doua relatii este predominanta ce mi-ai spune? stiu ca era un stereotip ca in Ardeal multor barbati le plac unguroaicele, dar in acelasi timp singurele cupluri de genul de care m-am lovit au fost intre romance si maghiari.

| Frank51 a răspuns:

Sunt foarte comune. Eu sunt 50-50, si am avut relatii cu ambele parti, si sincer unguroaicele sunt mai serioase.

Răspuns utilizator avertizat