| unsimplubaiat123 a întrebat:

Salutare, TPU!
Maine o sa ma duc la iubita mea acasa si exista o sansa de a ramane singuri.
Ultima data am ejaculat ieri, cu exact o zi inainte de a trimite acest mesaj. Credeti ca, daca am ejaculat inainte de actul sexual cu 2 zile si ceva, mai exista posibilitatea de a ramane insarcinata daca nu vom folosi prezervativ? (ma refer la spermatozoizii care raman in viata o anumita perioada dupa ejaculare).
Tin sa precizez ca act sexual la noi inseamna maxim cateva secunde de placere, pentru ca amandoi stim riscurile si ne este frica sa il facem pana la ejaculare.
Raspunsul vostru mi-ar fi de mare ajutor!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand este aproape/practic imposibil ca in acest interval de timp de circa 24 de ore sa nu urinezi si astfel toate resturile de sperma sa fie eliminate din uretra penisului. In plus, fiindca dupa urinare in interiorul uretrei intotdeauna raman resturi de urina. Fiindca urina este acida in interiorul uretrei se modifica pH-ul si in astfel de conditii care au devenit total nocive pentru supravietirea spermatozoizilor, dispare posibilitatea de procreare
Inainte de a face vreo prostie, iubita ta ar trebui sa stabileasca in ce perioada a ciclului menstrual este in acest momement. Daca este in perioada infertila sau cea fertila. Daca ciclul menstrual nu este de tipul regulat incat sa poata sa stabileasca perioada fertila, atunci este indicat si recomandat ca intotdeauna inainte de a intretine un act sexual neprotejat sa-si efectueze un test de fertilitate si ovulatie care indica cu o precizie de peste 97-98% daca este sau nu este intr-o zi a perioadei fertile. Costa 4 lei!
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ai ejaculat ieri si vrei sa faci sex neprotejat maine, spermatozoizii nu mai sunt viabili. Deci nu poate sa ramana gravida.

| Sofer a răspuns:

Ma gândesc și eu ca ai urinat pana în momentul în care faci sex și automat risc nu e.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina vor exista mereu, daca o faceti neprotejat!

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!

| tzionut a răspuns:

Daca ai urinat de ieri pana la momentul actului sexual sansele de a mai ramane pe teava sunt infirme. recomandarea mea e sa folosesti prezervativul ca nu cumva sa uiti sa o mai scoti si sa te trezesti cu un bebe. Plus ca e posibil sa iei si bts-uri de care prietena ta nu e constienta. E mai bine sa fi sigur...

| Stochel a răspuns:

Folositi prezervativul sau daca nu finalizează la oral