| Eva1601 a întrebat:

Salutare, TPU. Pare a poveste rupta dintr-un film și tocmai pentru ca lucrurile se întâmpla in acest fel, am nevoie de câteva păreri. L-am cunoscut pe S. într-un club de renume din capitala. Eu eram acolo sa întrețin atmosfera, adică un fel de hostess de interior. Eram obosita, dar întâlnirea neplanificata cu o prietena veche îmi mai ridicase moralul. Stăteam la masa cu ea și încă vreo câteva fete, ne amuzam când l-am văzut pe el. Era elegant, avea un ceas care spunea multe despre situația lui materială, o atitudine care ma atrăgea și o cămașă albă care îmi luase privirea. Initial, mi-am spus ca sigur e însurat ca și prietenii care aveau verighete la mâna, asa ca îmi voi face doar meseria de a sta la masa cu ei și a ne distra o seara la club. Unul dintre prietenii lui m-a remarcat de cum grupul lor și-a făcut apariția in încăpere, iar eu i-am zâmbit larg, sincer, gândindu-ma la comisionul pe care îl pot face dacă stau cu noi la masa. Țin sa Menționez faptul ca zâmbetul meu poate atrage orice bărbat, mai ales ca sunt o tipa blonda, pozitivă și care poarta discuții profunde. S. îmi remarcase de asemenea prezenta, însă era mai retras. In fine, grupul lor de prieteni a fost Așezat de manager la masa noastră, după cum au cerut și atunci a început totul. Am făcut cunoștință, am ciocnit cate un pahar de sampanie, apoi am început sa dansam. Imi revenise pofta de distracție, ceea ce se vedea in zâmbetul și atitudinea mea. Eram singura dintre fetele care erau la masa care era binedispusa. S. îmi arunca priviri la care ii răspundem cu zâmbete. Asa ca a venit la mine. Ne-am spus cate ceva despre fiecare, mi-a mai turnat un pahar de sampanie, apoi am aflat ca are 33 de ani, e single și ca e director de vânzări intr-o țara europeană extrem de dezvoltată și vine lunar in Romania. Eram familiarizata cu acest gen de discuții, întrucât studenta fiind, de aici îmi câștig banii de buzunar pentru a-mi satisface capriciile, iar tocmai faptul ca nu ofer sex, ci doar impresia ca as face-o și niște conversații mind-blowing, îmi aduce câstiguri substanțiale pe plan financiar. N-am înghițit tot ce îmi spusese, mai ales partea ca era singur, dar aflarea adevărului nu făcea parte din atribuțiile mele. Trebuie sa recunosc, in primele 10 minute, as fi dansat cu prietenul lui căruia i-am sărit in ochi când au ajuns, însă când începusem sa discut cu S., lucrurile luaseră o cu totul alta întorsătură. Era de parca îl mai cunoscusem și ma simteam atât de confortabil in prezenta lui! Era un gentleman, fără gesturi de prost gust sau atingeri nesimțite. Începuse sa imi facă plăcere compania lui. Am făcut poze, dansam numai împreuna, vorbeam, râdeam. Ma simteam de parca ieșisem împreuna la distracție. Prietenul lui însă, m-a întrebat dacă merg cu ei după la hotel, iar eu, urmărindu-mi interesul, nu m-am arătat deranjata, de propunerea lui indecenta, din contra. Doar ca am impus o condiție - cu pretextul ca se făcuse aproape ora 5 când puteam pleca acasă de la acel club unde lucram, iar eu încă aveam chef de distracție, sa mergem înainte într-un alt club unde era o prietena de a mea și sa bem ceva acolo. Ideea era sa fac comisionul pe băuturi și la celălalt club, pentru ca nimeni nu s-ar fi gândit ca lucrez acolo și merg la 6 dimineața. Între timp, din grupul lor de 6 tipi, mai rămăseseră doar S. și prietenul lui roman care ma remarcase la început. Zis și făcut. Am mers acolo, am băut o sampanie, iar tipul roman m-a întrebat dacă nu mai bine imi da mie banii pe ea, fiindcă era scumpa. I-am zis ca eu nu vreau bani, ci doar sa ma simt bine, fiindcă eram conștientă de ce ar fi fost necesar sa fac, fapt pentru care m-am mulțumit doar cu banii din comision. S. ii zisese amicului sau ca e posibil sa ii mint și sa lucrez acolo, dar romanul insistase sa rămână acolo, fiindcă îmi jucasem foarte bine rolul. După ce îmi luasem comisionul pe ce băusem, am cautat un mod elegant de a refuza. Am gasit o tipa pe care o Cunoșteam acolo și le-am zis ca a băut mult (asa și era), iar eu fiind prietena ei de atâta timp, e necesar sa ma asigur ca va ajunge in siguranța acasă. S. a spus ca e in regula, ca ma admira, mai ales ca si el ar fi făcut la fel in locul meu. Numai ca fix atunci "prietena mea veche și buna" trecuse pe lângă noi ducându-se spre taxi. Eu le-am zis ca e bine ca mi-a luat-o înainte și sa ma aștepte afara ca merg pana la toaleta. Am stat vreo 15 min, iar când ieșisem, aveam deja o alta scuza buna pregătită, numai ca ei deja plecaseră, iar S. ma anunțase pe whatsapp. M-am bucurat ca m-au scăpat de un efort și am mers și eu acasă. A doua zi fusese vorba sa ne vedem, dar nu a mai zis niciunul nimic, iar in ziua a doua ei au plecat și S. îmi scrisese din avion ca a plecat. Eram obișnuita cu genul acesta de situații, fapt pentru care am considerat ca a fost doar o seara de distracție, mai ales ca asta se întâmplă in fiecare noapte când merg la un club. Câteva zile nu mai primisem nimic de la S. și nici nu asteptam, deja uitasem de el când văd un mesaj de la el întrebându-ma cum merge facultatea. Am purtat o scurta Conversație pe whatsapp, apoi iar a urmat o pauza de câteva zile. Atunci a început totul. A început cu un telefon care a continuat cu apeluri video, mesaje zilnice, poze, glume, discuții captivante pana am ajuns sa ne comportam ca și cum am fi intr-o relație. Începuse sa ma sune de la serviciu, sa îmi arate cum e acolo, îmi fotografia peisaje, pisicile tatălui sau, ma suna video când era cu cate un prieten in mașina, ne interesam unul de altul vizavi de păreri, petrecerea timpului din fiecare zi, interese, familie, opinii etc. Era clar ca era singur și fusese sincer. Mi-a spus ca e pretentios la femei, iar complimentele lui ca sunt frumoasa și după somn cu parul răvășit îmi aduceau zâmbetul pe buze. A încercat sa ma testeze, întrebându-ma dacă e Ok ca atunci când vine in România sa rezerve o camera de hotel pentru doua persoane, lucru care trebuie sa admit, ma deranja. Ii tăiam replicile sau îl refuzam, iar cu timpul, am început sa ne cunoaștem și sa ne înțelegem reciproc mai bine. El mi-a recunoscut faptul ca la club era sigur ca nu voi merge cu el și ca prietenul lui era cel care îl instiga sa ma cheme la hotel la ei in continuare, cu toate ca "motivul" meu se urcase in taxi. Eu i-am spus sincer și deschis de ce procedasem asa, fapt pe care l-a apreciat mult la mine. Am aflat ca el își dorește o femeie nu doar in pat, ci mai mult decât atât, iar înainte de a-mi spune el asta, eu ii zisesem ca eu nu fac sex, eu fac doar dragoste și ca pentru a ajunge in pat, am nevoie sa simt, pe lângă atracția fizica, și o conexiune psihică ce vine treptat, fapt pentru care eu nu grăbesc lucrurile intr-o relație. El a apreciat enorm asta și pe zi ce trece ne apropiem mai mult. Iar eu pot afirma cu mâna pe inima ca sunt îndrăgostită cum am mai fost o singura data in liceu. Doar ca ceea ce ma frământă pe mine este cum de un director de vânzări cu atâta carisma, bani, poziție socială își petrece atâta timp vorbind cu o studenta de 20 de ani de la 2000km distanță? Oare își dorește într-adevăr ceva serios sau doar sa ma aibă când vine in țara? Tot ce s-a întâmplat între noi a fost un singur pupic nevinovat de la club, însă când va veni in țara peste câteva zile, nu am de gând sa ma culc cu el, fiindcă eu îl vreau lângă mine mai mult decât o seara. Iar referitor la ceea ce își dorește el in viața sentimentala, in primele discuții mi-a spus ca a avut o relație, iar după ce s-a încheiat, a considerat ca e mai Ok sa se axeze pe munca și ca nu își cauta pe cineva. Însă acum, după atâtea conversații, mi-a spus ca vrea sa discutam despre asta când vine in România. Credeți ca și-a schimbat părerea vizavi de relații având in vedere lucrurile drăguțe pe care le face de la distanță?

Răspuns Câştigător
| YouandI a răspuns:

Buna, foarte interesanta povestea ta.
După cum l-ai povestit pare ca este un domn, de aceea își dorește alaturi de el o persoană la fel de diplomata ca sa zic așa, e clar ca ii plac lucrurile de calitate si nu cantitatea!
Am o prietena in aceeași situație, s-au cunoscut in alte împrejurări dar după ceva timp când el a plecat in Anglia, au început sa vorbeasca la fel ca voi, adică sa se cunoască. El a venit in Romania pentru o luna de zile, s-au revăzut si au decis sa fie împreună. Se înțeleg foarte bine si își fac planuri împreună de viitor.
Acest S. pare cat se poate de evident ca ii face placere sa vorbească cu tine si cel mai bine e sa vezi in timp cum decurg lucrurile, adică sa accepți sa te vezi cu el daca vine in Ro, sa ieșiti, sa va distrați. Așa o sa va dați seama daca va plăceți cu adevărat si daca o sa fie vorba de o relație voi sunteți cei care o sa decideți așa ceva!
Mult succes si nu uita sa trăiești clipa si sa faci ceea ce simți, din inima, dar in același timp sa îți folosești si rațiunea așa cum ai făcut in club! Cu acest lucru te-ai remarcat.

| Eva1601 explică (pentru YouandI):

Mulțumesc mult pentru răspuns happy

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mie-mi sună cam a „fiftyone shades of Grey" (de fapt, mai degrabă „of S"). În roman, ei au rămas totuși împreună. tongue

| Eva1601 explică (pentru mihai69):

Deci Cu alte cuvinte, crezi ca e posibil sa vrea ceva serios cu mine?

| mihai69 a răspuns (pentru Eva1601):

În acest moment, orice e posibil. Ar trebui să încerci să „sapi" prin internet să vezi cam ce poți afla. Oamenii din categoria VIP nu prea au parte de multă intimitate, așadar nu ar trebui să fie greu să afli despre el mai multe.
Încearcă și prin conversații să vezi ce intenții are; nu se știe niciodată.
În cel mai rău caz, ce s-ar putea întâmpla? ceva călătorii prin locuri exotice, poate și puțină dragoste (sau sex?) și dacă nu e să fie... măcar rămâi cu niște amintiri pe care doar austriacul ăla - cum naiba îl cheamă?!? a! Alzheimer ți le mai poate șterge.
Baftă maximă!

| IoanaPuppy31 a răspuns:

El urmareste sa te duca la hotel, de aceia vrea sa para gentleman. Dupa ce o sa te culci cu el pana se satura, te lasa.

| gd001 a răspuns:

Chiar suna a film, ceva telenovela, dar suna captivant. E dragut el asa ca face gesturi mici care totusi te pun pe ganduri. Nu stiu cam de cat timp se petrece aceasta poveste, dar e destul de clar ca nu ai cum sa te vinzi pe tava. II poti arata ca esti interesata, dar nu mai mult, gen indragostita, pentru ca trebuie sa dai dovada de maturitate. O femeie, de care are el nevoie in viata lui, nu se indragosteste de cuvinte, discutii, ci de fapte. Asta trebuie sa ii arati tu de fapt. Un barbat nu isi schimba parerea asa de usor, trebuie sa aiba motive bune pentru a face asta.