| Gugugugu123 a întrebat:

Salutare TPU, recent mi-am început viața sexuală, prima data mi-a curs puțin sânge și știam ca e ceva normal dar și la al doilea contact mi-a mai curs. Nu am băgat treburile astea in seama, ieri s-a întâmplat al doilea nostru contact, azi de dimineața am dureiri și usturimi in zona vaginului și ma doare și sub burta. Mi-am făcut programare la ginecolog dar doar săptămâna viitoare pot merge și sunt destul de speriata, ma doare tare, as vrea un sfat sa scap puțin de durere sau sa îmi spuneți dacă ați mai pățit asta, ce ați făcut? Ce a fost? Țin sa menționez ca iubitul meu a folosit prezervativ doar ca prima data pentru câteva secunde a făcut-o fără, aștept un sfat, va mulțumesc

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

,, ieri s-a întâmplat al doilea nostru contact, azi de dimineața am dureri și usturimi in zona vaginului și ma doare și sub burta, ''
Actul sexual poate provoca astfel de urmari in cazurile in care : --- actul sexual este intretinut la scurt timp dupa dezvirginare si muschii canalului vaginal nu a avut timpul necesar de relaxare incat sa-si revina ''la normal''
-- in cazul in care vaginul nu este suficient de bine umezit,
-- sau in situatiile in care vaginul este inflamat sau afectat de o posibila infectie
Daca senzatia de disconfort sau de durere efectiva se mentine in continuare in timpul dar si dupa terminarea urmatoarelor acte sexuale, va trebui sa te prezinti la consultatia ginecologica. Multa sanatate!