| NoName799 a întrebat:

Salutare, TPU! Sunt intr-o relatie de 1 an si 3 luni cu o fata, ea are 17 ani si eu aproape 17, maine vrem sa ne incepem viata sexuala, insa ea este in a 5-a zi de menstruatie (pe stop), riscul e mai mare sa ramana gravida daca faci sex cand e pe stop sau nu e nicio diferenta? Ca daca e riscul mai mare, imi mai pun pofta in cui pana ii trece stopu

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada zilelor in care se produce sangerare menstruala (stopul) cat si urmatoarele circa 3-5 zile dupa ce s-a terminat sangerarea, reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE RELATIVA a ciclului menstrual, adica este perioada zilelor in care atat posibilitatea cat si probabilitatea sa se poata forma sarcina este foarte mica, redusa. Statistic in primele 7-8 zile ale ciclului probabilitatea sa se formeze sarcina este de doar circa 5-8%, chiar si daca sperma este ejaculata intentionat in vagin. De regula PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica zilele in care exista posibilitatea sa se formeze sarcina corespunde ca interval zilelor situate intre a 10-a si 18-a zi a ciclului, numarate fata de prima zi de menstruatie in cazurile in care lungimea ciclului menstrual ca numar de zile este de obicei mai mare de 25-26 de zile. Sanatate!

| NoName799 explică (pentru corbulalbrosu):

Adica in primele 7-8 zile dupa ce i s-a terminat stopul, sansele sa ramana gravida sunt extrem de reduse, aproape nule, nu?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Inainte de a face vreo prostie regretabila, citeste cu atentie :
-- La sfarsitul actului sexual sperma se poate ejacula in vagin in fiecare zi a ciclului menstrual, care NU face parte din PERIOADA FERTILA a respectivului ciclu menstrual.
-- In zilele care apartin celor 2 PERIOADE INFERTILE, sarcina NU se poate forma fiindca in acele 2 perioade NU poate exista un OVUL VIABIL in uter.
-- Pentru a intelege care sunt zilele in care NU se poate forma sarcina si care sunt zilele in care SE poate forma sarcina citeste cu atentie explicatiile referitoare la structura ciclului menstrual.
-- Structura ciclului menstrual, a zilelor apartinatoare perioadei infertile cat si cele care apartin zilelor fertile, poate fi stabilit numai/doar in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT.
-- CICLUL MENSTRUAL reprezinta O PERIOADA DE TIMP, care este formata din numarul total al zilelor situate/cuprinse intre cele 2 zile de pornire a 2 menstruatii consecutive.
-- Lungimea MENSTRUATIEI ca numar de zile, indiferent ca are durata a numai 2-3 zile sau sangerarea tine 7-8 zile, NU prezinta vreo importanta si nici NU are vreo relevanta din simplul motiv ca reprezinta doar o etapa nesemnificativa a ciclului menstrual.
In cazul in care ciclu menstrual care are lungimea mai mica de 24 de zile atunci are doar 3 perioade, iar atunci cand ciclul este mai lung de 25 de zile, este format din 4 perioade distincte dupa cum urmeaza :
1.) -- CICLUL MENSTRUAL incepe cu prima perioada a sangerari MENSTRUALE care poate avea lungimea intre 2-3 sau 7-8 zile,
2.) -- este urmata de a 2-a perioada care poate sa aiba un numar variabil de zile (depinde de lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual) cea care reprezinta si corespunde perioadei de INFERTILITATE RELATIVA. Aceasta perioada poate sa aiba orice numar de zile cuprins intre 0 si pana in 5-10 zile in majoritatea cazurilor, dar poate sa aiba si mai multe atunci cand ciclurile au lungimea mai mare de 35 de zile,
3.) -- urmatoarea parte a ciclului menstrual este reprezentata de PERIOADA FERTILA, cea care are o durata de 5-6-7 zile in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si abaterea lungimii fata de un anumit numar de zile nu este mai mare de +/- 1 sau 2 zile
4.) -- ciclul menstrual se termina cu a 4-a perioada care este ultima si reprezinta PERIOADA de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului, care are intotdeauna lungimea fixa de 14 zile. Acestea sunt zilele total infertile, cele in care este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina, chiar si daca sperma ajunge in vagin in fiecare zi din aceasta perioada.
Rezulta ca singura perioada in care se poate forma SARCINA este cea de 5-7 zile adica cea a PERIOADEI FERTILE cea pe care o poate stabili/calcula orice femeie care are ciclul REGULAT.
In toate zilele care apartin de primele 2 perioade adica cea A MENSTRUATIEI si a perioadei INFERTILITATII RELATIVE, d.p.d.v. teoretic formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97%, in cazurile in care sperma este ejaculata in vagin.
Iar in ultima perioada cea a INFERTILITATII ABSOLUTE formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA.
Trebuie mentionat faptul ca in toate perioadele mentionate si precizate atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma sarcina exista doar atunci cand SPERMA este ejaculata in vagin in mod intentionat sau din greseala. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca faceti sex in perioada pe care ai amintit-o mai sus nu este posibil sa ramana gravida.

| Sofer a răspuns:

Se poate face dar eu nu as face sex cu una pe stop.

| CerealaCuOchi a răspuns:

Cand e pe stop, roscul e mai mic (cica), dar chiar si daca sunt 0, 001% sanse sa ramana gravida ar trebui sa folositi prezervativul, si asta nu neaparat ca metoda contraceptiva, ci si ca sa va aparati in cazul in care unul dintre goi are o bts de care nu stie