Salutare TPU,

Treaba sta cam asa, sunt confuz. Au trecut aproape 7 luni de cand m-am despartit de fosta iubita (mai degraba de cand s-a despartit ea de mine) si inca nu mi-o pot scoate din cap. Ma mint singur ca am uitato..insa atunci cand imi amintesc de ea nu imi pot stapani sentimentele. Ne-am despartit fiindca relatia noastra nu mai mergea, ne certam din ce in ce mai des, parea ca nu mai gandim amandoi la fel, aparuse si monotonia probabil avand in vedere ca aveam impreuna fix 2 ani jumate. Imi e greu sa o uit. Mai rau e ca ea de cand s-a despartit de mine si-a mai facut alte 2 relatii pana acum, aceasta din prezent fiind una mai serioasa a ei, asta ma face sa ma simt foarte slab sentimental, inferior, faptul ca ea nu are nicio problema in a ma da uitarii, iar eu, stau pe loc cum s-ar zice straight face. Nu stiu ce sa mai fac, imi ocup timpul liber cu prietenii, ies aproape zilnic cu alte fete, practic relatiile sexuale chiar nu imi lipsesc (deci nu e asta motivul) insa nicio fata nu a reusit sa ma faca sa o uit si mai ales sa ma faca sa vreau ceva serios. In relatiile anterioare nu am avut asemenea dificultati, imi era foarte usor sa uit o relatie si sa trec peste (desi am mai avut vreo 2 aproape la fel de serioase, insa nu de 2 ani jumate, de 7 luni). Am senzatia din ce in ce mai mult ca nu o sa pot trece niciodata peste. Relatia noastra a luat sfarsit deoarece la o cearta eu i-am cerut sa nu mai vorbeasca cu un baiat (vorbea foarte mult cu el, era foarte ciudat din moment ce abia il cunoscuse) si i-am spus clar : " Ori eu ori el!" a ales sa ne despartim sad, ca apoi sa se cupleze cu el, in fine, acum e cu alt baiat, un baiat care imi spunea cand vorbeam despre el cum ca e urat si ca nu il suporta etc straight face ciudat nu? Am avut mereu incredere in ea, pana in momentul cand am aflat ca m-a inselat, ma rog, asta e alta poveste, m-a inselat cu fostul ei dinaintea mea cam cand aveam 9 luni de relatie, Am ales sa trecem peste,desi probabil spuneam STOP,stiu. Dupa greseala ei am devenit si eu mai gelos,probabil mai sufocant,insa asta deoarece avea momente cand se comporta la fel ca in zilele in care ma insela.

Acum, fara glume proste, raspunsuri serioasedaca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi (desi am primit o gramada si nimic nu a mers), promit ca dau fundita celui mai bun raspuns,un raspuns care sa ma faca sa inteleg ceva si care sa imi lumineze odata mintea. Am mai visato si aseara, ne intelegeam ca la inceput in vis, asta m-a pus la pamant straight face

PS. Am 19 ani, nu sunt un pusti care habar n-are despre ceea ce inseamna o relatie.

Răspuns Câştigător
| NoRegretsxx a răspuns:

Ti-am citit tot romanul si un raspuns pe care i l-ai dat unui baiat povestindu-i cate ceva despre fosta ta relatie.
Ai iubit-o sincer. Asta e problema ta. Altfel nu o iertai de atatea ori dupa ce te-a inselat. Ai iubit si ai iertat. Ea a fost o nesimtita. Nu a apreciat ceea ce ai facut pentru ea/voi, prin ce te-a facut sa treci si culmea tot ea s-a despartit de tine. Frumos asa? Dar ce pana mea..esti chiar carpa ei?
A ales un pulifrici in loc sa te puna mai presus pe tine? De cacao jur.
Nu ai uitat-o pentru ca tu, spre deosebire de ea, ai investit sentimente in aia 2 ani jumatate.
Ea a mai avut 2 relatii de cand v-ati despartit..de ce te mira? Nu e ca si cum pentru ea ai fost vreo mare iubire atat timp cat te-a inselat si mai rau, ca l-a ales pe unu oarecare in defavoarea ta.
Inca mai ai sentimente pentru ea se pare(din pacate), dar trebuie sa fii nebun macar sa iei in considerare vreo tentativa de a incerca sa o castigi inapoi. Daca cineva ar trebui sa faca asta e ea nu tu. Si nici atunci nu ar trebui sa o primesti inapoi.
Gandeste-te bine..chiar crezi tu ca nu o sa o uiti? Poate nu acum in 2-3 luni, dar va veni si vremea cand o sa treci peste. Nu dispera. Vorba aia. "Da-i timpului timp". O sa se rezolve de la sine tot.
Tu te plangi ca nici una nu a reusit sa faca nu stiu ce sau sa te faca sa vrei bla bla bla. Pai ai dat tu sansa asta cuiva?
Sau doar ai cautat distractie (sex) ca refulare a tuturor nemultumitilor si frustrarilor tale din cauza fostei?
Da-ti o sansa tie in primul rand sa fii fericit alaturi de altcineva si da-i o sansa altei femei sa te faca fericit si sa o faci fericita.
Incearca!
Nu imi trebuie funda sau alte chestii de genul. Nu pentru asta sunt aici. Altii vad ca au nevoie de ele ca de apa laughing)) (asta a fost ca o paranteza la ce ti-am scris aicilaughing) )
Imi pare rau de situatia in care te afli dar meriti ceva mai bun.
Men up si nu-ti mai plange mucii dupa aia ca nu merita.
Mult succes in viata!
P.s. sunt pe telefon asa ca sa imi scuzi unele greseli pe care nu le-am observat sa le/ ma corectez.
Imi

6 răspunsuri:
| NoRegretsxx a răspuns:

Chiar m-am intristat cand ti-am citit postarea.
Si stii.mie imi e usor sa iti zic " fa asa, gandeste asa, bla bla bla", pentru ca nu sunt in situatia ta. Stau si ma pun in locul tau si imi imaginez prin ce treci si cat de greu e sa fii tu in momentele astea.
Ciudat cum unii barbati care chiar nu merita sa iti bati pla de ei ajung in situatia ta si sunt atat de "prinsi" de o idioata care nu isi da seama ce greseala a facut.
Universul are un plan. Atat pentru tine cat si pentru ea.
Tu acum suferi si numai tu stii prin ce ai trecut cat ai fost cu ea, dar si dupa. Insa gandeste-te ca va veni vremea cand o sa fii rasplatit. Si o sa fii foarte fericit si impacat cu viata si cu tot exact atunci cand trebuie. Poate ca acum nu e momentul tau. Dar va veni el. Fii pe pace.
Cat despre mimoza cu care ai fost. Ei bine..nu iti fa tu griji pentru ea ca si pe ea o sa o loveasca atunci cand o sa ii fie lumea mai draga. Acum o fi ea bine. A putut lasa in urma cu usurinta o relatie de 2 ani si jumatate, te-a putut da uitarii cum ai zis tu fara nici o problema, dar mai incolo va regreta ..ehe, are si pentru ea Universul ceva pus deoparte pentru cat te-a facut sa suferi.
Nu uita "karma's a bi*ch" si o sa plateasca pentru ce a facut.
Tu fii puternic si gandeste pozitiv.
Astept peste ceva timp o alta postare in care sa ne spui cat de fericit esti alaturi de cineva care chiar te merita.
Sa ai un inceput de saptamana excelent. happy

Iti multumesc foarte mult. pe departe cel mai bun raspuns, mai degraba sfat. Am incredere ca va trece perioada asta atat de dificila in care inca sunt dupa 7 luni. Stiu ca nu conteaza fundita pentru tine, insa o meriti, m-ai motivat prin randurile scrise.

Iti doresc asemenea un inceput excelent de saptamanawinking

| BenWilde a răspuns:

Nu te supara pe mine, dar o fata care isi inseala iubitul, si pe urma cauta motive de cearta sa se desparta de el, nu mi se pare in regula. Eu zic sa o dai uitarii, pentru. ca oricum nu pare sa te merite. P.S. Cercetatorii spun ca facebook-ul este o cauza pentru. neputinta de a uita o fosta relatie. Si eu inca cam mai am o fosta iubita in gand, dar de cand mi-am inchis facebookul parca mi-e mult mai bine. Cand il aveam ma uitam destul de des pe profilul ei, ceea ce mi s-a parut patetic dupa un timp, si m-am decis sa fac ceva in privinta asta. Succes.

| msKat a răspuns:

Pai e complicata treaba. daca o iubesti inca incearca sa o recuceresti. bafta

| iöиi a răspuns:

Eu zic sa mai astepti,, cu timpul vor trece, ai iubit-o mult, de asta n-o poti uita,,, dar, o sa-ti treaca, fii puternic :*

| Adnana1509 a răspuns:

Daca nu o poti recuceri, incearca sa gasesti o alta persoana care sa te inteleaga si de care sa te ataseziwinking sper ca sfatul meu iti este de mare ajutor puppy dog eyes