| florinmatei a întrebat:

Salutare,TPU! Vreau să mă despart de prietena mea.dar fiind primul ei prieten,mi-e să nu fie o traumă prea mare,să intre intr-o depresie urâtă şi in cel mai rău caz, să facă vreo nenorocire.
Mă iubeşte foarte mult.şi eu o mai iubesc pe ea.dar simt că nu mai merge bine, şi nu ar mai avea rost să mai continuăm.
Ceva sfaturi? Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu poti sa stai intr-o relatie in care nu te simti confortabil si nu iubesti doar de frica.
Incearca treptat sa te indepartezi de ea sa va vedeti mai rara sa discutati mai rar sa fi mai rece dar incet si treptat.Las-o mai libera sa poata sa se acomodeze si obisnuiasca si cu alti oameni iar cand simti tu ca nu o mai deranjaza atat de tare lipsa ta propune-i sa luati o pauza.

| sofisis a răspuns:

Maaaa, tie ti s-a fact de altele. Ma lasi cu iubirea?
Sincer, poti face doua lucruri:
1. mai stai cu ea dar incepi usor, usor sa strici relatia prin certuri si comportament aiurea. Sa o faci pe ea sa zica "da mai du-te naiba!"
2. Ii spui adevarul si vezi daca intr-adevar este atat de labila psihic pe cat o crezi tu.
Sa stii ca nu toate ne sinucidem ca ne paraseste prima iubire.winking

| DonGiani a răspuns:

Iubești pe dracu. Dacă iubești nu părăsești, asta e clar.

| Bogdann1107 a răspuns (pentru DonGiani):

Bravo, la fel ca mine happy

| Shimozukushiki a răspuns:

Ori încerci să te cerți cu ea (găsești tu un motiv) ca să nu mai fie atrasă de tine așa mult și să mai aplanezi lucrurile, ori încerci s-o prinzi într-un moment când are ea nervi (să zic așa) îi spui că lucrurile nu mai merg așa bine ca la început și tu nu mai ai timp și vrei să te ocupi de altceva (inventezi tu o scuză acolo)

| Bogdann1107 a răspuns:

Discuta probleme care te deranjeaza si vei rezolva totul de la sine.
Varsta e de vina la tine (cand iubesti, iubesti nu lasi)

| ialex91 a răspuns:

De ce nu discuti lucrurile care nu merg bine daca o iubesti?