| Maria876 a întrebat:

Salutare tuturor, am asa o situație si nu stiu cum sa procedez, sunt intr-o relatie de aproape 4 ani,de la început era totul perfect pînă la prima despărțire (jumate de an). După se schimba încetul cu încetul, de la început nu-si permitea nici maturi sa vorbeasca dar acum sunt numita cu multe cuvinte urîte,nu mai exista romantism între noi,sentimente de atracție, am obosit in fiecare zi una si aceeasi serviciu si asa mancare si curat,nu-mi da voie sa ies nicăieri si multe altele, simt ca nu-l mai iubesc, a ramas doar deprinderea si nu stiu cum sa-i zic sa ne despărțim. De multe ori am incercat dar el nici nu vrea sa audă, dati-mi va rog un sfat cum sa pun punct la nefericirea asta va rog mult.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Fa ți curaj și părăsește l, nu ți irosii timpul, e doar timp pierdut, nu e chiar asa complicat pur și simplu pleci, ii spui ca nu mai vrei. E o relație toxica care te și izolează de prieteni, aici tu ai greșit, te ai lăsat mult prea dominată, nu înțeleg ce motive ai avut, trebuie sa te gândești la tine, la faptul ca ești un om liber, un bărbat nu e mai presus cu nimic fata de partenera sa, nu ai de ce sa te supui lui sau sa accepti sa stai cu cineva fără sa fii fericita fără sa îl iubești. În legătură cu obisnuinta ta sau dependenta ta, nu e asa complicat, pana sa l întâlnești pe el nu aveai viata ta? Revino la viata ta și ia o de la început.

5 răspunsuri:
| oany a răspuns:

Buna.Sunt o romantica din fire,asa ca iti voi pune problema din alt unghi.Te intreb : candva l-ai iubit, asa-i? Ati fost si fericiti? Ati ras, v-ati distrat impreuna? V-ati pierdut pe parcurs, ati lasat rutina sa isi faca loc, ati uitat sa va priviti ca niste iubiti si va vedeti colegi de casa..cu indatoriri unul fata de celalalt si de casa. Sfatul meu este sa aveti o discutie,voi doi, intr-un loc linistit, sa va ascultati reciproc, sa vedeti unde e problema si daca se poate, sa o lasati in urma si sa va bucurati de voi.Sa stii ca in nicio familie nu e roz..atractia se estompeaza dupa primii 3 ani, nu suntem la fel..in consecinta apar neintelegeri. tine doar de voi daca vreti sa le rezolvati sau nu.S-ar putea sa constati cu uimire ca inca il iubesti, insa esti furioasa pentru ca ati lasat lucrurile urate sa va scape de sub control si sa acopere ceea ce era frumos.Priveste-o si asa..Bafta!

| Andreeush a răspuns:

Lasă-l, pleacă de lângă el dacă nu te mai simți ok.
Nu are nici un drept să te țină lângă el.

| OctavianSps a răspuns:

Asta cum Doamne iarta-ma mai vine ''nici nu vrea sa auda''. Pai daca e decizia ta si asta simti sa faci fa-o si punct, nu astepta aprobarea lui ce naiba.

| thefunkytroll a răspuns:

Vorbeste cu el asta, explica-i cu argumente potrivite, si daca nu merge, apeleaza la parinti, ai tai sau ai lui, daca nu chiar ambii. Sper ca te-am ajutat!

| Unuoarecare2 a răspuns:

Pur si simplu spune-i ca ii dai papuci si pleaca e mult mai usor crede-ma.