| alex091 a întrebat:

Salutare tuturor. Am si eu o intrebare (de fapt mai multe) si sper sa aveti rabdarea sa cititi tot si poate ma si ajutati c-o vorba buna. Ca sa incep tare va spun ca fac 20 de ani in iunie si n-am avut nicio relatie pana acum. M-am sarutat cu cateva fete, dar a fost ceva sporadic, aproape de fiecare data a fost ceva de genul vreau o prietena no matter what asa ca sarut prima persoana dornica de asta. No offense pentru cei care practica asta, dar eu prefer sa fiu singur decat sa am o relatie superficiala cu cineva pentru care nu simt mare lucru, nu vreau sa am o relatie de dragul de-a avea o relatie si de-a face sex (cand ii vad pe unii din colegii mei de la facultate ce se lauda ca fac sex mereu, cu toate ca habar n-au ce flori le plac prietenelor lor sau ce muzica asculta, imi vine efectiv sa le sparg capul). Nu stiu, poate ma considerati un "trist" laughing, da' asta-s eu si pace. In astia 20 de ani am iubit cu adevarat 3 fete, dar de fiecare data parca am fost incapabil sa le arat ca le iubesc si ca as da orice sa fie langa mine. Mentionez ca paradoxal arat chiar bine, poate nu va asteptati la asta laughing... just joking. Doar ca nu sunt genul care sa faca avansuri unei fete doar pentru ca e draguta, fara sa incerce sa o cunoasca putin inainte. Nu-mi place sa ies cu o fata cu care nu am gusturi comune, fiindca pur si simplu ma simt de parca nu as avea niciun subiect de discutie cu tipa respectiva. Stiti versurile din Bed of Roses de Bon Jovi? " Tonight I won't be alone/ But you know that don't mean I'm not lonely". Se refera exact la asta. Sunt de parere ca singuratatea in 2 e cel mai trist si dureros lucru pe care-l poate trai o persoana, dupa parerea mea inseamna renuntarea la speranta ca undeva exista acea persoana facuta doar pentru tine. Sunt genul de baiat mai "oldschool" cum ar spune unii, imi place muzica cu adevarat buna si ascult in mare muzica veche (anii 60-90), muzica clasica, rock, dar nu-s nici "hater" sa zic ca nu ascult nimic din ziua de azi. Se mai face si azi muzica buna, si o imbratisez cu mare placere, doar ca nu stiu, simt un fel de repulsie fata de toate tampeniile care se asculta in cluburi gen Panamericano sau mai stiu eu ce. Si ca sa ating si acest subiect, nu ies in cluburi, decat daca e vreo petrecere si sunt invitat de prieteni, bal etc. Poate si din acest punct de vedere sunt un "inadaptat". Dar motivul e si cel ca parintii mei nu au salarii prea mari, asa ca nu am fost un copil rasfatat ca sa zic asa. Ca sa nu ma indepartez de subiect, motivul pentru care postez aici e faptul ca de ceva vreme, ma simt din ce in ce mai singur, din cand in cand mai cad in cate-o depresie, nu dau deloc randament la scoala fiindca pur si simplu nu imi arde de invatat desi vreau sa-nvat, cateodata nu prea adorm noaptea, ma prinde 2-3 ascultand melodii triste si mai si plang din cand in cand. In marea majoritate a timpului reusesc sa-mi mentin buna-dispozitie si cheful de viata, chiar am simtul umorului foarte, foarte dezvolatat si stiu asta fiindca o simt cand imi fac prietenii sa rada in ultimul hallaughing. Aici alt amanunt: am temerament flegmatic. Sunt o persoana inchisa si poate ca asta e cel mai rau. Imi disimulez trairile extrem de bine si nimeni nu vede cand sunt suparat. Vorbesc doar cu prietenii foarte foarte buni, pe care ii numeri pe degete, si poate ca nici lor nu le spun tot... Deja m-am lungit, si nu stiu cati ati avut rabdare sa cititi tot ce-am scris, dar daca ati facut-o va multumesc extrem de mult, si poate aveti sa-mi dati vreun sfathappy. Sincer, nu ma astept la feedback, eu continui sa-mi traiesc viata asa cum stiu, incerc sa ma bucur de fiecare moment si astept sa cunosc fata potrivita (care nu stiu de unde o s-apara avand in vedere ca eu nu fac demersuri s-o cunosc cum fac altii) laughing. Nu stiu daca ati inteles ceva din ce-am spus si nu stiu ce parere aveti despre mine (sper ca nu una gen "yeah yeah, alt looser care pune intrebari despre fete pe internet" laughing ), dar va multumesc daca ati ajuns pana aici cu cititul. Numai bine.

Răspuns Câştigător
| kris666 a răspuns:

Esti un om de admirat, sa stii, ai gusturi bune...
sunt fata, si ceva mai mica ca tine de varsta, si paradoxal (cum spuneai si tu) am cam aceleasi probleme.
traieste-ti viata asa cum este si lasa timpul sa rezolve lucrurile...incearca sa fi deschis la tot ce e nou
nu te schimba prea tarein speranta ca vei avea de castigat, pentru ca nu sunt multi ca tine...big grin

9 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Faza ca nu inteleg care este intrebarea sad
am citit tot si doar mi-am dat seama ca te simti foarte singur, crede-ma prin descrierea care mi-ai facut-o nu vad cum nu te-ai simti asa si asta nu pentru ca-mi pari un ciudat, dar nah te complaci in situatzia in care te-ai bagat si esti prea comod ca sa iesi din ea.stiu cum e si eu am trecut prin asa ceva.incearca prin a mai iesi la cate o bere cu prietenii,mai vezi una alta,eu de exemplu ma relaxez atunci cand ma duc la cumparaturi, poate nu cumpar mare lucru dar incerc sa fac ceea ce-mi place cel mai mult big grin
iesind cu prietenii ai ocazia de ati face mai multe cunostiintze, vei cunoaste fete si vei putea sp ca in sfarsit ai si u o viata sociala.nu poti trai toata viata in casa si mergand zi de zi la facultate! incearca sa te adaptezi secolului!
nu stiu, daca tzia placut raspunsul meu, eu in locul tau asta as face!
succes!

| deea89 a răspuns:

Una la mana...Nu ai pentru ce, am "suportat" si am citit tot tongue
A2a la mana fa in continuare ce faci acuma...iesi cu prieteni, vorbiti radeti glumiti, vb ta.traieste`ti viata acum ca o sa ai timp si de relatii serioase.
A3a la mana daca vreo relatie serioasa trebuie sa cauti o fata pe placul tau si sa o cun bine inainte de altceva. Exista o pereche pentru fiecare pe lumea asta da nu asteptat sa-ti pice din cere ca nu cred ca se va intampla tongue
A4a la mana nu trebuie sa ai bani, sa iesi mereu in club-uri ca sa te distrezi si sa cunosti fete.
Pentru a incheia...nu sta si ast fata cea potrivita, iesi fa cunostinta cu fete, baga`te in seama, cunoastele mai bine si poate cine stie, vei avea norocu sa gasesti o fata pe placul tau.Ramai asa cum esti, care te place te place asa cum esti!
Cam atata din punctul meu de vdr. sper sa te ajute cu ceva.mult succes :*

| Tiberius a răspuns:

Prietene,gresesti extrem de mult. Nu mai cauta argumente ca parintii n-au salarii mari sau etc. Poti iesi in cluburi si cu bani putini.Nu-ti zice nimeni s-o arzi prin cluburi de fite sau stiu eu ce. Nu de alta dar o sa observi ca viata trece pe langa tine.O singura data esti tanar. Daca nu cunosti oameni o sa fii un indapatat si ceea ce-ti doresti tu nu o sa se intample.N-o sa ai vreo relatie perfecta fara sa fi trecut prin n inperfecte.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Chit ca ma las si eu, in mod constient, prada capcanei tale (poate involuntara) de Psihologie Inversa ("yeah yeah, alt looser care pune intrebari despre fete pe internet), te felicit totusi pentru atitudine/caracter si pentru gusturile muzicalewinking, ma bucur sa vad ca mai exista asemena oameni... poate ca la primirea unei asemenea "maguliri" te-ai referit prin "poate ma ajutati printr-o vorba buna"... insa intr-un moment de maxima sinceritate (daca e posibil asa ceva), ce ai urmarit prin acest post de fapt? O suma de asemenea vorbe bune (de la fete poate?batting eyelashes ), pentru ca tu singur ai dat de inteles ca, indiferent de cat de bune/numeroase ar fi "vorbele bune", ele nu valoreaza foarte mult pentru tine happy "nu ma astept la feedback, eu continui sa-mi traiesc viata asa cum stiu.". In contextul acesta la ce bun iti mai sunt "vorbele bune" worried? Intreb asta pentru ca, am citit totusi tot ce ai scris si nu am chiar inteles despre ce e vorba. Poate ai cautat sa te exteriorizezi? Poate ca ai avut nevoie de o consolare? "din cand in cand mai cad in cate-o depresie. cateodata nu prea adorm noaptea. mai si plang din cand in cand" poate ai simtit o nevoie, dirijata de un episod depresiv/melancolie sa-ti plangi putin de mila? Sau poate ai urmarit ceva clar, punctual, intr-un mod poate laudabil, doar ca mesajul s-a dizolvat undeva pe la mijlocul eseului tau? Sau poate ca ai urmarit, din diverse motive, ca pur si simplu sa-ti fie citit mesajul? thinking
E interesant de studiat. thinking
Numai bine!

Apache
| Apache a răspuns:

Omule stai calm esti un ex pentru multi...sincer si eu sunt ca tine, dar nu ma agit. decat sa fiu cu cineva pentru care nu simt nimic.mai bine sa fiu singur

| mentalica a răspuns:

O da! abstract.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce pot sa spun este...hmmm (oftat adanc tongue ) multumesc ca ai transpus povestea mea exact cum vroiam si eu sa o scriu numa ca erau prea multe de scris si nu aveam rabdare.Si mie imi place muzica veche (Queen,Bon Jovi, Europe, Aerosmith etc etc etc) si tot "oldschool" sunt si eu.In cluburi nu ma duc din simplul motiv ca nu-mi place muzica care se pune si volumul mult mult prea ridicat + oamenii de nimic care merg si ei sa se dea mari ca au o camasa Armani si ca au cerut masina unui prieten sa mearga seara la club si tot asa...Cu invatatul la fel stau si eu:eram cel mai bun si de un an de zile (sunt pe a-12-a) mi s-au cam dus toate visele si sperantele si scoala ma plictiseste si ma enerveaza (nu scoala ci sistemul de invatamant in sine).Ma bucur sa aud totusi ca mai am "un frate" ca mine.M-am mai linistit si eu un pic, macar stiu ca nu sunt singurul straight face.Tot ce pot sa spun e ca sper "sa pice ceva din cer" cat mai repede ca altfel nu mai stiu ce sau cum sa fac.Pur si simplu nu mai am vointa sa fac nimic cu toate ca stiu ca pot 10000%. Daca vrei sa mai vorbim lasa-mi un mesaj sau vezi tu cum faci.Iti doresc toate cele bune si un pic de noroc care lipseste mult ca sigur si nu uita ca roata "ar trebui" sa se intoarca candva si ea;-)Bye si pace tie.Rock's Alive.

| jack993 a răspuns:

Ce poti face e sa iesi cat mai mult pe afara sa cunosti noi fete si in timp o vei gasi pe cea potrivita. Daca cauti destul NU EXISTA sa nu o gasesti.happy numai ca uneori la unel; e persoane trebuie cautat mult mai mult ca alti. si in grupa asta ma incadrez si eu.

| alex091 explică:

@IloveME: poate m-ai inteles gresit, sau nu am mentionat eu: viata sociala am, ies cu prietenii des, poate se poate mai bine dar na, ce sa-i faci. Dar ai inteles si tu ca nu la felul ala de singurate ma refer...
@PhaseMorphXR: am spus ca nu ma astept la feedback pentru ca efectiv nu-mi puneam mari sperante sa-mi raspunda cineva si sa-mi spuna o vorba buna, nu ca nu dau doi bani pe vorbele alea bune. De urmarit nu stiu ce puteam urmari. Ca sa fi urmarit ceva, eu trebuia sa incerc sa castig ceva nu? Si de aici ce anume castig, avand in vedere ca doar le-am povestit despre mine unor oameni pe care cel mai probabil n-o sa-i cunosc vreodata. Iti inchipui ca-s vreun escroc sentimental care minte pe net ca sa cunoasca fetite tinere sensibile si sa le? Sa fim seriosi, cand o sa cunosc fata potrivita o s-o cunosc in viata reala, nu pe internet laughing. Tot ce am cerut e o parere, un sfat legat de faptul ca fac 20 de ani si nu am avut niciodata o prietena, pentru ca sincer, nu stiu daca mai cunosc pe cineva in situatia mea, si evident ca te simti un pic ciudat in astfel de situatii nu? Cat despre studiat, cumpara-ti un hamster intr-o cusca si studiaza-l.
@all: va multumesc mult pentru raspunsuri.