| dydy22 a întrebat:

Salutare tuturor. as vrea sa imi construiesc o casa in primavara si nu stiu ce sa fac cu placa peste parter sa torn placa de beton sau sa fac cu grinzi de lemn, sus nu o sa fie locuibil. as dori un raspun de la cei care se pricep.

3 răspunsuri:
| BESTNICK a răspuns:

Ar fi bine sa fi facut de beton ca e mai sigur iar partea de sus o folosesti ca debara.dar poti sa o faci si cu grinzi de lemn, mie unul prefer siguranta si sa fie trainic, acum depinde si de preferinta. mult noroc

| Zap a răspuns:

Daca nu e locuibil pune grinzi. Si poti sa faci apoi camere si pe grinzi in caz ca te razgandesti. Placa e mai costisitoare.

| brandiburu a răspuns:

Cele mai sigure case (in principal cand vine vorba despre cutremure) sunt cele care sunt, in primul rand, FLEXIBILE. Lemnul intotdeauna o sa fie mult mai flexibil decat betonul dar are o durata de viata mai redusa, in special daca nu este protejat. Betonul este un material solid dar, daca nu este turnat corespunzator, daca nu este preparat corespunzator si daca mai scapa resturi de saci la turnare sau hartii/cartoane etc => e degeaba. Nu va face prindere la miscare stalpul respectiv si o sa pici precum blocul Scala din Bucuresti.