| Teodorathexplorer a întrebat:

Salutare tuturor care o să citiți, am și eu o dilemă sau mai bine zis mi-ar plăcea să aud niște păreri și dacă cineva s-a aflat vreodată în situația mea. Mă văd cu tipul ăsta de aproximativ un an de zile și între noi nu e nimic serios, doar ieșim ne simțim bine și apoi fiecare la el acasă. Cred că dacă am văzut vreodată ceva mai mult din partea lui a fost doar în capul meu. Ideea este că mă simt bine cu el pe plan sexual, doar că sunt conștientă că nu suntem împreună și el se poate culca cu oricine altcineva, lucru care îmi induce putina anxietate și un sentiment de competiție... Adică faptul că știu că poate face orice dorește fără sa se gândească de doua ori ma face sa ma simt puțin nașpa. Probabil ar trebui să mă gândesc să-mi găsesc și eu pe altcineva, dar nu-mi plac site-urile de dating și sincer nici nu sunt disperată după asta, doar simt așa ca și cum ar trebui să ma comport la fel. El mi-a zis că nu îi ajunge doar "relația" cu mine și am pornit mereu de la premisa că nu suntem mai mult decât prieteni, dar mă doare puțin că m-am atașat si am pus suflet. Acuma mna, nu știu ce ar fi mai bine să fac, ne cunoaștem de ceva vreme... Sunt ani de zile, chiar țin la el și m-aș bucura să-și găsească o fata buna oarecum, chiar dacă nu sunt eu. Dar în situația asta mă simt puțin limitată, pusă la zid. Probabil că sunt îndrăgostită? Voi ce ați face în locul meu, cum v-ați comporta?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Planul creatorui este ca sa ne daruim trupul doar celui care isi asuma radpunderea intemeierii unei familii prin casatorie, oricine face altfel are parte de dezamagire si frustrare.Mai bine roaga- te lui Dimnezeu pentru a te ajuta sa gasesti un sot, nu mai accepta ca cineva sa se foloseseasa doar de tine fara a- ti oferi ceea ce orice fata simte ca are nevoie si anume un barbat care sa o iubeasca, care sa- i fie dedicat, sa o aleaga numai pe ea dintre toate celelakte.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta a fost o relatie cu beneficii, inca de la inceput, dupa cum vad eu ca v-ati inteles si au decurs lucrurile intre voi.
Din pacate, tu te-ai indragostit de el, dar el nu este indragostit de tine, ceea ce face o relatie amoroasa, imposibila.

In situatia actuala, ai doar 2 optiuni:
1. sa continui sa suferi si sa-l intalnesti in conditiile lui, adica numai sex si atat, fara dragoste si fara viitor.
2 sa inchei relatia cu el si sa-ti cauti un barbat care te-ar putea iubii si oferii dragoste, pe langa relatii sexuale, posibil chiar un viitor fericit.

Eu as alege varianta 2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heei!

Eu stiu exact ce as face in locul tau pentru ca am mai facut-o

Am pus punct, mi-am dat seama ca suntem diferiti si ca nu are sens sa raman cu ea, am mers mai departe

Chiar daca nu sunteti impreuna si aici ma refer la o realtie clasica, asta nu inseamna ca nu aveti o relatie, de prietenie cu beneficii as spune eu

Eu unul am preferat singur si fericit decat impreuna si trist

Succes!

| Willis a răspuns:

Asta ține de tine. Tu trebuie să te hotărăști ce vrei.
Ori doar te simți bine așa în continuare, ori îi spui că vrei mai mult pentru viitorul vostru.
Asta dacă și el va vrea

| Teodorathexplorer explică (pentru Willis):

Nu cred că își dorește sau vede ceva mai mult cu mine, nu a adus niciodată în discuție posibilitatea unei relații... În ultima perioada are tot mai multe de comentat negativ despre mine și observ cum caută altceva. Deci cred ca și-a pierdut interesul. Dar niciodată nu vorbim despre lcururile astea ca să-mi dau seama clar ce îi trece prin cap și e foarte vag când intreb se simte sâcâit și tot așa. Probabil ar trebui sa mă retrag ușor