| Vlad2k23kkk a întrebat:

Salutare!
Vin cu o problemă cu care mă zbat de apx. 1 an și jumătate.
Sunt intr-o relație cu o fată de aproape 3 ani, eu am 19 iar ea 21.
Am să-ncerc să povestesc pe scurt tot ce sa întâmplat.
Noi în 3 ani nu am reușit să întreținem relații intime, problema fiind la ea.
Pe la jumătatea relației am încercat de câteva ori însă, nu a putut și mi-a spus că nu este încă pregătită. (Se vedea ca era atrasa de mine)
Am zis ca e ok, încerc să o înțeleg este normal.
Dar după ceva timp, nu știu ce s-a întâmplat.dar mereu când venea vorba de sex, fie se întorcea cu spatele fie încerca să ne certam până să ne punem în pat.
O deranja fiecare glumă sexuală care I le spuneam, încercăm mai mereu însă ea nu dădea nici un semn că ar vrea ceva.
Ea în trecut a trecut su printr-o chestie, o tentativa de viol și mă gândesc și că de aia.
Între timp dacă eu am tot văzut ca ea nu are de gând sa facă nimic în privința asta, am mers la alta.
Ea a aflat despre asta, am fost certați ceva timp am tot încercat sa o fac sa înțeleagă că nu mai puteam, trecuserau 2 ani si eu nu mai intretinusem relații intime cu nimeni.
Încă suntem împreună dar problema încă este.
Ce părere aveți? Unde este problema?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

La amândoi.
Și dacă tot "nu e pregătită", să meargă la un psiholog să o pregătească.

| Vlad2k23kkk explică (pentru mihai69):

Mulțumesc Mihai, o să încerc să i recomand asta.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu esti cu 2 ani mai mic decat ea si ea se comporta cu tine ca si cu un simplu prieten, doar ca sa aiba cu cine iesii si se plimba.
Nu te trateaza ca iubit fiindca nu are sentimente atat de profund epentru tine si nici nu cred ca se vede in viitor alaturi de tine.

Probabil ca astepata sa se daruiasca cuiva de care se va indragostii si atunci i se va darui trup si suflet, asa cum facem mai toate fetele.

Relatia asta nu a functionat si nu va functiona, fiindca nu aveti viitor impreuna, fiindca nu este o relatie de dragoste si pasiune, ci una de prietenie.

Sfatul meu este sa-ti cauti alta fata, care ar putea sa te iubeasca si sa imparta totul cu tine, intr-o relatie frumoasa de dragoste. dar de data asta te sfatuiesc sa-ti cauti o fata de varsta ta, ca sa nu mai existe bariera varstei, chiar daca este mentala.

PS Pe un alt topic m-ai intrebat daca sunt fata... sunt femeie, nevasta si mama a doi copii mari, de peste 30 de ani.

| Vlad2k23kkk explică (pentru Violleta2022):

Bună! Ai completă dreptate.
Mulțumesc mult, eram conștient dar nu sunt în stare să accept asta?
Ideea este ca eu m-am dedicat 100 cât am putut pentru relația asta și nu înțeleg de ce ar continua să "mintă"despre sentimentele ei? Atâția ani?

| Vlad2k23kkk explică (pentru Vlad2k23kkk):

Răspunsul câștigător trebuia sa fie la tine, dar nu cunosc platforma și din greșeală am dat pe altceva.
Mulțumesc mult si multă sănătate la toți!

| mihai69 a răspuns (pentru Vlad2k23kkk):

Mă tem totuși că din greșeală ai reușit să faci alegerea corectă.
Din păcate, "duamna" de mai sus e atât de expertă, încât rareori realizează cât de eronat judecă și dă soluții. (Iar când i se atrage atenția asupra faptului, ești blocat direct).
Dacă fata asta chiar a trecut printr-o experiență de genul (tentativă de) viol, atunci e aproape sigur că are sechele psihice și blocaje de care nu poate scăpa definitiv decât cu ajutorul unui specialist. Dar și cu sprijinul emoțional al cuiva apropiat. Așadar, ferește-te să mai faci aluzii sexuale și caută să nu mai creezi situații care induc o excitație. Dar roag-o să meargă la un psiholog și spune-i că doar așa relația voastră are șanse să dureze în continuare și chiar să evolueze.
Altfel, din păcate, cu toată înțelegerea ta, va trebui să renunți. În ciuda durerii pe care o s-o simți.

| Vlad2k23kkk explică (pentru mihai69):

Mulțumesc mult Mihai de sfat! Multa sănătate

| Violleta2022 a răspuns (pentru Vlad2k23kkk):

Intr-un fel nu minte, dar nu este dragoste ce simte pentru tine, ci fraternitate, prietenie, fiindu-i bine sa fie cu un baiat/barbat alaturi care o protejata de altii, ceea ce tu ai facut si pentru asta ai fost tinut atatia ani.