| Lukas1994 a întrebat:

Salutari, pe la sfarsitul anului trecut m-am despartit de fosta prietena ( motiv irelevant ) pe cale amiabila si totul s-a terminat ok, am mai tinut legatura o scurta perioada de timp pana cand nu am mai comunicat deloc. Nu a fost o relatie care a insemnat cine stie ce pentru mine intrucat a fost o relatie scurta.
Totusi, de vreo 2-3 luni de zile, de cand sunt cu actuala prietena, am cosmaruri foarte, foarte ciudate. Inainte sa detaliez, doresc sa adaug faptul ca niciodata nu am avut vreo ura fata de ea, nu i-am dorit raul nici inainte, nici dupa.
Deci, de cateva luni, cam o data sau de 2 ori pe saptamana am cosmaruri foarte deranjante, demne de spitalul de psihiatrie. De cele mai multe ori o visez moarta, pur si simplu, pe jos, fara vreo explicatie sau logica, dupa care ma trezesc. Alte dati, visez ca o bat ( inca o data, lucru pe care nici macar nu-l concep, nu as face asa ceva ). Nu am spus nimanui de chestia asta pentru ca cel mai probabil persoana aceea s-ar fi speriat de mine rolling on the floor
Stiu ca multi mi-ar spune ca o visez pentru ca ma gandesc la ea dar nu fac asta, o fac din cauza cosmarurilor.

Chiar sunt ingrijorat, o fi cazul sa trec pe la un psiholog, psihiatru sau sa ma internez benevol? De ce visez mizeriile astea?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"o fi cazul sa trec pe la un psiholog, psihiatru sau sa ma internez benevol? De ce visez mizeriile astea?"

no-way, stai liniștit ACASĂ, ai o imaginație bogată doar nu și potențial de killer

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bratu_Andrew_2000 ți-a spus toate cele pe care aș fi dorit să le spun și eu.
Mai am doar o complectare.
Eu numesc prima ta iubire, Insula Pustie.
Sunt iubiri totale, așa cu iubești dta, ca și cum ați fi ultimii oameni de pe pământ iar dacă voi nu vă iubiți, specia umană dispare, o iubire în fața disperăii morții. De aceea o visai moartă, de aceea o băteai, din cauza acelei disperări.
Când o asemenea uibire apare și este trăită ea lasă urme adânci în suflet, creier. Dacă nu este împlinită (v-ați despărțit) acele urme care sunt tensiuni ale vieții, căci viața v-a unit, se descarcă.
Când se poate produce mai ușor această descărcare, noaptea,, prin vise. Cu fiecare vis se descarcă câte puțin din acea enegie.
Ca să demonstrez, nu ca să fac striptease psiho.
Am iubit pe dra F. de la 12 la 21 de ani, tot așa, pasional ca dta.
Apoi viața ne-a despărțit.
Au trecut de atunci 47 de ani. Încă o mai visez. Asta este iubirea cu sufletul.
Așa că, să nu te îngrijoreze visele dtale, sunt normale.
Așa sunt fantomele, și cele fantomele iubirilor și a celor care au plecat dintre noi, niște videoclipuri, niște vise, uneori cu ochii deschiși...

| Crackman a răspuns:

Ai fost blestemat happy la biserica boi

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

In primul rand, calmeaza-te, nu esti de spital de nebuni. Toti avem perioade din astea stranii. Faptul ca o visezi moartă, poate indica cateva chestii:

1. Esti gata sa o lasi sa plece. Faptul ca este moartă este metaforic. Indica faptul ca accepti despărțirea si mergi mai departe, lasandu-ti fosta in urma. "Moving on" cum s-ar spune.

2. Poate subconștient, iti mai pasa de ea. In cazul asta visul poate insemna ca vrei sa scapi in sfarsit de acele sentimente. Sa uiti de ea.

3. Poate esti pur si simplu ușurat ca v-ati despartit si ti-ai fi ținută viata. Cand o găsești moartă în vis, ce simti? Tristete? Fericire? Nu esti psihopat daca simti fericire sau ușurare. Inseamna cum am spus doar ca te bucuri ca s-a sfarsit relatia.

4. Faptul ca a fost înlocuită de actuala ta. Moartea simbolizează faptul ca nu mai e. Nu mai e parte din viata ta si in locul esi este altcineva.

Acum, de ce visezi ca o bati?
Ei bine, asta poate suna ciudat insa acel vis inseamna doar ca cineva din viata ta (actuala), trezește sentimente similare cu cele pe care le simteai cu fosta ta.

Atata tot! Sunt doar vise si nici macar nu inseamna ceva rau. Esti complet normal si cu timpul vor dispărea aceste coșmaruri.

happy

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Ciudat...foarte ciudat. Cred ca ai putea incerca o scurta vizită la un psiholog

| Aube a răspuns:

Nu am inteles, cu care fata ai cosmaruri? Presupun ca cu prima.
Subconstientul tau reactioneaza la ceva ce nu vrei sa recunosti. Nu e cazul de internare, dar nu ar fi rau sa stai de vorba cu un psiholog.