| AndreeaDeea221998 a întrebat:

Salutari tuturor! Mă tot "macină" întrebarea : de ce foarte multe persoane au tendința de a se întoarce la fostele iubiri (cu toate ca, poate în unele cazuri, ei au fost cei ce au rupt relația)?
Îmi este greu sa înțeleg deoarece, eu consider ca în momentul în care pleci, nu pleci de prea mult bine. Iar în momentul în care cineva pleacă de lângă tine, același lucru, nu cred ca pleacă dacă totul este ok în relație. Poate nu este fericit/a, nu se simte iubit/a, respectat/a.
Voi ce părere aveți? S-a întâmplat sa se întoarcă cineva din trecutul vostru în prezent? Dar voi, ați încercat să cuceriți din nou o fosta iubire?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate fosta face reduceri la tarif, una noua are tarife noi, nu merita sa te întorci din nou, mai ales daca nu ți a curățat dinți cu drujba, numai spun de restul, de dependente ai auzit sau de confort, refulare, sindromul Stockholm.

Sfatul meu, cine te a dezamăgit o dată te va dezamăgi mereu, măcar dai o nouă șansa cuiva, dar omul suferi de masochism =reîntoarcerea in trecut, suntem primate fricoase

tu ce crezi?

| AndreeaDeea221998 explică (pentru RAY):

Am auzit de tot ce ai enumerat tu. Dar pentru mine una, nici unul din motivele enumerate de tine nu m-ar face sa ma întorc "în trecut". Cum am specificat și în întrebare, eu una nu sunt de acord cu întoarcerea la fosta iubire. Dacă plec, o fac pentru un motiv întemeiat. Dacă altcineva pleacă, probabil o face din același motiv, iar dacă vrea sa se întoarcă, eu nu rămân în același loc în care m-a lăsat.

| RAY a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Dacă as sta cu o fata și ma r instala adio, dar dacă eu am dezamăgito și ii cer o șansă poate, de fel sunt gelos și nu am încredere, va fi CV toxic care va rezulta doar toxicitate

| AndreeaDeea221998 explică (pentru RAY):

Dacă ai plăcerea, putem discuta pe tema asta și pe multe altele în privat. La "începuturi" și eu am fost o persoana geloasă. Am realizat anumite chestii în timp, care mi-au prins bine. Putina gelozie trebuie sa existe atunci când ai sentimente față de o persoana, dar prea multa gelozie dăunează relației (dacă nu pe moment, în timp o va face cu siguranță!). Important este ca, partenera ta sa nu îți dea motive să fii gelos. Mai sunt persoane care îți dau motivele pe față și ca să se scoată ele îți spun ție ca ești "paranoia" iar asta este foarte greșit. Cat despre încredere, încrederea se câștigă greu Ray și se pierde într-o secundă. Ca sa nu mai fii dezamăgit, fii precaut pana în momentul în care persoana respectiva îți dă motive sa lași "bariera", "garda" jos!

| Violleta2022 a răspuns:

Din disperare si prostie.
Odata ce ti-a dat papucii si si-a batut joc de tine, ar trebui sa fii prea prost/proasta sa te mai intorci la el/ea.
Evident ca fericire cu acea peroana nu va exista (niciodata), fiindca omul nu se schimba, iar bataia de joc va continua mai rau ca inainte.
Nu, nu am avut parte de asa ceva fiindca nu m-am intors niciodata la o relatie pe care am rupt-o.

| Celcestietot a răspuns:

In primul rand, nu sunt constiente de ce s-a intamplat, asta cred. Mai apoi, o alta cauza pentru reintoarcerea la respectiva persoana, ar fi, obisnuinta, fapt ce le impinge la asa ceva. Ei nu fac abstractie de ceea ce este bun si de ce este rau, iar asta este de inteles, pentru ca nu au trecut de faza cu tradarea, pentru ca nu au ajuns la starea deplina de constienta. Cu tote astea, sa nu uitam ca vina este la cel care a produs raul in relatie.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Celcestietot):

Din păcate, obișnuinta care este egala cu monotonia, distruge relația. Dar ai dreptate ca sunt persoane care nu știu sa deosebească binele de rău. În cazul meu, trădarea face ca persoana respectiva sa fie egal cu zero în fața mea. Nu pot sa iert. Și aici nu ma refer la trădare ca fiind înșelat. Ca de înșelat nu ma supăr, vrei în alta parte foarte bine. Te duci și ramai acolo. La mine trădare înseamnă când am încredere în tine iar tu o distrugi.

| Celcestietot a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Tradarea - starea de soc, de negare, fapt cum ca tie nu iti vine sa crezi ce s-a intamplat, ca tocmai ti s-a intamplat si cel mai probabil nu il percepi ca fiind ceva real; dpmdv, asta se poate intampla ca persoana respectiva iti indeplineste o anumita nevoie, iar tu incerci sa o pastrezi mintindu-te. Se conserva o legatura imaginara cu trecutul care umbreste pozitia tradatorului, iar asta este ceea ce te va apropia de el in continuare. Dar, si la mine are acelasi inteles ca si la tine - este ceva complex.
Spui ca nu poti sa ierti. Dar, vorbind de increderea in el, cum iti explici faptul ca tradatorul nu s-a facut sesizabil si ca a putut continua cu tine relatia intr-un mod miselesc, pentru ca un tradator este asa inca de la inceput, nu se naste pe parcurs. Aici pot spune ca este vorba de un caracter perfid, alt cuvant nu exista care sa-l descrie mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreea Deea ce varsta ai draguțo

| AndreeaDeea221998 explică (pentru anonim_4396):

În curând 24, dacă are vreo importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Co-dependența, obișnuința și faptul că încă mai au sentimente pentru acele persoane.

"S-a întâmplat sa se întoarcă cineva din trecutul vostru în prezent? " - Nu

"Dar voi, ați încercat să cuceriți din nou o fosta iubire?" - Iarăși nu.