| Andreea755 a întrebat:

Saluut! Am si eu o intrebare, de la ce varsta e normal sa iti incepi viata sexuala? Eu am 14 ani si consider ca de la 15-16 ani pot sa o incep. Insa am anumite intrebari: - daca folosesc prezervativ, pot lua anumite boli?
- daca folosesc prezervativ pe parcursul actului sexual, si iau anticonceptionale, pot preveni riscul unei sarcini?
-este adevarat ca daca fac sex de la varsta de 15-16 ani pot face cancer?
Multumesc anticipat! Fundaa happy

Răspuns Apreciat de Editori
| Bacemi a răspuns:

Eu consider că de la 16 jumate e ok petting, mângâiat, sărutat pe corp. Până atunci eu spun că e mai bine să îți trăiești copilăria. Poți să ai un prieten, dar nu te sfătuiesc să mergi mai departe de un pupic pe buze sau obraz, o îmbrățișare, un zâmbet, plimbări, filme, chestii de astea.
Pentru mai mult de la 17 jumate, 18. Poate chiar mai târziu. Trebuie să fii sigură că ești pregătită din toate punctele de vedere. E irelevant că ești dezvoltată fizic. Contează mintea și emoțiile, ești disciplinată și poți suporta dacă nu iese totul așa cum visai tu? Contează mult și calitatea persoanei cu care te aventurezi prima dată în aceste lucruri. E important să nu fie ceva făcut doar așa la distracție. Să fie cineva care să te facă să te simți iubită, să îți ofere afecțiune. Să se întâmple de la sine, să fie o trecere naturală. Să ți se pară firesc.
Eu recomand mereu folosirea prezervativului. Cu anticoncepționalele cam strâmb din nas pentru că din ce știu pot da tulburări hormonale foarte nașpa. Trebuie consultat un medic dar și așa pericolul rămâne, orice pastilă ți-ar recomanda el.
E un risc mult crescut de cancer pentru fetele care fac sex înainte de măcar 17 ani jumătate. Poți căuta și tu pe net, sigur găsești ceva articole.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da pe mamica si taticul l-ai intrebat la ce varsta considera ei ca este bine ca fetita lor sa inceapa sexul?
Pentru ca nu-i normal ca sa-ti incepi sexul la 15 ani, ca orice c... ci sa o faci mai tarziu, cand ai minte si stii ce faci, ca joaca cu un penis in erectie nu-i joaca, si t lasa cu sechele pe viata.
Ficuseaza-te pe invatat acum, ca ai timp dupa ce termini liceuld e sex si alte porcarii.
Intreba-ti parintii care este parerea lor despre copii de 15 ani si sexul si vei intelege ceea ce acum iti este greu.

| mihai69 a răspuns:

0. Preferabil după 17.
1. Sunt boli care nu țin seama de prezervativ. Dar fără el, pericolul creşte exponențial;
2. E chiar mai bine aşa. Te apropii de 100% protecție;
3. Creşte mult RISCUL de a face un cancer de col. Dar nu e musai...

| anonimg a răspuns:

Relatia cu un baiat si o fata se face doar atunci cand amandoi sunt pregatiti pentru casatorie. Fara scopul acesta (casatoria), relatia va fi doar durere si suferinta.
Relatiile sexuale trebuiesc sa aiba loc doar in cadrul casatoriei. Daca tu te oferi trup si suflet unui prieten -oricat de bun ar fi acesta-, atunci sotului tau care ar trebui sa te merite din plin cu totul, ce ii vei mai oferi? Nimic. Vei sta atunci cu fata in jos inaintea lui si nu vei mai avea ce sa ii oferi si nici ce sa ii spui.
Poate ca vei spune: "Da, dar daca ma va lua chiar acest bun prieten de sotie?" Raspuns: acest "daca" este este un cuvant pe care nimeni nu trebuie sa se bazeze niciodata. Iar pana la urma, etica morala este una, si ea spune fara ocolisuri: fara relatii sexuale inainte de casatorie.
De aceea nici saruturi, nici mangaieri si nici un fel de atingeri nu sunt permise. De ce?! Din acelasi motiv pentru care nu este recomandat a merge pe marginea prapastiei, sau a sta si a privi in jos spre ea fara ca sa fii ispitit sa nu te arunci in ea.

Putem de asemenea sa traim si cum dorim, de capul nostru. Sa facem cum credem noi ca este mai bine. Dar exemple sunt atatea inimi care au avut de suferit din pricina neascultarii. Dumnezeu nu poate binecuvanta o relatie traita in felul acesta. Si este si normal ca aceasta sa termine cu esec; cu mai multa ura decat a fost dragostea de la inceput.
Metaforic vorbind, rochia de mireasa poate sa fie si de culoare ivory; dar nu poate fi comparata niciodata cu ce-a alba. Suntem liberi sa alegem; dar sa alegem ceea ce este bine si sanatos pentru noi. Ne grabim sau asteptam.

| Bernardus a răspuns:

-Depinde de cat de dezvoltata emotional esti si cu cine o faci, dar in principiu e OK de la 15-16 ani
-Cu prezervativ nu prea se iau boli, poti lua herpes genital sau paduchi genitali daca folosesti prezervativul, dar acestea nu sunt frecvente
-Nu, nu poti face cancer de la sex la varsta de 15-16 ani, la fel cum nu poti orbi de la masturbare
-Da, poti preveni riscul unei sarcini folosind prezervativul/ alte metode contraceptive
Daca mai ai alte intrebari imio poti trimite un mesaj privat

| tiberiubaducu a răspuns:

Da poti incepe la 15-16 ani
-Nu
-Da
-Nu