| ElenaMaria a întrebat:

Sarcina extrauterina se vede la un ecograf simpu sau trebuie ceva special? testul de sarcina iese tot pozitiv?

Răspuns Câştigător
| Crisu_7532 a răspuns:

Iti recomand cu caldura sa consulti un medic psiholog pentru ca am "rasfoit" putin celalalte intrebari ale tale si toate au legatura cu sarcina. subiectul asta te obsedeaza de ai ajuns sa spui ca simti bataile inimii fatului, sau ca ai 6 teste de sarcina negative dar tu tot consideri ca esti insarcinata sau ca doctorul ti-a zis la ecografie ca nu ai bebe dar tu crezi ca se inseala.
pe bune, du-te la un control acum inainte ca problema sa se agraveze si mai tare. ti-am lasat la alte intrebari niste link-uri in legatura cu sarcina falsa.documenteaza-te si relaxeaza-te.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sarcina extrauterina se vede mai greu la ecografie, de obicei mai tarziu cam cu o saptamana decat o sarcina normala. Asta este o problema, fiindca o sarcina extrauterina evolueaza de obicei 6-8 saptamani dupa care rupe trompa si determina o mare hemoragie interna. Testul de sarcina iese pozitiv, dar cu 4-5 zile mai tarziu decat intr-o sarcina uterina.