| RaulSpătar1996 a întrebat:

Mă confrunt cu ceva probleme de ceva timp, am 21 de ani, muncesc de luni pana vineri,sâmbătă și duminică stau in apartament si ascult muzica si cand pot,merg la ai mei la țară. Faza e că muncesc foarte mult pe un salariu de nimic, nu am zis nimic, muncesc ca trebuie sa muncim, dar faza nasoală este ca muncesc de la 10 dimineața la 9-10 noaptea. Toata ziua imi este dusă. Stau acasă doar sa dorm..dorm putin rău. Pentru ca nu vreau doar sa ajung acasa si sa dorm, dorm 4 ore maxim pe noapte..muncesc din greu. Efort fizic, etc. Ma consum noaptea..plâng, sper la o viață putin mai bună macar. Eu nu cer bani si averi, vreau doar timp sa fiu cu familia si sa întâlnesc si eu pe cineva. Cine ar sta cu cineva care e toata ziua la munca? ..Si asa este viata mea..noaptea beau si plâng, ziua muncesc, de luni pana vineri. In weekend beau putin, mai ies cu prietenii cand pot si ei, în rest..doar ma uit la tv si imi fac idei proaste..Stiu ca oricine munceste si asa e normal..Nu imi e groaza de muncă, imi e groaza ca imi trece viata, acum cand sunt tanar si nu fac nimic cu ea ca nu am timp, am incercat sa imi schimb Job-ul dar se gaseste greu de muncă în domeniul meu..in alte domenii nu m-as încumeta să mă bag si sa fie si mai rau..in fine..Nu asta e problema..problema este ca nu stiu ce sa fac. M-am săturat să plâng zilnic si sa imi fie dor de ai mei..am avut si 2 gânduri serioase de suicid dar mi-am dat seama ca nu asta este solutia.Cer doar un sfat, nimic altceva..va multumesc!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta se numește cușca șobolanului. Ești un om fericit. De ce? Ți-ai dat seama că ești în cușcă. Unii mor de adânci bătrânețe și își dau seama doar în ceasul morții că au trăit în cușcă, și dacă ar fi făcut ceva, toată viața lor ar fi fost altfel, dar pentru ei e pra târziu. Așa că, ești fericit. a aflat asta la 21 de ani, și ești încă în viață, ai toată viața în fața ta, ai viața înaintea ta.
Cum se scapă din cușcă? Fiecare are cușca lui, mai maresau mai mică. Ai scăpat de zidul numărul 1, cușca doar se lărgește. Acum cușca este mai mare și apare zidul numărul 2. Eu sunt ateu, dar o să îți răspund cu o metaforă religioasă. că mi-e mai simplu așa. În rugăciunea tatăl nostru fiecare cuvânt e valoros.
Astfel un aspect valoros este.
Să se facă voia ta.
Adică, să se facă voia ta și cu mine și cu viața mea.
Pentru asta ar trebui să știu care este voia lui Dumnezeu pentru mine.
Dar este nevoie ca și eu să vreau ceva, bun sau rău, corect sau greșit.
Dacă eu nu vreau nimic, nu fac nimic, nu acționez, nu trăiesc, exact ceea ce simți dta acum.
Atunci există o singură soluție, să mă zbat, să mă chinui, exact ce faci dta acum. până aflu care este voia lui Dumnezeu pentu mine. După ce o aflu, de abia atunci încep să trăiesc cu adevărat, doar de atunci viața mea e liberă, doar de atunci dispare și ultimul zid al cuștii. Ai 21 de ani. Când aveam 30, am întrebat pe un maestru, ce să fac, exact ca tine. El m-a întrebat, de cât timp cauți? Eu am răspuns de când sunt. El a răpuns. Atunci continuă să cauți și vei găsi. Au mai trecut 4 ani și am găsit ceea ce căutam, calea spre libertatea absolută pentru mine.
O să îți dau un exemplu al unui om mare, Buda, întemeietor de religie. El s-a născut în palat regal și a dus o viață de prinț. La 29 de ani și-a dat seama că viața care o ducea era o cușcă și viața fiecăruia este o cușcă și că de eliberare din această cușcă au nevoie toți oamenii, și a dorit să găsească o cale de eliberare nu numai pentru el, ci pentru toți oamenii. A căutat calea până la vârsta de 36 de ani.
Atunci a decis să se așeze sub un pom și să stea nemișcat, fără să facă nimic altceva până va găsi calea. A stat nemișcat 6 zile și 6 nopți, fără să mănânce, fără să bea, fără să doarmă tot timpul treaz, căutând cu mintea ce este de făcut. Era decis să nu mai facă nimic, chiar de ar fi murit de epuizare din cauza aceasta, decât să caute calea. A găsit-o datorită acestui efort supra omenesc. Acum calea găsită de el este urmată de 7% din oamenii de pe pământ, cam un miliard.
Astfel cușca ta este extraodinar de valoroasă. Sfatul meu este să cauți ieșirea din ea. Dacă nu reușești, înseamnă că nu te doare prea tare.

| RaulSpătar1996 explică (pentru sadrian46):

Vă mulțumesc frumos pentru timpul acordat postarii mele! Multă sănătate! Multumesc pentru sfaturi!

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

90 % corect ce spui, dar noi trebuie sa tinem cont de niste chestii pe care tu nu le-ai luat in calcul:
1 - ce pregatire are, ca in functie de asta se poate zbate, in functie de abilitati, un peste deca se zbate intr-o apa mica, poate reusi, dar daca l-ai pus in aia nu stiu cum se numeste cu capac de sarma, adios.
2 - ce psihism are, daca are mecanismele psihice interioare sa invete ceva mai bun, o meserie mai buna, sa aiba mai multe sanse pe piata muncii, dorinta care da motivatia ce la randul ei da vointa si ambitia, si atunci merge totul de la sine, nu ma zici "ma sa fac, trebuie da fac", vei vrea automat.

Ca asa teoretic e cum zici tu, dar tu vezi din punctul tau de vedere, esti subiectiv, poate consideri ca toti trebuie sa aiba o pregatire mai buna cu care clar are sanse daca vor, daca nu au, sa si-o faca. Dar nu e asa simplu.
Poate unii nu pot sa se pregateasca mai mult, nu au capacitatea intelectuala pentru asta chiar daca vor, e destul de complicat, iar metodele trebuiesc gasite personalizat, nu putem generaliza, ca sunt diferente mari in functie de parametrii de mai sus.

Tu crezi ca el nu stie ca ar trebui sa faca ceva, sa se zbata? Stie f bine, dar ceva il face sa nu faca asta, ceva care simt eu ca n-ar depinde de el, dar daca merge...sa faca, insa daca mergea nu mai ajungea aici cu intrebarea lui.
Eu cred ca are si o depresie ascunsa care-i fura motivatia, ambitia, dorinta, vointa, pentru ca altfel nu se gandea la suicid, ci la metode cum zici tu, de iesire din cusca de sobolan. Am zis cred, nu-s sigur.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Nici eu nu am fost sigur, am spus ce mi s-a părut mie că ar putea să îi fie de folos.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Corect, din pacate asta e situatia, ai zis bine dar cam greu sa urmeze acest sfat cred, acum el stie cum este el, in ce se regaseste din ce am explicat. Sa ne dea mai multe detalii, ce lucreaza, ce scoala, pregatire are, daca are prieteni, etc.

| RaulSpătar1996 explică (pentru Mosotti):

Nu stiu ce am ce nu am..stiu doar ca muncesc mult,sunt agent de vânzări la o firmă renumită, iau bani frumoși, am pregătire, facultate si asa mai departe,dar pentru mine nu banii sunt importanti, eu vreau doar sa am mai mult timp liber sa imi pot trăii viata, de cand vreau sa vizitez o țară străină și nu pot ca nu am timp, concediu nu imi pot lua ca sunt stricti șefii. este total aiurea, lucrez mult, 5 zile, 2 sunt liber, una ma relaxez, una merg la ai mei ..se duc cât ai clipii, eu asta vreau, nu e vorba de bani, să iau mai puțini ca nu imi pasa, dar sa pot sa imi trăiesc viața..Ca vedeti si voi cum ni se scurge prin degete. Multumesc oricum pentru sfaturi, apreciez mult, multa sanatate!

| RaulSpătar1996 explică (pentru Mosotti):

Deci..Am facultate,am pregătire pentru mai multe domenii, am terminat liceul în IT, am ECDL-UL, am multe diplome, am mulți prieteni, pe care încet, încet îi pierd, mereu mă cheamă cu ei la bere si asa..Si le zic,, nu pot frate ca sunt la munca, ajung tarziu,,

| Mosotti a răspuns (pentru RaulSpătar1996):

Bravo, ma bucur ca ai pregatire, daca ai in IT de ce nu te faci programator? Majoritatea muncesc 5 zile 8 ore (9-18 ca o ora e pauza), salariu mare, chiar si la 6 ore pe zi pot lua salariu cat iei acum cu jobul actual. Se cauta mult programatori. Ma mir cum de nu te-ai gandit la asta daca ai IT liceu, poti invata oricand mai bine. De ce nu ai facut info dupa aia? Deci pune-te la punct cu codereala si da-i drumul Java, SQL sau alte limbaje. E o solutie foarte buna, loc de munca repede, salariu mare, ore okey.

Un prieten adevarat te intelege, si daca nu iesi la bere, psihologic tot prietenu tau ramane, iar cand o sa fi mai liber va fi ok, daca pleaca, aia nu-s prieteni.

| RaulSpătar1996 explică (pentru Mosotti):

Multumesc mult pentru sfaturi..Am sa incerc sa ma dezvolt în continuare în IT, sper sa fie totul bine.

| Mosotti a răspuns (pentru RaulSpătar1996):

Angajeaza si juniori cu salariu de minim de 600 Euro dupa perioada de proba cred ca.
De ex prietenu meu lucreaza la o firma mare si aia nu gasesc seniori buni programatori. De ce e lipsa acuta de coderi nu am inteles peste tot in lume, stiu ca atunci cand ceva se plateste super bine, multi vor face chestia aia.
Poti lucra si de acasa ca free lancer doar ca asa e mai nesigur daca ai proiecte sau nu, deci sunt la solutii de nu se poate.
De fapt e singura si cea mai buna solutie, pai la care meserie gasesti oricand de munca si cu bani ca lumea?

Prietenu meu s-a dus la IBM, a plecat, acu daca vrea se poate duce oricand inapoi (eu unu nu-l mai primeam inapoi, dar aia e). A plecat de unde lucra cu 1650 si aia i-au dat 2000 Euro imediat, bine, era senior cu 10 ani vechime.
Altu de 30 ani s-a angajat in alta parte pe java acum 2 ani si lua 1500 E bani in mana.

Acu iti pun eu tine o intrebare, am un prieten rus care desconsidera agentii de vanzari, zice ca..se plimba cu masina si se duc, spun pretu si vind la diversi. Spune ca daca eu ca client stiu preturile de la n surse pe care ar trebui sa le stiu, aleg care imi convine, nu mai trebuie sa vina unu sa-mi prezinte si altele, si chiar daca imi prezinta oferta aleg care e mai convenabil.
Deci are impresia ca nu fac ei agentii mai nimic, cum sta treaba? Ce face mai exact un agent de vanzari?

27 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Schimbă job-u

| RaulSpătar1996 explică (pentru Adry05):

Asta cred ca am sa fac..multumesc.

| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa te comporti ca un om normal si sa dormi NOPATEA, ca corpul taus a produca homroni vitali crierului si vietii sanatoase.
Adica, acnd ajungi acaa, fa un dus si culcate, nu sta pana dimineata, ca nu-i normal.
Nici nu ma mir de ce esti atat de afectat si in depresie, lipsa somnului de noate care ti-a afectat creierul.
Schimba tabieturile alea nesanatoase si dormi napte!
Iar in weekend, iesi afara si intalneste-ti prietenii, ori mergi la un club sa faci un sport.

| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa-ti gasesti de lucru intr-o alta firma sau de ce nu intr-o alta tara. Nu-ti mai irosi tineretea aiurea, in modul descris. Sa ai parte de bafta!

| RaulSpătar1996 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc de sfat, multa sanatate!

| Mosotti a răspuns:

Si cine te pune sa muncesti ata de mult? Munceste si tu 8 ore si atat, ca toata lumea! Esti culmea. Ce pregatire ai? Ce domeniu lucrezi? Ca daca ai o pregatire foloseste-o, daca nu ai, fa ceva in leg cu asta, altfel viata ta nu se va schimba.
Sunt destule jobs cu 8 ore, ai cautat?
Suicidul nu este o solutie, e o solutie permanenta pentru o problema trecatoare.
Ai timp sa si inveti ceva, esti tanar, nu ai 50 de ani.
Nu oricine munceste asa mult, nu e deloc normal ce faci.

| RaulSpătar1996 explică (pentru Mosotti):

Stiu.E cam anormal sa imi distrug viața asa...multumesc de sfat!

| Mosotti a răspuns (pentru RaulSpătar1996):

Pai normal ca nu are sens! Viata e frumoasa, fiecare lucru marunt trebuie sa ne bucure, un film, un vin bun cu masura baut, o mancare buna, un joc, o plimbare, o vorba cu un prieten, doar ca trebuie sa-ti gasesti cumva cu 8 ore ca sa ai timp.

| RaulSpătar1996 explică (pentru Mosotti):

Ai dreptate..multumesc mult!

| Mosotti a răspuns (pentru RaulSpătar1996):

Nu mi-ai zis in ce domeniu lucrezi!

| Emma30555 a răspuns:

Dacă jobul tău nu e nici bine plătit, nici nu îți place, e normal sa încerci sa îl schimbi. Poți găsi un job care sa ți aducă satisfacții financiare și sa ți și placa colectivul sau munca pe care o faci.

| RaulSpătar1996 explică (pentru Emma30555):

O sa imi caut alt job, sper sa fie totul bine, multumesc pentru sfat!

| Dragosdoar a răspuns:

Salut,daca iti este frica ca probabil nu mai iti gasesti altceva de lucru dupa ce ai pleat de la jobul asta poate ca este simplu in felul urmator: iti poti gasi altceva intre timp si apoi pur si simplu sa ti dai demisia si sa te angajezi unde ti-ai gasit, dar nici schimbarea asta nu este sigura, atentie mare ce intrebari pui si ce anumite detalii ai putea stii despre cel care te angajeaza. Te inteleg, probabi; unde locuiesti este mai greu sa-ti gasesti un loc de munca ok si cu banii la timp deoarece sunt doar cateva orase bune in tara asta jalnica. Nu ai cum sa iti iei concendiu sa iti mai tragi si tu sufletul? Cate luni ai lucrate la firma aceasta?

| RaulSpătar1996 explică (pentru Dragosdoar):

Lucrez de 5 luni aproape 6 si inca nu pot sa imi iau concediu. șefii mei sunt pocaiti si au niste cerințe. de zici ca suntem in evul mediu..mda..Asta e Romania

| Dragosdoar a răspuns (pentru RaulSpătar1996):

''sefii mei sunt pocaiti si au niste cerinte, de zicic ca suntem in evul mediu'' Pai pocaiti sau nu, tot aceeasi lege a muncii le consolideaza relatia lor de angajator cu tine.la 5 luni ar trebui sa ai o saptamana de concediu sau chiar mai mult la alegere, dar daca sunt atat de incapatanati si nici macar legea nu ti-o explica, si nici nu iti explica nici faptul ca de luni pana vineri e practic ilegal sa muncesti 12 ore este inca un motiv in plus ca la prima oportunitate ce o gasesti sa ti iei la revedere si sa nu mai muncesti nici o zic pentru ei.

| RaulSpătar1996 explică (pentru Dragosdoar):

Exact..stiu ca esters ilegal. dar bani trebuie, trebuie să îmi caut in alta parte de muncă.

| OctavianSps a răspuns:

In afara poti castiga cat iei aici in 4 luni. Sa ai aspectul asta in vedere.

| RaulSpătar1996 explică (pentru OctavianSps):

Mi-am pus de multe ori Gandul asta..Cu străinătatea. însă nu are folos sa castig mulți bani. pe mine nu banii ma fac fericit. Ajunge sa fiu mai mult timp liber sa pot fii cu familia si prietenii.