| Marius22222222222 a întrebat:

O persoana care consuma alcool poate sa renunte daca gaseste persoana potrivita?

Răspuns Câştigător
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Daca persoana in cauza are vrea sa se lase de alcool daca mai este si ajutat de persoana iubita sau membrii din familie da se poate lasa de alcool, cunosc cazuri.In schimb daca situatia e mai grava nu il poate ajuta nimeni decat o clinica de dezintoxicare si dezalcoolizare.

| Marius22222222222 explică (pentru GiorgianaGiorgi):

Nu e vorba de violenta. Se consuma putin dar zilnic

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru Marius22222222222):

Nu vad nimic rau in asta. Daca se consuma putin si zilnic si nu este vorba de violenta persoana iubita ar trebui sa il accepte asa cum este, in mare parte o persoana care bea trebuie sa aiba si propria lui vointa ca sa se lase nu trebuie neaparat sa depinda de cineva anume numai in cazurile extreme este o diferenta asa cum am mai specificat.

| Marius22222222222 explică (pentru GiorgianaGiorgi):

E dificil

29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred! Un alcoolic nu va renunta niciodata la marea lui dragoste: alcoolul.
Poate temporar nu va mai bea, sau se va ascunde sa bea, dar nu se va oprii niciodata, nici de dragul persoanei "potrivite" nici din alte motive, deoarece alcoolul da dependenta si euforie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai ales dacă îi spune medicul că mai ai ficat pentru un an de trăit, iar un transplant în China te costă 50 000 de coco.

| sofisis a răspuns:

Sincer, sunt putin cazurile in care omul renunta la acest viciu. Iar motivatia "pentru persoana potrivita" NU are ce cauta in vindecarea de un viciu. Daca nu vrea persoana in cauza sa faca asta strict pentru ea, nu are nici o sansa reala de vindecare.

| Donsavas a răspuns:

Dacă gaseste tratamentul potrivit. Din pacate, nu e asa de usor sa te dezintoxici de alcool

| Goete a răspuns:

Nu e o conditie, poate sa renunte si altfel

| Marius22222222222 explică (pentru Goete):

Ma refer daca mai sunt fete care accepta Asa ceva

| Goete a răspuns (pentru Marius22222222222):

Sa se lase de alcool?

| SG1995 a răspuns (pentru Marius22222222222):

Dacă nu te faci turtă și faci urât da. Adică e ok să bei, atât timp cât nu exagerezi.
Și femeile consumă alcool dar nu se îmbată.

| Marius22222222222 explică (pentru Goete):

Da

| Goete a răspuns (pentru Marius22222222222):

De ce nu o intrebi pe ea?

| Marius22222222222 explică (pentru Goete):

Pt ca "ea" inca nu a aparut

| Goete a răspuns (pentru Marius22222222222):

Inteleg.
Iti faci probleme cand nu ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam asa, uneori persoana "potrivita" poate tine loc de obiceiurile care le aveai.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Da, bineînțeles. Au fost multe cazuri de genul.

| BlackOldSun a răspuns:

Poate sa..nu renunte daca si ea e la fel ca elwinking

| johnbucuresti a răspuns:

Alcoolul arde neuronii asa ca nu o sa iti ofere o viata frumoasa pentru ca o sa te prostesti pe zi ce trece si o sa poti presta doar meserii de sclav si daca bei mult o sa ajungi sa desfunzi canalizari pentru ca doar la gunoieri te primeste
pentru ca bautura nu te lasa sa inveti o meserie sau daca stii o meserie nu o sa te mai lase sa o practici pentru ca devii tot mai talâmb tot mai handicapat mintal tot mai retard cu fiecare cana de alcool pe care o torni in creierul tau
spor la tretardare
mie imi convine ca exista oameni care se retardeaza in mod continu
ca altfel de unde as putea eu sa am niste sclavi care sa imi desfunde canalizarea cand scot o sticla de vin la poarta

| Marius22222222222 explică (pentru johnbucuresti):

Ma intreb daca unii s-au nascut idioti sau au facut ceva cursuri

| Edyy5555 a răspuns:

Da cu mult ajutor specializat. Psiholog si sustinere din partea familiei oricine poate sa se lase de baut.

| Doru199999 a răspuns:

Îți spun since cum este in cazul meu...
Imi iubesc enorm actuala prietena, dar nu am putut sa ma las de băut, chiar dacă mi-a cerut asta.
Totuși am redus mult cantitatea.

| SG1995 a răspuns (pentru Doru199999):

Problema prietene nu e cât bei, ci e cum o faci, cât de des, cât de mult, și cum te afectează, dacă tinzi să fii mai mereu matol și mofturos, eu zic ai problemă gravă, dacă bei o bere/ două, o dată pe zi/la doua zile nu mare lucru.

| Andreea174738 a răspuns:

Eu zic ca da. Dar depinde la ce te referi când zici persoana potrivita. Dacă te referi la un medic bun, da, dacă persoana urmează tratamentul, iar dacă te referi la persoana iubita, iubirea schimba tot, si se poate lăsa de alcool

| Marius22222222222 explică (pentru Andreea174738):

Ma refer la persoana iubita

| Dany_Giurcan_1996 a răspuns:

Am realizat un lucru in viata oamenii se schimba doar din propria initiativa nu o sa schimbe asta cu nimic daca el e dependent indiferent ca inima lui te vrea creierul e obisnuit sa bea si o sa fi un dusman.E psihologie pura.Nu incerca sa schimbi un om o sa fi dezamagita cauta ti pe cineva demn de tine. Have a nice day

| RAY a răspuns (pentru Dany_Giurcan_1996):

Sa stii ca ai foarte multa dreptate, totul pleaca din propie inițiativa, degeaba iti spun alti, plus informatia, e bine sa cunosti de ce alccolul este negativ pentru sanatate, ce metode sunt ca sa scapi de acest drog

| Iuliana9864 a răspuns:

Nu! Nu, am întâlnit cazuri în care nici în ziua de azi nu s-au vindecat de această problemă, nu pot să renunțe la alcool respectivele persoane.