| Mihaimagnidicul28 a întrebat:

Se poate lua pastila de a 2 a zi la 16 ani?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Preferabil n-o luai niciodată dar dacă e urgență mai bine decât o sarcină

| ania a răspuns:

Mai bine nu mau face sex secât cu soțul tău după ce te căsătorești.Din momentul concepției orice copil primeește suflet de la Dumnezeu și în rai te vei întîlni cu ei și te vor întreba de ce i=ai ucis.

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi se ia doar daca este un caz de urgenta si doar 1 singura data in viata, deoarece are efecte negative foarte mari si periculoase, care iti afecteaza corpul si sistemul hormonal.

la 16 ani poti face sex cu prezervativ, care nu are efecte secundar si in plus, te protejeaza de o sarcina, cat si de boli cu transmitere sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca fetele care au varsta de 16 ani, pot folosi pastila contraceptiva, insa nu oricum adica in mod IRESPONSABIL asa cum se intampla in 9 din 10 cazuri ci numai daca este absolut necesar sa fie folosita si acest lucru s-a stabilit foarte precis.
Pastila contraceptiva : Escapelle. Postinor2 sau ellaOne, poate fi folosita NUMAI in urma unei consultatii ginecologice si numai la indicatia medicului ginecolog, sau pe baza rezultatului obtinut dupa ce a fost efectuat un TEST DE FERTILITATE/OVULATIE pentru a se stabili daca in acel moment testul este POZITIV sau NEGATIV si astfel sa se stabileasca foarte precis daca fata este sau NU este in PERIOADA FERTILA a ciclului si ca atare este sau NU este posibila formarea sarcinii. Numai in aceste conditii este indicat sa fie folosita pastila de a 2-a zi. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Se poate, deși nu e prea indicat...

| Sofer a răspuns:

Se poate dar sa speram ca nu vei fi nevoita sa o iei. protejeazate cand faci sex.

| Donsavas a răspuns:

Da,poti. Nu face un obicei din Asta!

| Ely1234567 a răspuns:

Poti sa iei pastila de a doua zi dar data viitoare protejeazăte decât sa faci un avort mai bine folosiți metode contraceptive