| Andandut a întrebat:

Se vede clar ca de ceva timp prietenul meu s-a indepartat de mine, simt asta. Mereu spune ca e obosit, imi vorbeste fara chef si asa mai departe. Cel mai tare ma deranjeaza ca atunci cand incerc sa pot o discutie cu el si sa-l intreb daca s-a plictisit de mine,daca s-a indepartat si asa mai departe, el se enerveaza si imi vorbeste urat, rastit. Imi spune ca vorbesc aiurea, ca el nu s-a plictisit si asa mai departe. Ma deranjeaza ca desi e evident ca s-a saturat de mine, el nu recunoaste acest lucru. Nu stiu ce sa mai fac ca el sa nu se mai enerveze asa repede. Vreau sa ma respecte mai mult decat o face in acest moment. Eu am nevoie de el, de iubirea lui...
Si as mai avea nevoie si de un sfat de la voi in legatura cu ce v-am povestit. Ce credeti? Oare sa-l tratez si eu cu aceeasi indiferenta si lipsa de respect?

31 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Daca vezi ca vorbeste urat cu tine si rastit,de ce nu ii spui ceea ce simti intr-un msj? assa macar sti ca te va sculta! spune-i cat de mult iti doresti sa fie cum a fost odata,baiatul de care te-ai indragostit tu!
Monotonia o face el,prin faptul ca s-a plictisit putin de tine! dc nu incercati chestii noi,iesiri copilaresti,va bateti cu zapada etc
Incerca sa il reindragostesti de tine,aranjeaza-te mereu! fi mereu bine dispusa,chiar daca el iti taie tot cheful!
Daca nici asa nu mai merge, inseamna ca relatia ta s-a terminat!
Si mie imi era frica de singuratate, dar cand relatia nu mai mergea chiar daca eu nu acceptam asta, ramane-am singura la umoment dat! acum am langa mine un ingeras de baiat, pentru care nu stiu cui sa multumesc!
Ai 19 ani, esti tanara, frumoasa cu un viitor inainte, meriti mult mai mult de la viata!

| CristiB93 a răspuns:

Ai 19 ani, super, si eu am la fel, sunt la fel de nefericit din motive asemanatoare, dar nu am ce face decat sa astept sa vad ce sa intampla si acelasi lucru trebuie sa faci si tu, apropoo daca devii indiferenta nu o sa faci decat sa va despartiti cat mai repede, dar poate ca e mai bine asa, dupa ce te pierde o sa regrete.

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna. Eu cred ca ar trebui sa ii lasi putin spatiu, sa te porti cu putina indiferenta. Daca tine la tine asa cum pretinde atunci poate isi va da seama ca a gresit, si totul va fi ca inainte. Insa lucrurile nu sunt asa simple. Ar trebui sa te astepti la orice. Daca nici indiferenta ta nu il schimba atunci incearca sa porti o discutie cu el.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Poate trece printr-o perioada mai dificila.
Poate are probleme cu serviciul.
Poate a descoperit ca are o boala grava.
De ce nu il intrebi?
Nu mai trage concluzii pripite, nu te supara, dar: "e evident ca s-a saturat de mine" serios (?). Si eu mai gandesc asa, dar poate el are o problema cu propria persoana, nu cu tine.

Bafta!
Sper sa nu te suparat ceva din ce am zis.

| Seby90 a răspuns:

Let him go, if he comes back he loves you.

Practic relatia e moarta, ori se trezeste ori ai facut un pas inainte, ce sa pierzi nu ai.

| Liviucu a răspuns:

Hei... Stiu prin ce treci, culmea, si eu trec prin acelasi lucru desi nu mai am nicio tangenta cu acea persoana la propriu. Dar uite ca ma doare. Si constientizez ca pe tine te deranjeaza triplu lucrul asta. Nu stiu ce sfat as putea sa-ti dau pentru ca la orice m-as gandi te-as descuraja si cu siguranta ai plange. Trebuie doar sa gandesti cu inima si nu cu nervii... Fii calma si calculata in vorbele ce i le spui, si pentru sentimentele si iubirea ce i-o porti zambeste-i cu blandete atunci cand el tipa.

Incearca sa indrepti lucrurile si asta e, daca nu se schimba si nu da dovada de atitudine si nu constientizeaza ca te poate pierde da-i cu subtilitate de inteles ca se poate intampla asta. Daca insa nici atunci nu se intampla nimic, ultimul pas este sa cauti fericirea in alta parte la cineva care te va iubi de la prima clipa pana la ultima. happy

| neutrino a răspuns:

Trebuie sa accepti ca relatia ta s-a terminat. El nu are probabil interesul sa-ti spuna acest lucru si te tine in lipsa de altceva. Descchide ochii mari si vezi-ti de tineretea ta: fara el.

| Andandut explică (pentru neutrino):

Mi-e frica si uneori ma gandesc: daca voi da peste unul mai rau?
Uneori ne intelegem bine, dar alteori ne intelegem asa cum am povestit mai sus. Sunt constienta ca a intervenit obisnuinta, monotonia. Dar mi-e teama sa nu raman singura, mi-e teama de singuratate si imi mai este teama ca daca nu se va gasi altul mai bun? Stiu, o gandire penibila la cei 19 ani pe care ii am...sunt prea pesimista.
Si mai mereu imi amintesc si de inceputul relatiei cu actualul prieten, de ce frumos era...si asta imi face rau cand vad acum ce fel a ajuns relatia noastra. Nu-mi doream un sfarsit.

| neutrino a răspuns (pentru Andandut):

Esti tanara si frumoasa si trebuie sa accepti ideea de la inceput ca o relatie are si sfarsit. Apoi crede-ma ca decat singura in doi, mai bine singura singurica, pana te linistesti si-ti gasesti, asa cum este si normal, alt partener. Nu-ti bate joc de tine!

| Azµre a răspuns:

Discută cu el serios s-ar putea ca el să aibă vreo problemă și tu să nu știi despre ea și de aceea face așa.

| horia2012 a răspuns:

Daca recunosti singura ca "evident" s-a saturat de tine, de ce insisti? Pentru ca ai nevoie de iubirea lui? Poate l-ai sufocat cu iubirea ta. De cat timp sunte-ti impreuna? Cine a investit in relatie cel mai mult? Ce-ai oferit tu acestei relatii si ce-ai primit, ce-a oferit el si ce-a primit. Daca prezinti problema pe scurt si raspunsurile vor fi pe masura. Daca ii vei raspunde cu aceeasi moneda exista riscul sa va departati mai repede. Ori provoci o discutie fata in fata ca sa-ti de-a un raspuns clar, ori o lasi mai moale o perioada, plimbati-va, stati de vorba
despre orice, dar nu prea mult 1-2 spatamani.Vezi cum evolueaza.
Nu-l presa, ca unii mai tare fug.

| h3r a răspuns:

Propune-i să vă vedeţi, discută deschis cu el. Dacă tu eşti dispusă şi consideri că mai merită să lupţi pentru relaţie, fă acest pas.
Comunică mai mult cu el, ia tu iniţiativa asta, altfel nu are rost să te mai chinui, acolo unde a dispărut tot farmecul.
Nu mai lăsa după mofturile lui, el ar trebui să vadă că te doare!

| Andandut explică (pentru h3r):

De ce ar trebui sa vada ca ma doare?
Apropo de mofturi, asta am hotarat, sa nu mai stau dupa el, sa fiu indiferenta sa vad ce se va intampla, daca va avea initiativa de a se schimba.Cu comunicarea nu merge, am incercat de multe ori, se enerveaza cand il intreb ce se intampla cu el sau daca e plictisit... si incepe sa vorbeasca urat.

| h3r a răspuns (pentru Andandut):

Aşa face şi cand vă vedeţi? Atunci în cazul de faţă îţi spunem direct că e un nesimţit, s-a schimbat complet. Nu are rost să mai stai după el.
Am văzut că ai fost sfătuită să fi ca el, indiferentă. Asta e cea mai proastă si rea alegere pentru tine! Tu o să te străduieşti pentru orice gest minuscul să te arăţi indiferentă, o să surâdă inima în tine, crezând că reuşeşti. Lui deja nu-i mai pasă, iar dacă tu o iei pe urmele lui, oricât de bine vei crede că o să-ţi fie pe moment, pe atât de rău se va acumula mai târziu.
Când nu mai sunt sentimente n-o să-l afecteze cu nimic indiferenţa ta, ba' chiar o să găsească motiv pentru despărţire.
Părerea mea e să pui tu punct, dacă o să-şi revină, dându-şi seama că a greşit, va hotărî atunci să se schimbe.
Vorbeşte cu el, nu mai aştepta. Spune-i durerea ta! Dacă nu va înţelege, pleacă!

PS: Dacă îţi pui această întrebare "De ce ar trebui sa vada ca ma doare? ", nu înţeleg atunci postarea ta.

Ai grijă de tine, nu-l lăsa să te rănească.

Răspuns utilizator avertizat
| Schatzyyyyy a răspuns:

Da! Trateaza-l cu indiferenta! Indiferenta doare,daca vede ca nu-i mai dai importanta,si totusi tine la tine si te iubeste,o sa se schimbe,vazand ca tu esti indiferenta cu el,el va incepe sa se schimbe,si sa te iubeasca din ce in ce mai mult! Nu stiu daca el te iubeste,din cate ai spus, e ciudat, ori s-a plictisit de tine, are pe alta, sau ii e rusine sa se expuna cu tine.nu stiu ce sa zic! Eu as spune sa-l tratezi cu indiferenta,apoi vei vedea cu adevarat daca te iubeste sau nu, daca, continua cu indiferenta, ar fi mai bine sa te desparti de el! Daca te iubeste, te cauta!

| Andandut explică (pentru Schatzyyyyy):

Cata dreptate ai...cata dreptate! Ar trebui sa-l tratez cu indiferenta, sa vad ce simte si el mai exact. Ca prea mult am stat dupa el in aceasta relatie...

| Vix999 a răspuns (pentru Andandut):

Daca tu il vei trata cu indiferenta, el va reactiona f aiurea si vei face mai mult rau decat bine. Iti va spune ca nu mai vrea doar in momentul in care va gasi pe alta. Pana atunci iti garantez ca nu. Barbatii asa sunt...pana nu au altceva sigur, prefera sa taraganeze ce au deja.
Nu il mai stresa cu intrebari si dicutii. Cand nu are chef de tine fa-ti program separat. Nu sta ca musca dupa...el. In felul asta ii dai si lui de inteles ca nu e centrul universului tau si incet, incet o sa inveti si tu ca el nu e centrul universului tau.
Daca e adevarat ca el inca te iubeste va simti pericolul si va redeveni iubitor si atent. Daca nu, relatia se va incheia dar macar tu nu vei percepe asa de tare socul.
Invata sa fii egoista. Invata sa faci ce e bine pentru tine. Invata sa nu te mai grabesti si de ce nu, sa nu mai tragi concluzii pripite.
Tu tot ce faci e sa il enervezi. Atat. Nu rezolvi absolut nimic cu faimoasele "discutii" pe care se bazeaza atat de mult toata lumea. Discutiile interminabile pe aceeasi tema nu duc nicaieri si fac mai mult rau decat bine.
Incerci sa vb o data, maxim de doua ori. Daca nu merge...actioneaza!
Traieste-ti viata si fa-l sa inteleaga ca e si el invitat in viata ta...dar ca nu ai de gand sa stai sa tragi de el daca el nu vrea.

| Andandut explică (pentru Vix999):

Ai si tu foarte mare dreptate! Ma regasesc in vorbele tale, pentru ca a fi indiferent pentru mine inseamna exact ce ai explicat tu. Si anume sa nu-l mai bat la cap cu intrebari si discutii daca el se enerveaza, sa ma mai gandesc si la binele meu si sa-i arat ca nu e obligat sa stea in viata mea, ca nu "trag" de el. Trebuie sa fiu si putin egoista. Vorba ta: discutiile interminabile pe aceeasi tema nu duc nicaieri.

| Schatzyyyyy a răspuns:

Da1 Are dreptate si Neutrino! Fetele in ziua de azi se lasa usor seduse de un baiat,si acesta vazand "isi bate joc". Daca te-ar iubii,ar tine la tine,si ar vrea o relatie serioasa, eu zic, ca nu te-ar trata cu indiferenta! Lsa-lo perioada singur, sa-si dea seama de anumite lucruri! Daca te iubeste, te va cauta! Daca nu inseamna ca nu-i pasa de tine

| SimionAlexandru a răspuns:

Buna Anda. Am sa iti raspund la intrebarea ta, folosind alte intrebari.
Banuiesc ca tu intr-adevar il iubesti, de aceea ai si postat aceasta intrebare aici. Corect?
Hai sa vedem daca s-a plictisit de tine.
Tu il iubesti. Deci, TU CAND IUBESTI CU ADEVARAT:
Cand el ar incerca sa vorbeasca cu tine, tu te-ai enerva si i-ai vorbit urat, rastit? I-ai putea spune celui pe care il iubesti, ca vorbesti aiurea?
Anda, imi pare rau ca trebuie sa iti spun asta, dar el nu mai are intentia sa aiba o relatie cu tine. Cel mai bine, ar fi ca tu sa fi aceea care pleaca prima oara din relatia voastra.
Inima ta intotdeauna iti spune adevarul. Tu DEJA SIMTI ca l-ai pierdut, insa creierul se tot baga in seama si sa te amageasca, sa te chinuie. Asculta-ti inima, si fi puternica. Mai devreme sau mai tarziu, se va intoarce la tine. De ce sa il tratezi SI TU cu indiferenta si lipsa de respect? Ai o singura viata. Mai bine fa ceva care te-ar binedispune, sau cel putin... te-ar face sa zambesti :-) Nu pierde timpul cu lucruri care nu iti plac. Ce nu iti place, arunca :-) Sunt miliarde de alte lucruri mai frumoase decat sa pierzi macar 5 secunde in furie, ura, dusmanie sau razbunare.
Asculta-ti INIMA, si actioneaza fara teama. Daca simti nevoie sa pleci, PLEACA. Nu ai de ce sa ramai in ceva in care esti complet nemultumita, nefericita. Meriti ceva mult mai bun. Iti doresc o zi superba. Daca doresti sa vorbim mai multe despre asta, Iti sunt alaturi :-) id-ul meu e : mereu. pozitiv@yahoo.com
Iti doresc o zi superba

| AncaAncu a răspuns:

Poate ca daca te comporti la fel, va intelege cum te simti si poate isi va schimba comportamentul. Succes!

| MariinaaDbr a răspuns:

Acest lucru mi s-a intamplat si mie. Daca tii la el incearca sa vorbesti cu el cu calm. si spune-i ce nu iti place. poate te va intelege happy succes

| Andrei_Gamalau_1995 a răspuns:

Uite.....iti raspund din propria experienta, asa m-am comportat si eu cu prietena mea, si din cauza asta ne-am despartit si acum imi pare foarte rau, doar acum imi dau seama ce am pierdut si ca ar fi trebuit sa o pretuiesc mai mult, eu zic sa te desparti de el si dupa un timp va veni el la tine:*

| Leon_Leo_1998 a răspuns:

Da i papucii...