| AndreeaDeea221998 a întrebat:

Seară bună dragi colegi! As vrea sa va pun o întrebare și anume : Vouă vi se pare atât de mare diferența de 17 ani încât doua persoane sa nu poată fi împreună din cauza aceasta? Chiar este o diferență atât de exagerată? Sper sa va exprimați părerile într-un mod plăcut! Mulțumesc anticipat!

29 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mie mi se pare enorm
deja partenerul mai bătrân îi poate fi mamă/tată

| Violleta2022 a răspuns:

Da, diferenta este foarte mare si chiar daca amandoi sunt adulti (peste 18 ani) tot va fi o diferenta de mentalitate, generatie, cultura, sex samd.

| Drimmero a răspuns:

Depinde de varsta lor, dar personal mi se pare o diferenta mare de tot. Daca e mai mica cu 17 ani decat mine deja as fi tatal ei, daca ar fi cu 17 ani mai mare deja ar fi prea babeta pentru mine, deci in cazul meu 17 ani diferenta oricum as da-o inseamna extreme, acum depinde de varsta voastra, sunt cazuri si cazuri.

| Freya1 a răspuns:

Este o diferenta cei drept.
Adică nu doar ca si numarul de ani, ci si ca experienta, mentalitate etc.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este o diferenta foarte mare. Cand sunteti tineri, diferenta nu conteaza dar cand veti fi dupa 60 ani acesta diferenta conteaza.

| Wr3nch a răspuns:

Daca e 17 si 34 sau 15 si 32 da. Daca e 21 si 38 nu.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Wr3nch):

Eee puii mei laughing De fapt sunt 23 și 40! Na ca n-ai nimerit-o laughing! Glumesc! Știu la ce te referi. Dar mi-ar fi plăcut sa nu fie văzut drept o problema.

| Emma30555 a răspuns:

Diferența nu va fi perceputa ca fiind atât de mare dacă persoana tânără e mai matura pentru vârsta ei poate și fizic, iar persoana mai în vârstă este mai imatura cumva pentru vârsta din buletin și arata și fizic mai tânără. Mai sunt cazuri dar mai puține. El acum la 40 cred ca arata destul de bine, pana la urma mai aveți pana la bătrânețe

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Emma30555):

Suntem doua femei happy (sunt les). Suntem exact pe aceeași lungime de undă. Gândim la fel. Avem dorințe comune, interese comune. Dar vârsta a devenit o problema pentru ea. A zis ca nu vrea sa "pierd anii din cauza ei". Am pus întrebarea mai mult pentru mine personal, să văd cum este perceputa situația și prin ochii altor persoane. De făcut nu am ce sa fac, nu pot sa o dau înapoi. Este o fire ambițioasă și dacă a pornit pe chestia asta, nu am cum sa o întorc din păcate.

| Emma30555 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Pai e de înțeles într un fel, pe de alta parte nu o înțeleg. În fond trăim în prezent, dacă tu vroiai sa pleci, plecai, ea oricum se aștepta la asta și nu ar fi suferit deci nu văd de ce a pus problema ca și cum te sacrifici când pe tine nu te afecta

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Emma30555):

Eu cred ca mai mult a fost teama să nu o rănesc pe viitor. Și a ales sa taie acum și sa o doară mai puțin decât sa ii fac eu mai mult rău pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea mare diferenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, aveti o singura viata daca va intelegeti si vreti sa va distrati varsta nu trebuie sa fie un obstacol. Singurul lucru inconvenient va fi la batranete (daca ajungeti pana acolo) Dar pana atunci mai e mult asa ca GO ON!

| AndreeaDeea221998 explică (pentru anonim_4396):

Exista înțelegere din toate punctele de vedere. Dar singurul impediment este vârstă. Cu dorința de a ajunge la bătrânețe bineînțeles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,mi se pare.Eu când încă aş fi tânără, el ar fi deja boşorog.Nu-mi plac diferenţele mari de vârstă.În viitor aduc probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc pe cineva care are o familie cu un barbat mai in varsta cu 16 ani, deci sigur este posibil atata timp cat voua va este placut, aveti conexiune si chimie, restul nu mai conteaza. Succes!

| Mopmop a răspuns:

Daca stii sigur ca partenera ta nu are absolut nici o problema de gelozie eu zic sa continui relatia! Si daca mai incepe cu faza de varsta zii ca pana in momentul actual ati petrecut ani minunati impreuna.
Restul e pur filozifie, traiti prezentul!

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Mopmop):

Nu se poate. În repetate rânduri m-am lovit de "zid" cand am încercat sa ma apropii de ea. Orice i-aș fi spus sau orice as fi făcut. Efectiv nu ar fi contat. Vrea sa vadă doar din perspectiva ei. Așa că. Rămânem prietene. Eu sunt împăcată ca am făcut tot ce a ținut de mine.

| isemilia a răspuns:

Daca sunteți ambii majori (nu 12 si 29 de ani) atunci este în regulă presupun, câtă vreme vă iubiți si nu vă influențează prea mult relația.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Din moment ce tu ai 23 si el 40, care e problema? Te *** cu buletinul in mana?
Conteaza cum va intelegeti voi 2.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru dragodana):

Amândouă suntem femei. Sincera sa fiu și eu sunt de aceeași părere ca și tine. În ceea ce privește relația ce am avut-o, nu a existat sa nu ne înțelegem. Nu a existat sa nu fim una lângă cealaltă la nevoie. Dar nu o pot convinge sa treacă peste vârstă. Trebuie să îi respect decizia și să nu mai încerc sa o schimb.

| Dintrebare a răspuns:

Buna! Pentru mine, care vorbesc din exterior si fara sa fi avut experiente similare, suna cam mult 17 ani diferenta. De fapt si 10 mi s-ar parea prea multi. Dar avand in vedere ca fiecare relatie e unica si fiecare relatie are specificul ei, sigur ca pot intelege ca exista motive pentru care doi oameni intre care e o mare diferenta de varsta pot sa se inteleaga. Pana la urma in orice relatie importanta e compatibilitatea. Daca lucrurile functioneaza si daca cei doi sunt fericiti impreuna, nu vad de ce s-ar impiedica de detalii cum sunt varsta sau statutul social sau alte chestii pe care se mai pune accent. Probabil lumea din jur si familia, care de cele mai multe ori sunt pasionati de barfa si de a-i judeca pe ceilalti, o sa fie deranjanti. Dar daca cei doi reusesc sa nu puna la suflet si sa se focuseze strict pe relatia lor, atunci e perfect. Pana la urma scopul este gasirea fericirii. Si daca fericirea ti-o gasesti langa un om cu 17 ani mai mare sau mai mic, atunci asta e

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Dintrebare):

Pentru mine nu contează vârsta. Știam exact în ce m-am băgat. Normal ca m-am gândit și pe viitor cum o sa fie. Persoanele din jur nu ma interesează. Pot sa vorbească cât vor și ce vor, pe mine mă interesa sa fim noi fericite. Ma sperie oarecum ca multe răspunsuri au venit cu răspunsul "nu o sa funcționeze" din cauza diferenței. Pare ca majoritatea oamenilor nu mai înțeleg dragostea și este trist. Dragostea nu consta în numărul respectiv (amândouă persoanele fiind majore). Eu chiar nu vad nimic rău.

| Dintrebare a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Da, marea majoritate are preconceptii legate de aproape orice subiect. Tocmai de aia ziceam ca daca poti, nu pune la suflet nimic din ce zic cei din jur si traieste-ti viata fix asa cum consideri. Nimic nu e mai important decat sa fii tu impacata cu tine si cu alegerile tale. Stii vorba aia ca "nu traiesti cu lumea".

| FantasyBoy a răspuns:

Nu conteaza varsta cronologica, 23 ea si 40 el e f.f. ok, maturitatea psihosexuala, emotionala ar putea fi exact pe acelasi palier, chiar e ideala aceasta diferenta.

| orailibrail a răspuns:

Este.o diferemta.mare.
Tu cand vei avea 30 el va avea 47
Tu cand vei avea 35 el va. avea 52.

| 25girl a răspuns:

Bună!
Din punctul meu de vedere contează foarte mult ca persoana mai tânără sa știe exact ce își dorește, si dacă e pregătită pentru o astfel de relație. Dacă dorința este de a avea o relație de durată, atunci trebuie sa se gândeasca bine înainte.
Partenerul meu este cu 14 ani mai mare decât mine.
Momentan relația noastră merge foarte bine, ne iubim, ne respectăm.
Recunosc că la început am avut rețineri din cauza vârstei, dar am dat o șansă relației, și a fost cea mai bună alegere.
Comparativ cu relațiile cu bărbați mai apropiați de vârsta mea, relația actuală este echilibrată, liniștită, fără episoade de gelozie etc. Atracția fizică dintre noi puternică, iar experienta lui în plan sexual nu poate decât să mă bucure.
Cât despre viitor, mai este mult până ne ajung bătrânețile, și cel mai important este să trăim fericiți în prezent.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru 25girl):

Eu sunt persoana mai "tânără" și știu exact ce îmi doresc. Încerc sa ii explic și ei ca pe mine nu ma deranjează diferența de vârstă și îmi doresc un viitor alături de ea, dar pe ea o deranjează diferența de vârstă. Știu ca în mare parte se gândește spre binele meu dar nu pot sa fiu de acord cu ea. Cel puțin ar fi trebuit sa lase sa vedem ce se întâmplă pe parcurs. Tocmai ca nici eu nu pot sa fiu cu o persoana apropiata vârstei mele deoarece sunt diferențe destul de mari de gândire. În schimb, cu ea ma înțeleg perfect din toate punctele de vedere, nu se pune problema de gelozie, tot timpul avem ce discuta, amândouă suntem niste persoane liniștite. Dar nu pot sa o conving sa treacă peste numărul asta nesemnificativ. Îți mulțumesc pentru răspuns!

| 25girl a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Cu drag. În cazul acesta, cea mai bună soluție este o discuție despre despre sentimentele pe care le are, referitor la situația ta. Dacă te consideră prea tânăr/ă pentru ea înseamnă că este posibil să aibă alte așteptări, sau să creadă că pentru tine este doar o etapă și trebuie să mai experimentezi pe acest plan. Astfel de parteneri deja iau în considerare crearea unei familii, motiv pentru care nu văd o persoana cu 17 ani mai tânără pregătită pentru ce ei s-au pregătit în tot acest timp.
Dacă acesta este raționamentul, atunci este cazul sa treci mai departe. Multă baftă