| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Secretie maronie in loc de menstruatie. Poate fi vorba de sarcina?
Trebuia să îmi vina pe data de 6 maxim 7. Suntem in 8 si imi vine foarte putin maro.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale pot sa apara dereglari hormonale care sa provoace unele abateri ale momentului de pornire a menstruatiei in +/- de 2-3 zile sau chiar si mai mari de pana in 7-10 zile si cu toate acestea, o astfel de situatie sa nu reprezinte un motiv de ingrijorare. Sanatate!

| Iuliaiulia1993 explică (pentru corbulalbrosu):

Poate fii "spotting"?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Iuliaiulia1993):

Procesul de sangerarea care are loc in UTER pe perioada zilelor de menstruatie nu se temina brusc/instantaneu asa cum se intampla in cazul opririi curentul electric prin inchiderea unui comutator, ci sangerarea foarte slaba din capetele vaselor de sange rupte poate sa apara inainte de pornirea menstruatiei, sau dupa ce s-a terminat menstruatia mai poate continua inca o perioada de timp, de 1 sau 2 zile, rar mai multe. Uneori inainte dar de regula dupa terminarea procesului prin care se realizeaza desprinderea endometrului de pe peretele uterului, exista posibilitatea sa mai urmeze niste scurgeri de mici cantitati de sange pana cand se cicatrizeaza toate vasele de sange rupte. Insa datorita faptului ca este foarte mica cantitate de sange care se scurge, devine mai lung timpul necesar pentru a putea iesi din uter si apoi sa se prelinga prin vagin pana la exterior. Astfel ca sangele respectiv din cauza scurgerii lente, este expus la un contactul mai indelungat cu oxigenul, ceea ce favorizeaza si inlesneste producerea reactiei de oxidare a fierului existent in compozitia HEMOGLOBINEI. Prin procesului de oxidare a fierului, rezulta un oxid de fier, adica un fel de ''rugina'' substanta care va modifica si va inchide culoarea sangelui care dintr-un rosu aprins devine brun caramiziu iar uneori culoarea poate deveni chiar si... negricioasa. Este un proces fiziologic absolut normal, care NU are nicio legatura cu formarea sau existenta sarcinii. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

MAi stai si tu 2-3 zile, poate doar la inceput iti vine asa si vine normal pe parcurs. Daca nu, da, e posibil sa fie sarcina.

| Andreeush a răspuns:

Poti sa mai astepti cateva zile iar daca nu iti vine normal mergi la medic.