| anonim_4396 a întrebat:

Servus, TPU! Lucrurile stau cam asa: In urma cu aprox.12 ani m-am indragostit de un tip. Cum era dintr-o familue foarte bogata nu i-a dat de inteles ca sa evit discutiile, ne salutam si cateodata (rar) mai mergeam acasa impreuna. Insa toata lumea din mediul nostru vorbea despre noi cum ca am fi foarte indragostiti unul de altul. Eu eram insa nu i-am spus, mai ales ca nu voiam sa observe ceilalti. Ce am observat la el era ca in acea perioada (cam 2 ani) ma privea mereu si cand trecea prin fata casei mele nu-si lua ochii de la geamul unde era camera mea. Eu obisnuiam sa imi pun flori in geam (vaza, nu ghveci, o obisnuinta foarte veche, de dinainte sa-l cunosc), ulterior am vazut ca si el isi punea vaza cu flori la geam. Mai luam cheile de la proful de sport si mergeam sambata la sala, a inceput sa mearga si el (bine, in alt moment al zilei), insa cand trecea prin fata casei mele, arunca in sus cheile de fiecare data si dadea de stire in cursul saptamanii la toata lumea ca el merge la sala. Mi-am cumparat odata o pereche de pantaloni de sport albi, m-a vazut odata cu ei si la vreo 3 saptamani l-am vazut cu pantaloni aceeasi marca si culoare, desi el nu obisnuia sa se imbrace altfel decat la costum. Insa cel mai mult ma dispera ca nu-si lua ochii de la mine si mai ales cand trecea prin fata casei mele, chiar daca era cu mai multa lume, ramanea in urma tot uitandu-se la geamul meu. In acea perioada de vreo 2 ani nea-m certat de 2 ori, insa odata nu am vb vreo jumatate de an. In general nu vorbeam mai mult de cateva cuvinte si ne salutam, dar atunci cand ma vedea se uita pe pereti sau oriunde, numai la mine nu. Insa la geamul meu se uita mereu. Au trecut acei ani, eu am plecat in alta loc.si i-am trimis o felicitare de sarbatori. Ulterior nu ne-am mai intalnit decat sporadic. In urma cu aprox.6 ani ne-am intalnit in sfarsit departe de ochii celorlalti. Am povestit cateva ore, ne-am schimbat nr.de tel. Cu toate astea, nu ma suna deloc, eu ii mai dadeam cate un mesaj si imi raspundea, ori imi raspundea cand il sunam si povesteam. De atunci si pana anul asta nu am mai stiut nimic de el, insa gandul meu a ramas la el. I-am trimis un mesaj pe net de sarbatorile de Paste (urari si chestii din astea)si nu mi-a dat nimic vreo 2 luni. Apoi mi-a raspuns de ziua mea. In timpul asta eu aveam o relatie, cu ceva probleme, insa, dar pe care el nu stia. I-am spus ca ma bucur ca am reluat legatura dupa atatia ani si mi-as dori sa ramanem amici sa mai corespondam, sa mai povestim. Totusi i-am povestit de sentimentele mele pentru.el si ca dupa atatia ani imi dau seama ca sunt inca f.indragostita de el, insa am o relatie, in plus nu stiu daca sentimentele sunt reciproce. Intre timp a aflat ca m-am despartit de celalalt, dar inainte mi-a spus ca el nu vrea sa fim numai amici, ca el m-a iubit de atunci si ca nu accepta o alta relatie, nici macar amicitie. Dupa ce m-am despartit de celalalt, imi trimitea mereu mesaje, povesteam zilnic pe net, la tel (nu se afla in tara, insa intentioneaza sa se intoarca), mi-a spus ca el ma iubeste f.mult si ca de atunci ma iubea si a inceput sa faca o multime de planuri de casatorie, etc. In ultimii ani eu stau mai bine inclusiv financiar iar el s-a certat cu parintii si nu mai vrea nici un ban de la ei, motiv pentru care s-a dus in strainatate ca el vrea sa munceasca si sa se intretina singur. De cativa ani nu tine legatura cu ai lui si mi-a spus ca ii e foarte greu cu banii. Intr-o zi ne-am certat pt.ca mi-a cerut sa vin intr-un weekend la el, ca el nu are timp si nici bani sa vina. I-am spus ca nici eu nu am timp, am un program incarcat la serviciu si nu pot pleca asa cand am chef, pana la urma am muncit f.mult ca sa am un serviciu si ar trebui sa inteleaga asta. I-am spus ca atunci nu aveam nici bani (eram inainte de salariu si am si alte cheltuieli) si m-a deranjat ca el, care mi-a spus sa-l inteleg ca nu are bani ca se descurca f.greu mi-a dat o replica de genul: "pai ce, tu nu ai 200 de euro?" Plus ca i-am cerut sa imi trimita o poza ca nu l-am mai vazut de multi ani si mi-a spus ca sa caut pe ceva site la o institutie unde are si ceva poze. La faza asta mi s-a parut ca ma trateaza ca pe o persoana pe care nu o cunoaste si ca n-am decat sa caut eu, el nu are timp de pierdut. Asta cu toate ca facea o gramada de planuri de viitor in legatura cu mine si chiar mi-a cerut ca pana vine el sa-l astept si sa nu intru in alta relatie. M-am suparat atunci si nu am vb. vreo 2 zile, dupa care am vb.mai rece cu el, insa fara sa-i spun ca m-am suparat din motivele astea. Dupa cateva zile, eu care nu primeam pe mess cereri de prietenie pentru ca nu dau id-ul oricui, am inceput sa fiu bombardata cu cereri, chiar si 20 intr-o zi. Ce m-a deranjat este ca la multe (le verificam pe inv.messenger) aveau poze porno si m-am simtit luata in ras. l-am banuit si nu am nici un dubiu, i-am spus, ne-am certat urat, ne-am jignit urat de tot si dupa aia mi-a spus ca nu mai vrea sa aud de el niciodata. Dupa vreo luna i-am trimis ceva mesaje dar nu a mai dat nimic inapoi. Voi ce credeti? Eu am fost si dupa atatia ani sunt f.indragostita de el, oare el a simtit/simte ceva de genul asta pentru mine? In urma cu multi ani cand i-am trimis felicitarea aia, nici nu mi-a multumit, cand am reluat legatura cu el trimitandu-i mesaj cu urari de sarbatori nu s-a obosit sa imi raspunda decat dupa vreo 2 luni, oare nu cumva a inceput abia atunci sa ma vada mai interesanta pt.ca aveam o situatie financiara mai buna si el se descurca f.greu? Scuzati-ma ca am scris asa mult si a multumesc pt.ca ati avut rabdare. Orice raspuns e binevenit, atata vreme cat e serios!

4 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Spune-i tot ceea ce simti! Doar asta mai poate salva situatia!

| Mareacluj a răspuns:

Scuzati greselile de ortografie, din cauza grabei!

| TomaSorinel1974 a răspuns:

Daca il iubesti trebuia sa ii spui da mai mult timp sau spune-i acum

| Mareacluj a răspuns (pentru TomaSorinel1974):

I-am spus dupa ce am reluat legatura, insa cand ne-am certat mi-a spus ca nu crede absolut nimic ca inventez sentimente pe care nu le am si nu le-am avut niciodata si ca eu am impresia ca el ar sta cu mine numai pentru bani.Sincer de asta mi-a fost si teama, ma gandesc oare nu am devenit acum mai interesanta? Pe atunci nu voiam sa-i spun din cauza asta. Avea (de fapt familia lui) f.multi bani, afaceri cu cherestea pe la Dubai si treburi din astea si, toti din cercul nostru spuneau ca daca ar fi ceva intre noi, eu as face-o doar din interes. Exact de asta am vrut sa stau departe si nu i-am dat de inteles ce simt pentru.el.