| SERIALS a întrebat:

Sex anal: pro/contra? Pareri?
E bine sa faci sex anal sau nu din punct de vedere medical? Unii zic ca da, mai ales sexul anal la barbati, cica e masaj de prostata, altii zic ca nu e bine, caci pe parcurs pot aparea probleme la anus, etc.
Voi ce ziceti?

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medical nu este bine. Masajul prostatei nu are nici un efect pozitiv medical, ba chiar se pare ca ar creste riscul de cancer de prostata

| SERIALS explică (pentru Brigaela):

Si de ce atunci se promoveaza sexul anal?

| Brigaela a răspuns (pentru SERIALS):

Cine il promoveaza? Tu esti constient ca filmele porno nu sunt indicatii medicale?

| SERIALS explică (pentru Brigaela):

Pai se posteaza si articole, si e promovat pe net, din pacate.

| Brigaela a răspuns (pentru SERIALS):

Reiau: siteurile porno nu fac educatie medicala, ele isi promoveaza activitatea. Nu pretind nicaieri ca sustin stilul de viata sanatos

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SERIALS):

Prezinta unul din respectivele articole.

| minrest a răspuns (pentru SERIALS):

Articolul din vice e contra sexului anal. In caz ca nu ai observat.

| RAY a răspuns:

Natura a lasat ca masculul sa-si bage penisul in vaginul femeli, asa a am evoluat noi ca acum neam trezit sa il bagam si in anus e altceva, da causeaza spargerea venelor ceea ce duce la dureri si hemoroizi, vaginul nu e mai placut de penetrat? rolul penisului nu e acesta, sexul are ca scop reproducerea

| minrest a răspuns:

In general, un gay e foarte interesat sa faca sex cu barbati straight, si are fata de femei avantajul ca cedeaza unui barbat fara ca acesta sa desfasoare niste abilitati sociale pentru cucerirea lui. Dar cum sa i se ofere? La frottage, sex oral, petting, partenerului straight i s-ar aduce mereu aminte ca are de-a face cu un barbat, iar el vrea sa uite asta. Asa ca i se ofera intr-o postura cat mai feminina, deci ca parte pasiva in sexul anal, cum ti s-a intamplat si tie, si desigur ca reciprocitatea e binevenita. Dar sexul anal e incomod, nu poate fi sustinut mult timp, tesuturile sunt solicitate nenatural, se pare ca ramane dureros, macar din cand in cand. Slabirea sfincterului si probleme cu retinerea continutului rectului e doar o chestiune de timp. Totusi, gay-ul care tine sa aiba parteneri ''noi'' nu are cu ce sa il inlocuiasca. Nici partea activa nu va fi mult timp satisfacuta nu de barbati, dar de sexul anal in sine. Chiar daca strange mai tare, anusul nu reda din vagin decat tunelul, toate celelalte ''farmece'' nu le poate imita.Ca sa se motiveze, cel ce il practica in postura activa, trebuie sa gaseasca placere in umilirea partii pasive, asociata psihologic foarte puternic cu sexul anal, in provocarea durerii, adica sadism, si chiar in, cum sa zic, apropierea cumva de excremente. Iar la persoana care se asimileaza ambelor posturi, au loc ambele evolutii.

| SERIALS explică (pentru minrest):

Wow, de unde cunosti atatea?

| minrest a răspuns (pentru SERIALS):

Ce, ti se pare mult? Mai stiu multe inca. De unde trebuie.

| SERIALS explică (pentru minrest):

Poti scrii tot ce stii despre sexul anal si despre gay

| minrest a răspuns (pentru SERIALS):

Mai, intreaba-ma punctual, si iti raspund cu placere (nonerotica). Putem sa comunicam prin mesaje, daca preferi.

| SERIALS explică (pentru minrest):

Ce inseamna "La frottage"?

| minrest a răspuns (pentru SERIALS):

Iti raspund in mesaj.

| SG1995 a răspuns:

Eu zic ca tu și iubitul să evitați sexul anal, respectiv dacă vreți așa mult să experimentați vorbiți cu un medic urolog despre asta.