| Yosefin a întrebat:

Sexu grabeste procesu de imbatranire? sau din contra?

Am auzit ca un calugar a trait 120 de ani si a evitat sa faca sex.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si japonezii traiesc peste 100 ani, si aia e cea mai perversa natiune

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti fi absolut sigur si convins ca dupa implinirea varstei de 70-80 de ani probabilitatea ca un barbat sa mai fie capabil sa poata, sa reuseasca sa intretina raporturi sexuale oricat ar fi acesta de bine "conservat" pare de domeniul utopiei sau chiar de domeniul fantasticului. big grin Iti propun un exercitiu prin care sa incearci sate transpui in situatia acelui calugar si sa-ti imaginezi cam care poate fi parerea cuiva sau a respectivului calugar in privinta sexului la acea varsta. laughing

| Emilian65 a răspuns:

Sexul nu grabeste procesul de imbatranire, ci dimpotriva ii face sa fie mai virili.

| cristimihailov a răspuns:

E complicat si tine de abordarea asupra vietii si a sexualitatii.

Dar da, exista ambele situatii in viata reala. Pt ca omul vrea sa refuleze pe undeva. La oras e sexul. La manastire este o relatie mai spirituala si astfel apare si abstinenta.

Dar abstinenta calugarului e diferita de cea a omului normal.

| vocea a răspuns:

Experții britanici susțin că beneficiile unei vieți sexuale îmbelșugate se "citesc" pe față. Aceștia au analizat mii de bărbați și femei care adoră să facă sex și au constatat că acești oameni arătau cu până la șapte ani mai tineri decât vârsta lor biologică.

"Persoanele de toate vârstele ar trebui să fie conștiente de faptul că relațiile intime sunt un adevărat izvor de tinerețe", spune doctorul David Weeks, fost șef al departtamentului de psihologie la spitalul Royal Edinburgh din Marea Britanie și coordonatorul studiului.

Oamenii pe care acesta i-a analizat și a observat că întineresc văzând cu ochii (între 40 și 50 de ani) au declarat în proporție de 50% că fac amor cu partenerul de trei ori pe săptămână și nu doar de două ori, așa cum sunt obișnuite cele mai multe cuplur
Explicația doctorului Weeks? Endorfinele eliberate de sex este un factor crucial în conservarea tinereții. În plus, tot endorfinele acționează ca un calmant natural, reducând anxietatea. Nici efortul depus în timpul unei relații intime nu e de neglijat, ci se socotește ca orice alt exercițiu fizic, cu mari beneficii pentru inimă. Cât despre aspectul ântinerit al pielii feței, acesta este rezultatul hormonilor de creștere, care sunt activați când facem dragoste și care păstrează piele elastică, minismalizând ridurile.

| DumnezeuTatal a răspuns:

In cazul asta o sa traiesc pana la 500.
Dară.