| Heys a întrebat:

Sfatri repede simt ca nu mai rezist de 2 luni totul se sparge in capul meu nici nu mai dorm noaptea. Sa va spun istoria mea de 2 luni si as vrea ff multe raspunsuribig grin

Acum 2 luni eram la scoala bine mersii si ne pregateam de bachet.La inceput era totul bine pentru ca imi placea de o fata am incercat sa ma cuplez cu ea de fapt m-am lasat sedus de ea pentru ca ea pusese prima ochii pe mine. Vorbeam pe mess etc. NU i-am zis nimic a venit banchetul eu eram ff gelos pe ea si deja o luam razna si era si ea geloasa pe mine. Apoi vreo 2 zile nu ma mai bagat in seama. Apoi am vb iar de invatat pentru exaamen n-am mai putut pentru ca eram indragost si nu puteam sa ma concentrez. A venit sa zicem"ultimul clopotel" la fel nu prea ma baga in seama ea deloc si flirta cu alti baieti si ma durea tare rau (ea e singura din clasa care mi se pare mai inteligenta pentru ca restul de fete si baieti sunt vai de mama lor bine ca am scapat de eu mau torturat 8 ani de zile ) dupa cateva zile neam imprietenit azi si dupa cateva zile ne-am cuplat.
Noi nu prea stiam cine stie ce de relatii dar noi ne iubeam reciproc dar nu prea ne aratam.Asa, a venit examenul prima zi de dimineata eu in loc sa ma gandesc la examen eu ma gandeam cum sa reactionez cand o vad. Asa un mic pupic pe obraz si neam tinut de mana vreo 100m apoi nu. La examen am facut varza la capacitatea n-am avut inspiratie etc. A doua zi la matematica la fel din cauza ei(nu direct spirituallaughing) ca prostu am zis ca am facut tot bine si am dat lucrarea si pe hol mi-am dat seama ca nu citisem bine enuntul si am pierdut din start 1.2 puncte.Imi venea sa mor dar nu ma gandeam decat la ea. Dupa asta dupa 7 zile cred am primit rezultatele am stat ceva pe banca am vb de liceu si din astea. Dupa nu neam mai vazut 2 saptamana si nici nu mai vb pe mess(noi vorbeam in fiecare seara dar nu prea mai aveam subiecte). Am aflat rezultatele care mau ingrozit deadreptul 8.70 RO si 8.30Mat imi venea sa plang dar am zis asta e vita merge inainte.Am facut contestatie la matematica si am luat 8.75 dar nu era de ajuns pentru ca daca vruiam sa se ia in considerare trebuia sa iau 8.80 (si atunci imi venea sa ma dau cu capuu de pereti). Apoi am aflat ca fata respectiva da la alt profil decat al meu desi ea de 4 ani de zile imi spune ca da. deci nu mai era cu mine in clasa.Nam mai vorbit cam 2 saptamana si dupa aia am primi un mass de despartire.(la fel eu o iubesc ff mult si nici peste asta nu pot trece). Apo am aflat ca n-am intrat nici la liceul unde vruiam pentru ca nu aveam media a cerscut media la prifilul care vruiam cu 30 de sutimi iar la celelalte au sczut.Am calculat si daca luam 8.80 la mate intram adica deiferenta aia de 0.05 sutimi.Acum is singur si nu stiu ce sa fac sunt destul de disperat vreau sa vb cu fata respectiva si sa ii spun ce simt dar vreau sa ma si mult pe clasa 10 pentru ca aici sunt copii de note 8-9 si eu aveam media genrala 9.96 si am fost si la olimpiada si nu credeam ca pot lua mai putin de 9 in examene dar se pare ca mi-a fost mintea in alta parte.Acu am ramas fara nimic nici cu fata nici nu liceu nu stiu cred ca ma apuc sa invat serios ca sa iau pe clasa 9 note mari si sa ma transfer. Dar nu stiu daca mai pot pentru ca nici cand ma uit la TV ma gandesc la alte lucruri de gen ca sunt trist ca nu am rost in vita ca nu ma place nimeni ca nici fata aia nu mai are sentimente pentru mine.Pe primul semnestru al calsa8 eram diferit avem note buna multe fete se uitam la mine si eram fericit acum ma cert cu parintii, ma simt singur. Ceva sfaturi va rog din sufletcrying

9 răspunsuri:
| answer a răspuns:

Ai luat cam mult la romana la ce dezastruos scrii laughing)... sper ca doar te-ai grabit si ca de-asta a iesit asa. Esti la varsta aceea dificila cand crezi in orice. Sa sti ca toti am trecut prin asta si uite-ne, am supravietuit; Probabil ca asta e una din situatiile prin care, ca sa ne mai maturizam, e de dorit sa trecem. Te sfatuiesc sa nu iti mai ghidezi viata dupa fata asta; mergi, fa un dus rece si in timpul asta gandeste-te ca la varsta asta, cel mai important lucru pe care tu ai datoria fata de tine si apoi de parintii tai sa il faci, este sa inveti, sa investesti in viitorul tau. Daca va este scris sa va revedeti, atunci se va intampla, daca nu, ti-am spus: este un mod prin care toti ne apropiem de maturitate; Suferinta ne intareste, nimic nu este prea greu pe lumea asta de dus, fiecare primeste doar cat poate duce, deci nu te mai gandi ca nu mai poti. Sfatul meui este sa te apuci de un sport sau sa ai activitati care sa-ti umple timpul liber, in primul rand ca esti in crestere si te va ajuta enorm sa te dezvolti armonios si sa devii un barbat frumos, aratos, ce va atrage si mai multe fete. Totodata ai putea discuta cu parintii tai, sa le explici situatia; nu iti fie teama, chiar daca ai senzatia ca nimeni nu te intelege, crede-ma, ei te inteleg si te pot sfatui cel mai bine posibil, doar esti odrasla lor! Nu mai vedea in fata aceea totul, poti sa gandesti altfel, crede-ma, doar ca trebuie sa si vrei asta; nu te imbata singur cu apa rece ca e cea mai cea, ca e singura pe care o poti iubi, ca fara ea nu poti trai; crede-ma, daca o analizezi mai bine, vei descoperi la ea o multime de defecte, dar ce sa-i faci, nu degeaba se zice ca dragostea e oarba!

Sper ca te-am putut ajuta in vreun fel cu ceea ce ti-am scris aici.
Sa nu uiti ca suferinta este calea spre maturizare; mai alers cea cauzata de dragostea neimplinita; iar pe viitor nu te mai lasa sedus; sunt multe fete care considera asta doar un joc si nu pun deloc suflet! iar tu nu iti mai doresti sa treci iar prin astfel de suferinta!
Bafta si ai grija pe viitor! Daca vrei, vei reusi sa treci peste! IAr daca vei gandi asa, si va fi sa va reintalniti si sa fiti impreuna, atunci sa fii sigur ca asa a fost sa fie; altfel nu merita sa te mai gandesti la ea si sa iti scazi randamentul la invatatura, la investitia in viitorul tau!winking

| Linda a răspuns:

Notele nu sunt asa importante. Citeste cartea Lupta oricarui barbat, de John Eldredge, se poate cere pe net.

Janina
| Janina a răspuns:

Esti inca la o varsta la care notele pentru tine conteaza f mult.
Nu te simti vinovat, la toti la varsta ta ni s-au aprins calcaiele pentru cineva.
Fruntea sus, invata bine si daca peste un an tu mai consideri ca merita sa schimbi liceul pentru ea.atunci fa-o

| YoYoLicious a răspuns:

O iubire tipic adolescentina (tu o iubesti, ea nu-ti da atentie, apoi ea se gandeste ca te iubeste, dar tu, din orgoliu, nu ii mai dai atentie, si tot asa). Asta este problema cu copiii care se indragostesc, nu pot sa-si exprime direct sentimentele sau sa actioneze cum vor, de teama sa nu greseasca sau sa fie respinsi. Din partea mea, mai bine sa fiu respinsa, decat sa stau cu incertitudinea, ma mai iubeste sau nu. Sfatul meu pentru tine este sa ii spui direct ce simti, sa o intrebi serios daca mai tine si ea la tine si daca vreti sa continuati relatia. Faptul ca nu esti la acelasi liceu cu ea nu ar trebui sa fie un motiv de suparare. Gandeste-te daca v-ati desparti, ai regreta ca esti cu ea la acelasi liceu, ca o vezi zi de zi si ca nu mai poate fi a ta. Notele tale au fost destul de bune, dar niciodata nu strica sa fii mai ambitios. Doar ca pe viitor trebuie sa gasesti un echilibru intre viata sentimentala si studii. Eu cred ca poti. Bafta!

| YoYoLicious a răspuns:

Cum ***, frate, sa nu fie notele importante? Du te tu la o facultate ca lumea, sa vezi atunci daca mai zici la fel, cand sunt 80 de locuri la buget, din 230 de locuri in total. Sa vedem atunci daca mai sunt notele importante sau nu.

| SagaKZX a răspuns:

Dude.Chill...e doar o fata.SI rezultatele de la examen sunt bune.eu am luat 7.40 la mate si 8.10 la romana.nu m-am stresat chiar deloc si tot am intrat unde am vrut.Ca sa tio scoti pe aia din cap ori ii spui ce simti ori faci misto de ea va certati si tu gasesti pe alta.Sper sa nu te vedem pe la stiri:Sa sinucis din dragoste sau stiu eu ca toti ratatii aia laughing. Chill. Sper ca am ajutat

| SagaKZX a răspuns:

Dude.Chill...chiar n-are rost sa gandesti asa din cauza unei fete.Ori ii spui ce simti ori te certi cu ea si gata...are balta peste laughing.Si rez de la examen sunt bune in comparatie cu altii.nai de ce sa iti faci griji. Sper sa nu te vedem la stiri:Sa sinucis din dragostelaughing.Mai bine te bucuri de vara.bei si tu o bere sau stiu eu ce iti place tie happy si o sa iti treaca.Chill!

| SagaKZX a răspuns:

Scuze pentru double post!

| Kiddu95 a răspuns:

Deci mai litiu1. Cum sa-ti spun. Viata merge inainte intotdeauna. Nu te mai stresa atat de tare. Du`te la fata. sau vorbeste pe mess. si spune-i sa va intalniti imediat. dupa aceea cand va intalniti. si o vezi in fata ta. nu ii spune nimic. nici buna nici pa. sari si sarut`o repede ca sa ramana fara cuvinte. si spune-i ce simti cu adev pentru ea happy Merge de fiecare data. A. Si cu scoala. dao dracu. la liceu o sa dai de P*zde laughing si o sa iti treaca