Întrebare recomandată | Joker3134 a întrebat:

Sfilis se ia doar prin contact sexual,alte metode nu exista, gonoreea la fel?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ba da, daca folositi acelasi seringa, daca iti doneaza sange, e un virus care se transmite prin sange

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Daca aia are sange un gura si o saruti, da, dar asta e paranoia
anal
vaginal
oral

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Iti repet
anal sansa mare
vaginal sansa medie
daca imparti seringa cu cineva sansa mare
daca iti doneaza sange sansa mare
oral sansa mica
sarut sansa foarte mica
daca faci un copil si ai hiv sansa medie

| corbulalbrosu a răspuns:

DA. Numai prin contact sexual neprotejat gonoreea. Sifilisul se poate transmite si fara a avea contact sexual.

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns (pentru Joker3134):

Agentul patogen care provoaca aparitia sifilisului este o bacterie numita Treponema pallidum. Cea mai comuna cale de transmitere a bacteriei este prin contactul cu o ulceratie sau rana infectata a unei persoane, in timpul actului sexual.
Dar bacteria poate sa patrunda in organism prin mici taieturi sau zgarieturi de pe piele sau de pe membranele mucoase. Sifilisul este contagios in stadiul primar si in cel secundar si uneori este contagios si la inceputul perioadei latente. Mai rar, sifilisul se poate transmite/raspandi prin contactul direct neprotejat (contact apropiat) cu o leziune activa (cum ar fi in timpul sarutului) sau de la o mama infectata la bebelus, sau inca din timpul sarcinii sa fie transmis de la mama la fat prin sangelei, sau in momentul nasterii prin atingerea fatului de o rana/leziune activa nevindecata (sifilis congenital). Insa trebuie cunoscut faptul ca, sifilisul nu se poate raspandi folosind aceeasi toaleta, aceeasi cada sau aceleasi haine ori instrumente de bucatarie sau daca pui mana pe aceleasi manere de la usi pe care le-a folosit o persoana infectata. Sifilisul nu se ia din piscina in care inoti si nici din cazile de tip jacuzi.

Răspuns utilizator avertizat