| Joker3134 a întrebat:

Sifilisul nu se trateaza 100%/?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

La ora actuala, prin tratament adecvat cu penicilina, sifilisul a devenit o boala care poate fi tratata cu real succes daca este descoperit in primele stadii de evolutie, caz in care pacientul este vindecat in totalitate.

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns (pentru Joker3134):

Simptomele debuteaza, de obicei, la trei-patru saptamani dupa intretinerea actului sexual cu persoana infectaa, insa acest interval poate varia in functie de organismul persoanei infectate si de tipul infectiei. Prezenta bacteriei vinovate, Treponema pallidum, poate fi pusa in evidenta prin testul rapid :
https://veneris.ro/produs/test-rapid-pentru-sifilis/