| Anxiousy a întrebat:

Sper sa primesc cat mai multe raspunsuri sa ma linistesc si eu, o sa scriu cat pot eu de ordonat ca sa intelegeti totul.

Incepe prin octombrie... o fata s-a indragostit de mine la prima vedere, am aflat de la fratele ei ca ii place de mine si mai erau fete care le placeau de mine (ma mutasem in alt liceu) si dupa 2-3 saptamani, am vorbit cu ea prin smsuri si am inceput o relatie. amandoi timizi la prima intalnire, a fost in clasa intr-o pauza happy. Pentru ea a fost prima relatie cu mine (are 16 ani, eu mai am putin si fac 18)

Relatia a durat cam 10 luni, in astea 10 luni a fost totul superb cu cateva certuri care au dus la "despartire" din cauza ei. si eu mereu am fost primul care a facut pasul spre impacare ca nu rezistam fara ea, am plans in fata ei pentru ca regretam ca o pierdusem chiar daca nu era vina mea, dar ne-am impacat inapoi (de 3 ori s-a despartit de mine.) Sunt genul de baiat linistit, romantic, fac sala sa ma intretin, sunt foarte iubitor, nu aveam ochi decat pentru ea, ii faceam toate poftele si ii aratam cat de mult o iubesc, ii scriam poezii, cand era iarna si era foarte frig intre noi fiind o distanta de 16km mergeam pe jos pana la ea doar de dragul ei sa o vad. nu scriu mai multe aici ca nu vreau sa imi aduc aminte, mi-as face rau singur happy

In ultimul timp erau certuri in relatia noastra (pentru ca ea isi petrecea cam tot timpul doar cu prietenele ei, le punea pe ele pe primul loc, intr-o saptamana noi ne vedeam doar o zi si restul cu prietenele ei si tot imi reprosa daca stateam o ora cu ea ca stam prea mult, ca ea nu vrea decat sa ne vedem asa 10-15min cand are ea chef. si chestii care ma suparau si ii reprosam) si ea imi spunea ca iar ne certam ca nu stiu decat sa ii reprosez (dar ma simteam aiurea ii spuneam ce simt.) si intr-o seara imi inchide telefonul in nas si o sun dupa 2minute si ii spun de ce mi-ai inchis? Eu eram in mijlocul unei discutii si ea "a ca nu stii de gluma, iar ne certam relatia asta nu mai are rost numai certuri" si i-am zis daca este sigura, si a spus ca da si am inchis si timp de 2 saptamani de cand suntem despartiti, nu am avut niciun contact cu ea (facebook/mess/vizual) dar suntem din acelasi liceu si urmeaza liceul...

De cand ne-am despartit nu am avut pic de regret, pentru ca mi-am dat seama ca eram un "caine" si nu ma iubea mai deloc. In timpul asta mama ei ma suna sa imi zica ca nu am iubit-o daca nu mai vin sa imi cer scuze si chestii d-astea, prietenele ei i-au spus ei ca o sa regrete ea cand o sa vada cum sunt ceilalti baieti dar ea este foarte orgolioasa... Si + ca in relatie am fost si jignit de ea, si eu nu suport o persoana cu un limbaj vulgar, mai ales cand ea mi-a spus mie unele cuvinte care m-au durut enorm. dar am trecut si peste asta. Au mai incercat baieti sa se dea la ea, dar i-a refuzat, eu vroiam sa imi fac alta relatie dar nu am putut. tanjesc inca dupa ea.

De ieri seara s-au aprins iar sentimentele in mine habar nu am de ce, doar sa ma faca sa sufar mai mult, nu stiu ce este cu mine. ce pot face in situatia asta? Cu toate ca stiu ca ea nu ma merita si ca trebuie sa imi gasesc alta persoana, imi este foarte greu, m-am obisnuit cu ea, am avut cele mai frumoase clipe cu ea, dar am tras cam singur de relatie. Si in 2 saptamani ea nu a dat niciun semn de impacare. mereu eram eu cel care se ducea la ea si isi cerea scuze chiar daca gresea ea, dar m-am saturat sa fac asta, pentru ca simt ca trag singur... Deci ce pot face in continuare? Ce sfaturi imi dati? Va multumesc ca ati citit asta si pentru ca imi veti da un sfat.

Răspuns Câştigător
| CherryLove a răspuns:

Din cate ai spus mi-am dat seama ca ai fost foarte atent foarte iubitor si romantic si ma gandesc ca poate asta a si fost problema. Ea nu a fost genul de persoana care daca primeste totul intr-o relatie e cu atat mai fericita, ea este genul de fata careia trebuie sa ii dai foarte putin si te va dori tot mai mult pentru ca din cate ai spus am observat ca ea s-a plictisit si drept urmare a preferat sa iasa cu prietenele ei mai mult decat cu tine. Pe de alta parte incep sa ma indoiesc ca te-a iubit, nici la nivelul sentimentelor tale nu s-a ridicat. Cand o persoana iubeste nu poate sa stea departe de cealalta si desi era orgolioasa cand te trece dorul treci peste orgoliu si spui un buna ce mai faci. Fosta ta prietena nu merita efortul, dragostea la prima vedere e oarba si una doua deschizi ochii si cum nu ti convine ceva pleci asa a si facut. Personal consider ca intr-o relatie jignirile au o limita ba chiar nu ar trebui sa existe. Faptul ca ii tot reprosai ce simteai o deranja pentru ca o puneai intr-o situatie dificila de a se vedea ca persoana rautacioasa, negativa din cuplu incercand sa lase vina asupra ta. Mama ei probabil a ascultat doar partea ei de poveste si nu stie cum stateau lucrurile de fapt. Stii fetele la varsta de 16 ani sunt superficiale nu multe pretuiesc un baiat bun cand il gasesc iar daca mai tarziu regreta sa le fie invatare de minte. Nu tu esti persoana care ar trebui sa-si ceara scuze avand in vedere cele intamplate. Consider ca faptul ca realizezi ca ea nu te merita reprezinta motivatia perfecta sa renunti sa ti mai irosesc vreun gand in privinta ei. Despartirile sunt grele de indurat pentru ca o multime de ganduri amintiri regrete si tot felul iti ineaca inima si mintea. Eu te sfatuiesc sa iti ocupi timpul facand ceva pentru ca despartirile numa timpul le vindeca. Iesi cu rolele/bicicleta in parc cu prietenii, fa sport ca am inteles ca te intretii concentreaza-te pe o activitate care ti face placere. Daca te intreistezi mnah descarcate unui prieten apropiat si cel mai important evita sa te intalnesti cu ea in liceu si ignor-o, ignoranta doare. ea probabil va trece mai usor peste despartire de asta iti si raspundea cu fermitate acel "da" cu atat mai mult ca e inconjurata de prietene care evident ii tin partea sau nu daca sunt intregi la minte. Ei nu i-a pasat atat de mult asa ca las-o in lumea ei, nu mai pofti la mere stricate. Sunt altfele mai bune din care merita sa iei o " muscatura ".

13 răspunsuri:
| M1hai a răspuns:

Omule, te afli intro situatie dificila, am trecut si eu prin asta, dar eu iti recomand sa cauti alta fata si sa incerci sa te descarci, adica sa le spui la prieteni, la persoane apropiate si sa vezi ca o sa te simti liber sufleteste happy Mult Succes happy

| neutrino a răspuns:

Prostia te domina din tinerete. Sa nu spui cuiva ca ai 18 ani. Ea e mult mai matura decat tine.

| Oana92 a răspuns:

Desi e greu cel mai bine ar fi sa o uiti! Ea nu te merita, nu are sentimente pentru tine si nu o doare lipsa ta! Esti un baiat deosebit si meriti pe cineva la fel ca tine, care sa iubeasca cu tot sufletul, si eu sunt convinsa ca o sa gasesti! Esti matur, sensibil, atent si romantic, iar ea e un copil ce nu stie ce vrea de la viata si nu are experienta unor relatii cu niste idiotii care sa o fi facut sa sufere pentru a putea vedea diferenta.Ai facut multe sacrificii pentru ea, iar ea nu a facut nimic, nici macar nu a acceptat iubirea ta. Ocupati timpul cu ceva si incearca sa nu te mai gandesti la ea, chiar daca e greu. Si accepta ca o perioada ai dreptul sa suferi, dar o perioada, nu o ``eternitate``. Meriti mai mult!

| bogdan72 a răspuns:

Asculta-ma bine ce ii zic. Nu mai fa nimic ca sa te impaci! Indiferent cat de greu iti este, incearca sa ai sange rece si sa te comporti ca si cum ti-a trecut. Las-o sa vada cum e fara tine, cum o fi cu altii (daca pana la urma se baga). Poti sa incerci sa o faci geloasa, dar foarte-foarte subtil, nu sa se supere. In cazul asta raman doua sanse:
1) Incepe ea sa tanjeasca dupa tine si pentru prima data o sa faca ea primul pas catre impacare.
2) Isi vede de viata ei, o duare fix in pix, ceea ce ar insemna destul de clar ca nu a fost sa fie si ca nu impartasea mai nimic din sentimentele pe care tu le aveai pentru ea.
Orice ar fi trebuie sa ai incredere ca timpul le rezolva pe toate.

Răspuns utilizator avertizat
| CherryLove a răspuns:

Ti-am scris un raspuns la fel de lung ca si relatarea tabatting eyelashes scuze

| Anxiousy explică (pentru CherryLove):

Multumesc, din raspunsul tau am luat o "muscatura" sa imi mai revin cat de cat happy

| alma17 a răspuns:

Ce romantic esti nu va mai gasi ea asemenea tip ca tine dar sunt sigura ca nu a fost 100% vina ei asa se intampla mereu cand te desparti de cineva dai vina pe persoana respectiva, daca inca mai tii la ea incearca sa te impaci cu ea chiar daca a fost vina ei, este normal ca ea sa isi doreasca sa stea si cu prietenele ei pentru ca nu isi doreste sa le piarda pentru ca un prieten il faci greu. iart-o si de data asta si vei vedea ce se va intampla mai departe.

| alma17 a răspuns (pentru alma17):

Scuze de multipla repetitie a cuvantului"pentru"

| speciala a răspuns:

Din cate spui tu, se vede ca ea nu mai tine la tine,... s-au poate nu stie ce simte, oricum nu te merita! Incearca sa iti refaci viata cu o alta fata si nu astepta sa se intoarca la tine, nu se stie daca o va face, oricum SUCCES pe viitor!

| babyflyy a răspuns:

La voi e vorba de o rutina,de o obisnuinta,nu iubire,pentru ca(vorba cantecului)dragostea se face-n minim DOI! dar in cazul vostru,doar tu incercai sa salvezi relatia,nu te merita,incearca sa o uiti, iar daca ea iti va da semne ca te place si te vrea inapoi, atunci acordai o ultima sansahappy! Gandeste`te ca nu poti continua asa la nesfarsit, fete mai sunt, iar atunci cand nici nu o sa-ti dai seama o sa apara ACEA fata speciala, care o sa te merite! good luck!kiss