| anonim_4396 a întrebat:

Sperma poate sa iasă din prezervativ pe lângă inelul din capătul acestuia?
Sau nu are cum?

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da, la variatii de volum, de aceea rata de protectie a prezervativului e de 99 %.Asa l- am cinceput si noi ps fiul nostru crl mai mic.

| LoveSleep a răspuns (pentru ania):

Trăiești cu impresia ca acea șansă de 1% ai fost tu. Ca din 100 de femei, una rămâne gravidă chiar dacă folosește prezervativul corect.

Când de fapt, acea șansă de care zici (care nu e corecta) e data de folosirea incorecta a prezervativului, de ruperea lui și de alte lucruri se genul.

Din câte te știu ești de părere ca voi ați făcut 100% lucrurile corect, dar Dumnezeu a vrut sa aveți un copil (al 5-lea parca), de-aia te-a făcut un fel de Maria Magdalena 2.0.
In realitate a fost doar o eroare perfect explicabila.

| Violleta2022 a răspuns:

Doarr daca prezervativul este larg, ar putea iesii, dar un prezervativ pus corect, este foarte-foarte strans pe penis si imposibil sa iasa/curga ceva din el.

| Anonimul2565 a răspuns (pentru Violleta2022):

Din câte am observat eu era și este mereu perfect lipit de penis.
Durex Extra Safe folosesc mereu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimul2565):

Atunci nu are cum sa iasa lichid pe langa penis.
Daca iese inseamna ca prezervativul este mare/larg si este nepotrivit penisului tau.
Inca ceva, nu are importanta brandul de prezervativ ci masura corecta a lui, care se cumpara numai in functie de GROSIMEA cucului, fiindca lungimea este standard la toate prezervativele de 20-22cm.

| corbulalbrosu a răspuns:

Numai daca prezervativul folosit are marimea corespunzatoare incat sa se potriveasca perfect pe grosimea penisului, doar in acel caz prezervativul va fi perfect lipit de pielea penisului pe toata durata actului sexual. Chiar si dupa terminarea sexului cu ejacularea spermei in prezervativ, lichidul NU poate sa treaca pe sub inelul de cauciuc ingrosat fiindca acesta va sta foarte bine strans pe penis. Lichidul preejaculator sau spermatic, se poate scurge pe sub inel numai in cazul in care prezervativul folosit este prea larg fiind... NECORESPUNZATOR pe grosimea penisului. Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca prezervativul este gaurit sau este prea mare si continui dupa ejaculare.

| Willis a răspuns:

Dacă inelul strânge cât de cât, nu iese.

| SociopatuI a răspuns:

Daca nu e spart, nu.

| vasile2222 a răspuns:

Se poate. dar numai daca continui dupa ejaculare.

| vasile2222 a răspuns:

>>Nu am continuat după ejaculare niciodată.
Foarte bine. Like!

>>Și de fiecare data am dat drumul afara.
Foarte bine. Like!

>>Dar lichidul seminal care se aduna in capul lui, poate iesi între timp?
Greu... ma gandesc poate cand e partida lunga. In cazul asta e bine de schimbat prezervativul/sters penisul. Si oricum e greu sa ajunga in vagin. Eu exclud total o posibila sarcina in situatia prezentata.

| Anonimul2565 a răspuns (pentru vasile2222):

Noi am făcut in perioada fertila cu prez, protejat de la început la sfârșit.
Dar de asta ma gândesc, ma macină putina gândul asta.
Am făcut și ieri, acum este in infertilă, am văzut lichid seminal in cap acolo strâns și ma gândeam ca ar putea iesi pe lângă inel jos.
Sper ca totul sa fie bine, mna.

| vasile2222 a răspuns:

Cum spuneam, e greu sa iasa.

Si daca tot esti foarte atent la protectie, iti recomand sa folosesti si lubrifiant.

Si inca ceva... dupa mine o femeie e fertila non-stop. Nu stii niciodata exact ce si cum se intampla in ea.

| Anonimul2565 a răspuns:

Nu am continuat după ejaculare niciodată.
Și de fiecare data am dat drumul afara.
Dar lichidul seminal care se aduna in capul lui, poate iesi între timp?