| Agradável a întrebat:

Care este formula apotemei piramidei patrulatere regulate?

Răspuns Câştigător
| Haris4Ever a răspuns:

Ap2=ab2+h2,unde ap=apotema piramidei, ab=apotema bazei si h=inaltimea piramidei.

7 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Apotema se află dintr-un triunghi dreptunghic, cu teorema lui Pitagora.

Ex.
Fie piramida VABCD patrulateră regulată, de înălțime VO și apotemă VM.

În triunghiul VOM dreptunghic, VM^2 = VO^2 + OM^2
OM = AB supra 2.

Baftă

| justme_3711 a răspuns:

R radical din 2 pe 2

| Madu_5369 a răspuns:

Deci apotema piramidei regulate este latura supra 2happy sper ca te.am ajutat! fundahappy

| KaTalyNutzuU a răspuns:

Dupa cate stiu, in clasa a VIII-a, la poiedre, mai precis la piramida si trunchi de piramida regulata se utilizeaza notiunea de "apotema corpului".Se zice ca o piramida este regulata daca baza este un poligon regulat si inaltimea cade in mijlocul acestuia; fetele sunt triunghiuri isoscele a caror inaltime (aceeasi pentru.toate) se numeste apotema piramidei. Daca facem o sectiune paralela cu baza piramidei si partea dinspre varf inlaturam, obtinem un trunchi de piramida regulata ca apotema corespunzatoare...
In ambele cazuri, calculul apotemei se face prin incadrarea ceseia intr-un tr.dr. si ne folosim de... rezolvarea triunghiurilor dreptunghice

| Popescu_Bob_1990 a răspuns:

Formula apotemei intr-o piramida regulata este :apotema=Raza radical din 2 supra 2.

| Alexandru_Munteanu_1998 a răspuns:

Raza ori 2 supra 2