| iza_4323 a întrebat:

Stie cineva ce inseamna cand visezi persoana pe care o iubesti, cu care ai avut o relatie si pe care ai terminat-o cu ceva timp in urma?
Mi se intampla cam des si eu vreau sa il uit pe respectivul baiat, dar e mereu in gandul meu si mi se intampla deseori sa-l visez.

Răspuns Câştigător
| LadyPink123 a răspuns:

Buna!
Sa sti ca nu este ceva extrem de anormal sa visezi pe un anumit cineva pe care tu vrei sa il uiti.
Nu uita : visul este activitatea creierului atunci cand este in repaos, nu este nicidecum imaginatia ta.
Un lucru poate fi gonit din mogaldeata asta numita brain destul de greu, mai ales daca este un baiat pe care l'ai iubit happy
Esti chiar asa sigura ca vrei sa'l uiti? Unele amintiri sunt destul de frumoase(cred) si acelea ar putea ramane pe undeva prin memorie noh?
Iti spun mai jos semnificatia "iubitului" in vis dar este un simplu semn nu poate fi interpretat distinct, doar in context.
Iubit(a):
~zambind : relatie bazata pe puritate si constanta.
~palid: relatia este in mare pericol.
~care nu va mai este drag : neplaceri cauzate de catre o persoana cu autoritate asupra ta
~necunoscut, alaturi de tine:neplaceri, cu cat este mai intima relatia
~cel din viata reala: iubirea va creste dupa o usoara racire
~ipotetic: vei pierde din cauza timiditatii
Draga mea iti repet:ti'am dat doar ceva repere din cultura mea generala despre interpretarea viselor. Daca doresti sa'mi povestesti mai mult dintr'un vis care te'a marcat te ascult cu mare placerehappy
Poate iti voi fi de folos
Te pupic bye :*love struck

17 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, asa am patit si eu cand eram despartita de prietenul meusad... ce sa zic, il visezi pentru.ca inca il iubesti si te gandesti mereu la el, de aceea poate adormi cu el in gand si il visezi, e mereu prezent in mintea ta!
Da, pai si eu il visam foarte des pentru.ca inainte de culcare ma tot gandeam la el si de aceea il visam si dimineata ma trezeam cu lacrimi in ochisad.
Incearca sa nu te mai gandesti asa mult la el, cauta-ti alte ocupatii sa nu iti stea asa mult gandul la el, bine, nu poti sa opresti visele, dar asa in timpul zilei si seara inainte de a dormi, gandeste-te la altceva!

| ● Ďعw a răspuns:

Se spune ca atunci cand visezi o persoana ai o legatura cu ea adica iti place de el il iubesti etc(nu orice perswinking )
pai se pare ca nu l-ai uitat si inca mai simti ceva pentru el.sad. pare rau pentru tinesad stii cum vine chestia aia :inimii nu`i poti poruncii(din pacatecrying)

| alonet a răspuns:

Pai cel mai bine te vindeci de o persoana pe care ai iubit-o doar daca il faci sa fie parte din viata ta normala, si anume sa cauti sa te raportezi la e si sa comunici cu el ca si cum nimic nu ar mai fi fost intre voi ca idee asta e cea mai buna vindecare sa-l faci in mintea ta o pesoana casual, ca idee de cate ori il vsezi pe colegul tau de banca?
no cam asa ar trebui sa iti tratezi iubiutul, eu dupa 5 ani de relatie dupa o jumatate de an am iesit la o cafea cu ea si am mai discutat una alta apoi am hotarat sa ne mai vedem daca ea vrea ca amici si in cercuri de priteni comuni ca sa ma obisnuiesc cu ea sub noul statut!

| iza_4323 explică:

Monyk16 : Multumesc frumos pentru sfaturi!

dyal0v3 : Stiu ca nu este anormal sa visezi o persoana la care tii
sa povestesc putin povestea: eu in vara anului 2008 am avut cateva luni o relatie cu acest baiat, dupa o pauza de un an si ceva in care la fel nu mil scoteam din minte, ne-am intalnit la bal la mine pentru ca am ramas prieteni in cont, si l-am invitat, a aceptat iar la bal catre final m-a sarutat, eram total confuza nu stiam dk mai vrea sa mai fim imp, sau a fost un impuls d moment... oricum eu i-am mai dat mesaje apoi de sarbatori, de ziua lui pe mess, am mai vb pana intr-o zi in luna aprilie cand ma invitat in oras si nu am putut ca trebuie sa plec din localitate, iar la o saptamana distanta i-am dat mesaj ca dk poate sa ne int, m-a sunat am stabilit locu si ora si ne-am intalnit
era totu ok, vb radeam ca niste buni amici(app de ce a spus alonet, am ramas prieteni in cont), iar in statie cand am vrut sa plec acasa ma invitat la el acasa la un film sal urmarim impreuna ...nu am refuzat, am mers la el si iar m-a sarutat, era ft tandru cu mine si l-am intrebat daca el vrea o relatie serioasa, am primit un rasp afirmativ, pentru ca la fel doream si eu, nu imi plac aventurile
am mai vb dupa o saptamana pe mess, o discutie km scurta simpla, iar acum o saptamana am mers la bunici iar in autobuz era si el, si cand m-a vazut a incercat sa se ascunda, sa nu il vad, eu am vrut sa il salut cum era si normal cu toate ca el trebuie sa o faca primul, dar eu nu am avut putere pentru ca nu mai aveam nici voce, ma luasera emotiile ca de fiecare data cand eram in preajma lui ma pierdusem mi se inmuiau picioarele, inima o simtem cum vrea sa iasa din piept(chiar l-am iubit si il mai iubesc )poate sa ascuns pentru ca eram cu mama (ea nu stia de rel mea cu el)sau pentru ca nu a vrut sa vb cu mine, dar oricum ma km deranjat gestu si m-am suparat si eu p mine ca nu am avut curajul sal salut, am fost si aiurea asejati ca stateam unu in spatele celuilat, naspa
si inca ceva, eu sunt a XII si fac medit la mate, iar profa mea sta exact in cartierul lui la 5 min dist, si trec de 2 ori pe saptamana am meditatie si cand trec pe la bloc lui, imi amintesc iar de el si de per in care am fost impreuna
in vise imi apare de un an si ceva, in vis suntem de cele mai multe ori impreuna, imbratisati, unu langa altu, sarutandune, alergand, stand pe banca, sau de ex in ultimul vis il cautam la el in cartier, pe langa bloc si o cunostinta imi spunea sa lupt pentru iubirea asta sa nu ma las, cu toate ca mama nu stie si nici nu prea e ea d acord sa fiu cu cineva acum ca cica is prea mik
offf e km incalcita povestea, in mare km asta e povestea

va multumesc pentru sfaturi tuturor
pup

| Barbie_6587 a răspuns:

Si mie mi se intampla uneori acelasi lucru seara de seara. Din cauza ca adormi cu gandul la respectivul, te macina ceva in suflet, ai nelamuriri si nu gasesti raspunsuri si te gandesti mereu la pers respectiva ceea ce te face si`n vise sa dai de aceleasi probleme. Asa patesc eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi s`a inamoplat l fel am stat si cu alt cineva dar degeaba o sa vezi ca in timp o sa il uiti mai alles dk gasesti pe cineva cu care sa te intelegi bine...incearca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impacate cu el daca va mai iubiti

| iza_4323 explică:

Eu as dori sa ma impac cu el, sa continuam relatia, dar el ma respinge...deci e cam greu
e foarte greu atunsi cand iubesti pe cineva si te chinui sa il uiti pentru ca el nu mai vrea sa continuati relatia, sau se termina pur si simplu
mersi pentru sfaturi tuturor, dar pe mine visele ma chinuie in continuare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visez mereu un fost iubit si in vise ma respnge merau chiar daca inca ma iubeste si inca il iubesc stie cineva ce inseamna?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza ca nu i-am spus ca il iubesc ne-am despartit; el s-a casatorit si eu la fel, dar noi tot ne iubim dupa 15 ani de casatorie ne gindim unul la celalalt eu am un copil el la fel. nu stiu ce sa fac... ma gindesc la el zi si noapte dar, totul e distrus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa va mai spun ca, noi ne vedem c-am des ne uitam unul la celalat si oftam din cauza ca, nu i-am spus cind trebuiacuvintul cel astepta ''te iubesc'' nety

| iza_4323 explică:

[nety, e ft trista povestea ta de iubire, imi e frica sa nu mi se intample si mie la fel
nu l-am uitat nici pana acum, incerc sa caut pe cineva dar caut ceea ce am gasit la el, e mereu prezent in gandu meu, si de un an de zile nu am mai vb, nu raspunde la mesaje, tel si la schimbat recent, pe mess nu prea intra si o sg data mi-a raspuns si atunci era foarte trist, l-am invitat la un suc si m-a refuzat spunand ca nu poate, iar eu nu reusesc sa scap de el si mie teama ca asa va fi mereu
nu am acordat relatiei timpu necesar cand a trebuit, cuvintele potrivite iar acum suferim, adica eu, in numele lui nu vb pentru ca el poate sa aiba prietena si sa fie fericit, nu stiu
as dori sa te pot ajuta cu un sfat, dar e cam complicat acum pentru ca este prea tarziu pentru voi din pacate
insa, de aici trebuie sa invatam cu totii ca trebuie sa spunem ceea ce simtitm atunci, in secunda aceea sa nu lasam mai tarziu cand va fi tarziu

iti urez sa fii fericita, sanatoasa, iubita, sarbatori fericite si spera ca va fi bine intr-o zi chiar daca pare imposibil...asa ma mai impac si eu happy

poooop>big grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap mie mie se intampla din doua in doua zile la mine e altfel il iubesc si el nu ma iubeste cryingsi de aia il vesezbig grindar am inceput sa-l uitbig grin

| georgenika a răspuns:

Si eu l-am visat aseara pe fostul meu prieten si totodata i-am visat si prietenii lui, nu stiu ce inseamna mie prietenele mi-au spus ca am adormit cu gandul la el nu stiu poate si el te besthe

| DUSENOK90 a răspuns:

Cine stie ce inseamna cind visezi fostul prieten care ne-am despartit de 2 luni si in fiecarea seara il visez. Cel mai straniu lucru ca il caut prin vise si il gasesc si mai apoi dispare.Cu vreo doua zile in urma l-am visat ca tot il cautam si l-am gasit si cel mai straniu ca nici o data in visele mele nu se apropia de mine dar de data asta s-a apropiat si a inceput sa ma sarute si sa sa ma cuprinda strins si mi-a spus ca i-a fost dor de mine. NIci nu stiu ce sa gindesc ce inseamna si aceasta?

| AnaBonteanu a răspuns:

Tu incerci sa-l uiti numai ca subonstientul tau nu vrea sa-l uite, noaptea gandurile isi dau frau libertatii si de aceea il visezi, subconstientul nu vrea sa-l uite si se hraneste cu vise.
Sper ca te-am ajutat! Si eu l-am visat aseara sad

| Marcel_Suhan_1993 a răspuns:

Va spun eu care-i problema... datii in beci ca nu va merita...ce a fost a fost ce va fi va fi lasatio incolo de iubire viata e scurta distrativa.